statystyki

PiS o projekcie zakazu finansowania religii w szkołach: Walka z Kościołem czasami ma twarz takiego projektu

28.01.2016, 18:47

Klub PiS złożył wniosek o odrzucenie obywatelskiego projektu ustawy o systemie oświaty. Projekt przewiduje m.in. zakaz finansowania nauki religii ze środków publicznych.

Reklama


Reklama


Poseł Jacek Sasin powiedział IAR, że nie ma potrzeby wprowadzania zmian w systemie, który dobrze funkcjonuje i nikogo nie zmusza do uczestniczenia w lekcjach religii, bo można wybrać etykę. Poseł dodał, że są to normalne lekcje, nauczyciele, katecheci lub osoby duchowne uczestniczą w radach pedagogicznych i taki system nie powinien nikomu przeszkadzać.
Poseł Tadeusz Cymański jest za poważnym traktowaniem obywateli ale uważa, że projekt projektowi nierówny.

Jego zdaniem, z punktu widzenia milionów ludzi i państwa, a także kwestii, którymi zajmuje się parlament, walka z Kościołem czasami "ma twarz takiego projektu".

Obywatelski projekt, pod którym podpisało się 150 tysięcy osób wpłynął do Sejmu 5 października ubiegłego roku. We wtorek rząd zaopiniował go negatywnie, powołując się na konstytucyjne zasady wolności religii i bezpłatności nauki. Ponieważ w artykule 53 Konstytucja mówi o tym, że religia kościoła lub innego związku wyznaniowego o uregulowanej sytuacji prawnej może być przedmiotem nauczania w szkole, wprowadzenie odpłatności w szkole publicznej mogłoby- zdaniem rządu- być odebrane jako naruszenie zagwarantowanej wolności religii.

Reklama


Źródło:IAR

Reklama

  • CIESZCIE SIE ZE MAMY SWOJA RELIGIE BO JUZ NEDLUGO(2016-01-28 20:23) Odpowiedz 20

    ...BO JUZ NIEDLUGO NASZYMI SASIADAMI MOGA ZOSTAC UZULMANIE, WIC CIESZCIE ZE STANOWIMY JAKAS GRUPE DOTARCIA DO DZIECI,W SZKOLE....WOLE SASIADA Z KOSCIOLA, KTORY MIESZKA ZA SCIANA, NIZ SASIADA Z DYWANIKIEM. POMYSLCIE, CZEGO CHCECIE

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama