statystyki

Macedonia przepuszcza imigrantów. Węgry częściowo zamykają granice

21.01.2016, 20:59; Aktualizacja: 21.01.2016, 21:10

Po kilkunastu godzinach blokady Macedonia zdecydowała się znowu otworzyć swoje granice z Grecją. Tymczasem Węgry częściowo zablokowały przejścia prowadzące z Chorwacji.

Reklama


Reklama


Macedonia zamknęła swoje granice z Grecją po tym, jak Austria ogłosiła, że nie będzie na swoje terytorium wpuszczać nikogo, kto nie chce wnioskować o azyl w tym kraju lub w Niemczech. W międzyczasie po greckiej stronie granicy zebrała się grupa 1700 przemarzniętych osób oczekujących na otwarcie przejść.

Wprawdzie przywrócono ruch między obydwoma krajami, jednak strona macedońska wpuszcza jedynie tych uchodźców, którzy zadeklarują, że chcą udać się do Austrii lub Niemiec.

Tymczasem węgierski minister spraw wewnętrznych Sandor Pinter poinformował, że z powodów bezpieczeństwa częściowo zamknięte zostały przejścia graniczne z Chorwacją. Dotyczy to zarówno ruchu towarowego jak i osobowego. Jak informują urzędy, przejazd jest możliwy tylko pod warunkiem, że czynność ta nie zagraża porządkowi ochrony granicy państwa. Ograniczenia potrwają co najmniej 30 dni. Węgrzy tłumaczą, że powodem blokady jest konieczność ochrony zewnętrznej granicy strefy Schengen.

Reklama


Źródło:IAR

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama