Rzecznik Komisji Europejskiej Margaritis Schinas powiedział, że propozycja odnosi się do wszystkich postulatów przedstawionych przez premiera Davida Camerona.

"Ta propozycja toruje drogę do rozmów negocjatorów z 28 krajów członkowskich, które rozpoczną się w najbliższy piątek. Celem jest osiągnięcia porozumienia na lutowym szczycie Unii" - powiedział Schinas. Jak dodał, "Komisja Europejska będzie dalej pomagała w tym procesie i służyła radą prawną, by umożliwić kompromis sprawiedliwy zarówno dla Wielkiej Brytanii, jak i dla pozostałych 27 państw członkowskich Unii Europejskiej".

Poza kwestią ograniczenia świadczeń dla unijnych migrantów na Wyspach porozumienie odnosi się także do postulatów Londynu w sprawie zabezpieczeń dla krajów spoza strefy euro, poprawy konkurencyjności w Unii czy politycznej integracji we Wspólnocie. Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker dziś przedstawi propozycję porozumienia unijnym komisarzom podczas cotygodniowego kolegium. Jutro zaś Juncker weźmie udział w posiedzeniu Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.