statystyki

Druga rocznica masakry na Majdanie. Poroszeniko: Odpowiedzialni zostaną osądzeni

20.02.2016, 16:50; Aktualizacja: 20.02.2016, 17:03

Prezydent Ukrainy zapewnia, że odpowiedzialni za śmierć niewinnych osób na Majdanie zostaną osądzeni. Petro Poroszenko. uczestniczył w uroczystościach poświęconych drugiej rocznicy masakry podczas antyrządowych demonstracji.

Reklama


Reklama


Dwa lata temu władza strzelała do protestujących w Kijowie. Zginęło wówczas 75 osób.

Petro Poroszenko uczestniczył w mszy żałobnej w intencji ofiar Majdanu. Celebrował ją patriarcha kijowski Fiłaret. Wcześniej prezydent spotkał się z rodzinami ofiar bohaterów Majdanu. Obiecał im, że wszyscy winni śmierci ich bliskich zostaną ukarani. Jak zaznaczył, nie tylko dowódcy Berkutu, milicji i wojsk wewnętrznych powinni ponieść odpowiedzialność, ale też najważniejszy przestępca, który wydał rozkaz. Ukraiński prezydent dodał, że robione jest to nie dla zemsty, ale po to, by już nigdy milicja nie podnosiła ręki na własny naród. "Robimy to również po to, aby Ukraina na zawsze już była państwem demokratycznym".- powiedział Petro Poroszenko.

Ukraińska prokuratura wskazuje na byłego prezydenta Wiktora Janukowycza, jako tego, który wydał polecenie użycia siły wobec demonstrantów. Jak poinformował Petro Poroszenko, 26 osób usłyszało już wyroki skazujące w sprawie przestępstwna Majdanie.

W sądach prowadzonych jest 84 spraw. W aresztach znajduje się 16 osób. Są to głównie funkcjonariusze Berkutu, ale też chuligani, którym władza wydała broń. Jednak wielu podejrzanych - łącznie z Wiktorem Janukowyczem - uciekło za granicę, głównie do Rosji.

Reklama


Źródło:IAR

Reklama

  • Dwa lata ...(2016-02-21 11:59) Odpowiedz 00

    .... minęły a winnych jakoś nie widać, nie mówiąc o osądzeniu.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama