statystyki

Niemiecka prasa o sporze wokół TK: To poważny kryzys całego państwa

10.03.2016, 08:43; Aktualizacja: 10.03.2016, 08:44
Niemiecka prasa o sporze wokół TK: To poważny kryzys całego państwa

Niemiecka prasa o sporze wokół TK: To poważny kryzys całego państwaźródło: PAP

Po orzeczeniu TK, że dotycząca go ustawa jest niekonstytucyjna, i zapowiedzi rządu, że nie opublikuje tej decyzji, największe niemieckie dzienniki piszą w czwartek o "poważnym kryzysie państwa" w Polsce i zarzucają rządowi w Warszawie "kurs konfrontacyjny".

Reklama


Reklama


Orzeczenie ogłoszone przez TK w Warszawie jest "jednoznaczne" - pisze warszawski korespondent "Sueddeutsche Zeitung" Florian Hassel zaznaczając, że Trybunał Konstytucyjny uznał nowelizację ustawy o TK za sprzeczną z konstytucją.

"Rzeczywisty władca Polski Jarosław Kaczyński i jego rząd nie chcą jednak opublikować orzeczenia TK z powodu rzekomego braku prawomocności. Chcą zignorować je tak jak orzeczenie z grudnia stanowiące, że prezydent Polski musi zaprzysiąc trzech sędziów wybranych przez poprzedni rząd" - czytamy w wydawanej w Monachium opiniotwórczej gazecie.

"Kaczyński i jego partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) chcą, jak każda władza zmierzająca do autorytarnego panowania, faktycznie zlikwidować centralną zasadę nowoczesnego państwa prawa: to, że rząd i jego większość w parlamencie podporządkowane są kontroli niezależnych sędziów" - ocenia Hassel.

"Co może uczynić Europa?" - pyta niemiecki publicysta. "Zbliżająca się wezwanie ze strony Komisji Weneckiej do powrotu do państwa prawa jest tylko zaleceniem, chociaż posiada symboliczną wymowę. Nawet rząd USA wspiera zalecenia Komisji i napomniał Warszawę, by zastosowała się do nich" - czytamy w "SZ". Według Hassela Jarosław Kaczyński zdecydowany jest pomimo tego na "przeforsowanie wbrew wszystkim demontażu TK". "Jeżeli tak się stanie, Komisja Europejska będzie musiała wkrótce nałożyć na Warszawę sankcje, a w dalszej perspektywie obciąć środki finansowe" - uważa autor komentarza.

Hassel zastrzega, że w czasie, gdy Bruksela zabiega o względy Turcji ze względu na jej centralną rolę w kryzysie uchodźczym, "podjęcie zdecydowanych kroków przeciwko tym, którzy grzeszą przeciwko demokracji w samej UE, jest mało prawdopodobne". "Bezprecedensowe w swojej radykalności postępowanie polskiego rządu zagraża zwartości UE jako stowarzyszenia krajów demokratycznych. Jednak, podobnie jak w kryzysie uchodźczym, i w tym przypadku nie widać skutecznych rozwiązań" - ubolewa warszawski korespondent "SZ".

"Frankfurter Allgemeine Zeitung" zatytułował komentarz o wydarzeniach w Polsce "Na kursie konfrontacyjnym". "Taką sytuację nazywa się konfliktem konstytucyjnym. Czy też chodzi raczej o politykę siły? Widownią jest Warszawa. W centrum konfliktu znajdują się narodowo-konserwatywny rząd Polski i Trybunał Konstytucyjny" - czytamy w komentarzu.

Jego autor zaznacza, że rząd PiS opiera się na szerokiej większości w parlamencie i bez wątpienia dysponuje demokratycznym mandatem. "Jednak działania tego rządu w dziedzinie podziału władz i wolności prasy doprowadziły do interwencji Rady Europy i KE i nie ma to nic wspólnego z polityczną zemstą, jak przedstawia to rząd; choć być może sam w to wierzy" - pisze publicysta.

"Rząd jest najwyraźniej przepojony pasją, aby tak ukształtować system polityczny, by jego polityczno-kulturowy porządek pozostał niepodważalny" - pisze "FAZ". "Dokąd ma prowadzić to dążenie do hegemonii?" - pyta komentator.

Reklama


Źródło:PAP

Reklama

 • Leo(2016-03-10 09:01) Odpowiedz 193

  Synowie i córki gestapowców, "rycerzy" wermachtu, hitlerjugend, krajowych volksdeutschów itp. z natury "demokratycznych" elit niech nie próbują narzucać nam swoich rozwiązań kwestii.

 • dziadek Franek(2016-03-10 09:06) Odpowiedz 184

  Cała zaistniała sytuacja z TK kompromituje Polskę na arenie międzynarodowej, nie mówiąc już o tym, że jest żenującą dla nas samych............Farsa z polskim Trybunałem Konstytucyjnym dobiega końca, a jedyne pytanie pozostąjące bez odpowiedzi to, czy Rzepliński wyląduje w szpitalu psychiatrycznym, czy w zakładzie karnym? ---------------------Fakt, że panowie i panie z PO znali już wcześniej i to dużo wcześniej, treść werdyktu, potwierdza jedynie opinię, że Polską rządziła mafia i jeśli włoską nazywamy Camorrą, to rodzima posiada bardziej swojską nazwę - Platforma Obywatelska. Nie jest to oczywiście jedyny dowód na to, iż PO jest organizacją o charakterze mafijnym, ale fakt, że uczyniła ona z Trybunału Konstytucyjnego narzędzie nacisku politycznego i politycznej manipulacji, służące w tym przypadku do obalenia legalnie wybranego rządu, wieści nam, iż mamy do czynienia z organizacją ze wszech miar niebezpieczną, która jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa kraju.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Slon trybunalski(2016-03-10 09:29) Odpowiedz 121

  niemiecka polskojęzyczna prasa?

 • EWA(2016-03-10 09:52) Odpowiedz 102

  kto, jak kto, ale Niemcy panoszący się w UE pod dyktando P. Merkel łamiącej prawo azylowe, Niemcy, którzy stosują kaganiec dla prasy nt. tzw. "imigrantów", Niemcy, którzy umizgują się do niedemokratycznej Turcji , a zatem Niemcy powinni trzymać gębę na kłódkę i zająć się własną demokracją. Przy okazji - niech niektórzy pismacy niemieccy napiszą - dla wprawki -po 100 razy ręcznie w zeszycie tekst :"niemieckie obozy koncentracyjne"

 • dziadek Franek(2016-03-10 09:15) Odpowiedz 101

  ---Cała zaistniała sytuacja z TK kompromituje Polskę na arenie międzynarodowej, nie mówiąc już o tym, że jest żenującą dla nas samych............Farsa z polskim Trybunałem Konstytucyjnym dobiega końca, a jedyne pytanie pozostąjące bez odpowiedzi to, czy Rzepliński wyląduje w szpitalu psychiatrycznym, czy w zakładzie karnym? ---------------------Fakt, że panowie i panie z PO znali już wcześniej i to dużo wcześniej, treść werdyktu, potwierdza jedynie opinię, że Polską rządziła mafia i jeśli włoską nazywamy Camorrą, to rodzima posiada bardziej swojską nazwę - Platforma Obywatelska. Nie jest to oczywiście jedyny dowód na to, iż PO jest organizacją o charakterze mafijnym, ale fakt, że uczyniła ona z Trybunału Konstytucyjnego narzędzie nacisku politycznego i politycznej manipulacji, służące w tym przypadku do obalenia legalnie wybranego rządu, wieści nam, iż mamy do czynienia z organizacją ze wszech miar niebezpieczną, która jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa kraju.

 • gość(2016-03-10 09:48) Odpowiedz 102

  jakie zaskoczenie, że niemcy tak się troszczą o demokrację w Polsce i o Polaków, najpierw niech zrobią porzadek u siebie i nie podrzucają kukułczego jaja w postaci imigrantów innym krajom

 • ela(2016-03-10 09:48) Odpowiedz 92

  To kryzys dla tych ,którzy nie mogą pogodzić się z przegraną. Brakuje na ośmiorniczki?

 • stoik(2016-03-10 10:52) Odpowiedz 70

  Gdy niemiecka prasa źle wyraża się o nas, to wróży dobrze dla Polski i Polaków...

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama