statystyki

Piotr Duda z "Solidarności": Europa musi iść w kierunku socjalnym, liberalny się nie sprawdził [Wywiad]

autor: Łukasz Guza22.11.2015, 16:00; Aktualizacja: 22.11.2015, 17:21
Piotr Duda przewodniczący związku zawodowego Solidarność

Piotr Duda przewodniczący związku zawodowego Solidarnośćźródło: Dziennik Gazeta Prawna

- Po 26 latach wolnej Polski i 35 latach od podpisania porozumień sierpniowych mamy szansę na zrealizowanie prospołecznych rozwiązań. Europa musi iść w kierunku socjalnym, bo liberalny się nie sprawdził. Przewrotnie posłużę się hasłem wyborczym premier Ewy Kopacz: „Silna gospodarka, wyższe płace”. To kierunek, w którym powinniśmy zmierzać. Tylko trzeba go obrać - mówi w wywiadzie dla DGP Piotr Duda, przewodniczący związku zawodowego Solidarność.

reklama


reklama


Nadchodzi socjalna odwilż. Wiek emerytalny ma zostać obniżony, śmieciówki zlikwidowane, rodzice dostaną po 500 zł na drugie i kolejne dzieci. Czy będą jeszcze komuś potrzebne związki zawodowe?

Oczywiście, bo chronią ludzi pracy, a to jest wartość ponadczasowa. Już szybciej partie polityczne znikną niż związki – zwłaszcza jeśli nie realizują programu oraz obietnic.

Solidarność będzie patrzeć nowej władzy na ręce?

Obie kampanie – prezydencką oraz parlamentarną – prowadzono pod hasłami społecznymi. W trakcie pierwszej nie mieliśmy problemu z podpisaniem umowy programowej z ówczesnym kandydatem na najwyższe stanowisko w państwie Andrzejem Dudą. Bo jego propozycje we wszystkich najważniejszych kwestiach socjalnych są zbieżne z postulatami zgłaszanymi od lat przez związki zawodowe. Chodzi o kwestie obniżenia wieku emerytalnego, zasad ustalania płacy minimalnej, walki z umowami śmieciowymi, kwoty wolnej od podatku, progów dochodowych w pomocy społecznej. Teraz oczekujemy realizacji obietnic. I będziemy je rozliczać co do przecinka. Nie ma znaczenia to, że chodzi w tym przypadku o Prawo i Sprawiedliwość, a nie o inną partię polityczną.

Ale cieszy się pan, że wygrał PiS?

Kiedy ogłoszono wyniki, cieszyłem się z tego, że rządzić Polską będzie jedno ugrupowanie – bo pełnia władzy oznacza pełną odpowiedzialność. Dla nas, jako strony umowy programowej z prezydentem, to klarowna sytuacja. PiS nie będzie mógł tłumaczyć, że nie może realizować postulatów w niej zawartych, bo nie pozwala na to koalicjant lub blokuje je prezydent.

Nie ma pan poczucia, że to też pańskie zwycięstwo? Solidarność stała się najpoważniejszym oponentem rządu PO i najważniejszym sojusznikiem PiS. A pan wyrósł na największego – poza opozycją – krytyka ustępującego obozu władzy.

Nie nazwałbym tego zwycięstwem, bo zdaję sobie sprawę, że wobec świata polityki trzeba zachowywać ostrożność. Mam jednak satysfakcję, że poprzez nasze działania, uzmysławianie społeczeństwu, jak wiele złego wyrządziła PO, zwłaszcza w kwestiach społeczno-pracowniczych, partia ta dostała od wyborców czerwoną kartkę. Pokazanie całej prawdy o tym ugrupowaniu było nawet istotniejsze niż samo zwycięstwo dotychczasowej opozycji.

Czym tak bardzo naraziła się panu PO?

Przez osiem lat psuła rynek pracy.

I przez to przegrała?

