statystyki

Komisja Wenecka ostro krytykuje Polskę: "TK został zablokowany, to naruszenie podstaw demokracji"

27.02.2016, 14:53
W dniach 11-12 marca Komisja Wenecka na posiedzeniu w pełnym składzie ma przyjąć opinię w ostatecznym kształcie.

W dniach 11-12 marca Komisja Wenecka na posiedzeniu w pełnym składzie ma przyjąć opinię w ostatecznym kształcie.źródło: Materiały Prasowe

"Gazeta Wyborcza" dotarła do projektu opinii Komisji Weneckiej w sprawie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Na portalu wyborcza.pl publikuje dokument datowany na wczoraj, który - jak czytamy - otrzymał już polski MSZ.

reklama


reklama


"Gazeta" pisze, że w projekcie opinii Komisji Weneckiej można przeczytać, iż "Trybunał Konstytucyjny został zablokowany, co narusza podstawowe wartości demokracji". Z artykułu wynika, że Komisja ocenia, iż Sejm powinien wycofać się z uchwał, którymi naruszył wyrok Trybunału, wybierając nowych sędziów na miejsca obsadzone prawidłowo przez poprzedni parlament.

Ponadto rząd nie może nie zastosować się do wyroków TK. "To główne zarzuty Komisji Weneckiej wobec zmian dokonanych przez PiS" - czytamy na portalu "Gazety Wyborczej".

O opinię zwrócił się w grudniu do Komisji Weneckiej minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. W lutym do Warszawy przyjechała pięcioosobowa delegacja Komsiji, która spotkała się między innymi z prezydentem, przedstawicielami rządu, parlamentu, Trybunału Konstytucyjnego oraz wymiaru sprawiedliwości.

W dniach 11-12 marca Komisja Wenecka na posiedzeniu w pełnym składzie ma przyjąć opinię w ostatecznym kształcie.

reklama


Źródło:IAR

reklama

  • K.O.(2016-02-27 15:35) Odpowiedz 502

    Tak czy owak, poczekajmy na oficjalne stanowisko Komisji Weneckiej.

  • Nic nowego(2016-02-27 15:23) Odpowiedz 4912

    Wyborcza to nie KM. GW pisze ,że TK został zablokowany , to prawda - zablokowały TK PO-PSL dokonując wyboru sędziów niezgodnie z Konstytucją RP . Wszystko się zgadza. A winowajcą i ojcem chrzestnym niekonstytucyjnej w części Ustawy o TK by k sam prezes Rzepliński , który brał udział o jej uchwalaniu. Reszta to konsekwencja jego "pomyłki" konstytucyjnej.

    Pokaż odpowiedzi (3)
  • mmm(2016-02-27 15:09) Odpowiedz 116

    Przeciętny obywatel nie odczuje tego czy TK działa i orzeka czy nie działa i nie orzeka. Bo i co obywatelowi daje orzecznictwo TK, który bardzo często (moim zdaniem nadużywając) orzeka o niekonstytucyjności przepisów, jednocześnie odraczając o 18 miesięcy skutki owej niekonstytucyjności. Parafrazując Zolla - lepiej niech nie będzie już TK, niż miałby wydawać orzeczenia, które de facto przedłużają żywot przepisów uznanych za niekonstytucyjne, pozwalając w majestacie prawa na ich stosowanie przez urzędy i sądy.

  • nikt(2016-02-27 16:58) Odpowiedz 1152

    Ciekawe co na to Waszczykowski. Na pewno coś powie... ciekawe czy skompromituje się jeszcze bardziej czy tylko jak dotychczas.

  • jasne(2016-02-27 16:36) Odpowiedz 105

    aaaaaaaaaaaaaaa Gazeta Wyborcza

  • Proste jak budowa CEPA ... nawet dla OSZOŁOMÓW (2016-02-27 18:30) Odpowiedz 95

    Sejmowe neo-BOLSZEWIKI z PIS narobili sami ... w NOCNIK, to niech teraz swoimi "łapkami" ... to GOOWNO wybierają. NIEUDACZNIKI do czego się nie wezmą ... to spierd...ą i nie pomogą tu żadne ... WYGIBASY słowne , ze naprawiali tylko błędy poprzedników. NAPRAWIAĆ a ROZPIERD...Ć , to jednak nie to samo !!!

  • Zarzewie koinfliktu musi zniknąć najpierw(2016-02-27 15:58) Odpowiedz 86

    Należy więc przede wszystkim i najpierw wycofać Ustawę o TK ,którą sknocił konstytucyjnie Rzepliński i PO. i która się stała zarzewiem konfliktu o TK. Wtedy będzie stan jak przed felerną Ustawą i można próbowac podjąć kompromis co do nowej Ustawy o TK.

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • TEmiDA??????(2016-02-27 16:38) Odpowiedz 80

    .........TAK.TAK....ALE TO NIE JEST WYROK TYLKO OPINIA.......WYROK BĘDZIE TRYBUNAŁU STANU......ALE I TO SIĘ JAKOŚ.......

  • Zibor(2016-02-27 17:51) Odpowiedz 84

    PO i PSL dało tylko pretekst do tego co zrobiło PiS. Generalnie nie pochwalam ustawy poprzedniego parlamentu, ale rozumiem jej cel. Chodzi o to, że na podstawie planów PiS z poprzedniej kadencji wyczuwali PiSmo nosem. Plany ograniczenia TK PiS miało zanim PO wsadził, notabene nie legalnie, dwóch swoich sędziów. Cel PiS był prosty - orzeczenia TK miały być zgodne z linią partii PiS nie z konstytucją. Ludzie przyjęli by to bez krzyku. Skoro tak się nie udało i naród się dowiedział co to TK, do czego służy i jak im tyłki ochrania przed totalitarnymi zapędami, PiS Trybunał zablokowało. Teraz to adekwatnie widać, po co była PiSowi kontrola nad TK. Właśnie po ustawach które nocą przepchnęli. Teraz jednak zagorzałym fanom obecnej władzy nie ma co tłumaczyć, bo to i tak nic nie zmieni. Za kilka lat, kiedy staniemy się zaściankiem Europy, ekonomicznie jak i gospodarczo, wtedy ludzie zrozumieją, że leczenie kiły syfilisem nie daje zdrowia.

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • WieGu to pies gończy(2016-02-27 17:20) Odpowiedz 45

    żyddojczecdajtunów. Co zaszczeka, to szryngeje natychmiast powtarzają. Więc won z nimi z Polski!

  • bella(2016-02-29 21:02) Odpowiedz 20

    Jarosław Kaczyński to największy zdrajca narodu Polskiego,przez niego Polską zajmuje się komisja wenecka

  • kil(2016-03-01 03:27) Odpowiedz 00

    Sankcje będą, ale później.

  • Juulkaaa(2016-02-28 12:04) Odpowiedz 00

    Skoro to jest narazie projekt opinii to po co o niej pisać. Poczekajmy może na oficjalny komunikat komisji?

  • StAAbrA(2016-02-27 21:14) Odpowiedz 06

    Komisja ubecka zawsze będzie za ubekami . Poza tym , jak mówią , ona z mafijnego kraju POchodzi , więc się nie ma co dziwić .

    Pokaż odpowiedzi (1)