Także przez butę, arogancję i brak dialogu ze społeczeństwem. Nie odbieram PO prawa do realizowania własnego programu. Ale sposób wprowadzania zmian, jaki wybrała – bez prowadzenia prawdziwego dialogu z partnerami społecznymi i bez kompromisu z nimi – doprowadził do jej porażki. Apogeum nastąpiło, gdy rząd najpierw odrzucił propozycję przeprowadzenia referendum w sprawie wieku emerytalnego, pod którą podpisało się niemal 3 mln obywateli, a potem jeszcze kolejne obywatelskie projekty referendalne, np. w sprawie posyłania sześciolatków do szkół.


Pozostało jeszcze 82% treści

PROMOCJA
Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc już od 33,00 złZamów abonament

Przeczytaj artykuł
Koszt SMS-a 2,46 złZapłać sms-emMasz już kod?
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama

  • maugerr(2015-12-02 12:24) Odpowiedz 80

    PRZED WYBORAMI PODPISAŁ PAN Z PREZYDENTEM UKŁAD POPARCIA ZA MIĘDZYZIEMNYMI OBIECANKI EMERYTURA PO 40 LATACH PRACY I CO NIE WIDZIMY TEGO W PRZESŁANYM PROJEKCIE

  • warchoł(2015-12-09 16:52) Odpowiedz 80

    Wiem, że ciężka jest praca górnika. Czy jednak górnicy są w stanie dogadać się z resztą Polaków- owszem, należą nam się przywileje, ale jedynie w przypadku, gdy będzie to ekonomicznie uzasadnione. Obecnie, zwycięska opcja obiecała wam wszystko, abyście poparli ich dojście do władzy. Wypłacają premie nawet wtedy, gdy branża jest na skraju bankructwa. Niesłychane w innych branżach.Wam związkowcom nie zależy, wywalczyliście sobie prezesowskie pensje, trzynastki, czternastki...

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Muzyk(2015-11-25 13:56) Odpowiedz 70

    Niech pan Panie Duda przewodniczący Solidarności poprze na łamach prasy.
    Emerytura 65 lat i okresy składkowe i nieskładkowe albo 44 lata pracy składkowe i nieskładkowe bez względu na wiek albo 40 lat pracy składkowe uzbierana kasa na emeryturę i emerytura.
    Skończmy z młodymi emerytami uprzywilejowanymi, jak emerytura dla górnika to wyższe składki na emeryturę w takiej wysokości aby wysokość uzbieranej składki na emeryturę do pobieranej emerytury były klarowne aby zwykły człowiek znowu nie dopłacał do emerytur górniczych.

  • Ola(2015-11-30 20:45) Odpowiedz 71

    Panie Duda przed Panem wielkie zadanie .Niech Pan zawalczy o ludzi którzy mają 40 letni staż pracy.Oni powinni mieć prawo przejścia na emeryturę.Po 40 latach ciężkiej fizycznej pracy to są wraki ludzkie.Należy natomiast znieść przywileje emerytalne.

  • Greg 1(2015-12-10 01:15) Odpowiedz 60

    Ten człowiek kpi, wszyscy widzą, że świat upada i nie ma nic pewnego. On chce iść w kierunku świata socjalnego! Owszem, człowieku idź, tylko opłać swoich ze swojej wysokiej, pewnej, comiesięcznej pensji. Ale ty wiesz, że czternastka i piętnastka prezesowi się należey jak psu buda bez względu na wyniki ekonomiczne...

  • kołobrzeg(2015-11-30 08:11) Odpowiedz 41

    No i tanie wczasy dla wszystkich. Za 85 zł za dobę w czterogwiazdkowym hotelu z wodotryskami.

  • EU(2015-11-22 18:04) Odpowiedz 40

    Czy Pan nie jest bratem lub kuzynem tego Dudy ,który został przez pomyłkę (tak jak Pan Komorowski) prezydentem?

  • janek(2015-11-23 10:30) Odpowiedz 41

    pani szydlo z czego pani jest dumna ze jest marionetka kaczynskiego krzyczala pani --- nazywam sie szydlo ico z tego kazdy sie jakos nazywa pani swoim zachowanie nie przyniosla dumy dla tego nazwiska i rodziny jest pani pyza na polskich drozkach dosyc klamstw bo cala rodzina bedzie sie wstydzic pani a szczegolnie syn .ktory jest vw seminarium dla wladzy jest pani sklonna poswiecic rodzine zaplaci pani za to oby nie za pozno

  • katarzyna(2015-11-23 10:51) Odpowiedz 41

    ci wszyscy zwiazkowcy niech sie wezma do uczciwej pracy na czele z p, duda moj maz pracowal jako elektryk na kopalni na dole byl ratowniek gorniczym jest chorym czlowiekiem bo reumatyzm ni pozwala zyc spokojnie ma emerytury 2386zl ja moze sie leczyc zyc jak dude slyszy szlak go chce trafic wielki zwiazkowiec walczy o swoja posadke co on zrobil dla gonikow maz nigdy nie byl w sanatrium nie mial zwrotu za leki zabrali nawet te pare zloty za wegiel jak dziala wszyscy wiedz iwidza wstyd hanba ale to wszystko trzeba przezyc zeby znac prawde czlowieku nie psuj nerwow gorniom gornik cale zycie prcowal na takich pozal sie boze nierobow na potezna administrcje w biurach taki musi byc koniec aby, wielcy bo za takich sie uwazaja cos zrozumieli wzieli kilofy i uczciwie pracowali trzeba skonczyc z pasozytami

  • leo_virt(2015-11-22 19:29) Odpowiedz 41

    Europa w kierunku socjalnym - to koniec Europy. I tak pewnie będzie koniec wspólnoty. Skąd brać pieniądze na socjal? Przecież inni muszą zapłacić podatki, z których można tym drugim dać pieniądze na socjal.
    Najlepiej nie pracować i być na socjalu, nieprawdaż? (A co na to teoria marksistowska?)

    Drukowanie pieniędzy nie wchodzi w grę, bo prowadzi donikąd!.

  • opzz(2015-11-22 20:00) Odpowiedz 31

    P.DUDA JEST MALO WIARYGODNY klamstwo pogania klamstwo...zeby dac trzeba miec panie Duda

  • maria(2015-11-23 11:16) Odpowiedz 31

    jestem emerytkom przepracowalam 39 l ukonczylam wszyskie mozliwe etapy kwalifikacyjne jako nauczyciel mam 2003zl jak mam dzisiaj zyc oplacic wszystkie nalezniosci na leki co miesiac ok. 600zl nie stac mnie na wczasy na godne zycie na ktore tak bardzo liczylam ciagle slysze ze pani szdlo sie nie interesuje uczciwymi ludzmi jak oni zyja tylko ciagle biedni biedni kazdy jest kowalem wlasnego zycia ale nieroby zawsze wzbudzaja litosc takie podejscie do problemu nie jest boccem do ksztalcenia sie mlodych ludzi my emeryci nie damy sie wiecej oszukac bo juz wam nie ufamy

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Olek(2015-11-23 00:53) Odpowiedz 20

    A on co, Robin Hood ? Niech swoje prezenty hotelowe odda innym a i swojego psa Błazen jeden związkowiec jak z koziej d... Fanfara

  • EU(2016-03-23 17:20) Odpowiedz 20

    A gdzie mój komentarz,nieprawomślny?

  • rozgoryczona(2015-12-21 01:03) Odpowiedz 20

    A co z obiecanym przejsciem na emerryture po 40 latach pracy o tym juz zapomnielismy.Wazne ze dostali sie do zloba a juz zapomnieli o tych ktorzy ich wybrali..KLAMCY.....

  • andy(2015-11-30 18:59) Odpowiedz 21

    kajka-pisz precyzyjnie i nie gadaj o 50 % wyborcow bo to bzdury

  • xyz(2015-12-30 12:15) Odpowiedz 20

    Pan Piotr chyba śpi. Nie wyprowadza na ulicę górników, kolejarzy, nauczycieli czy pielęgniarki. Jeszcze kilka miesięcy temu nawoływał do strajków a teraz nie. Nuda. Prezes Jarosław go kupił jak Ziobrę, Kęmpę czy Kurskiego ? Ciekawe co takiego otrzymał od Prezesa.

  • xxx(2015-11-27 10:06) Odpowiedz 10

    Dlaczego zawsze w tego typu dyskusjach znika , rozmywa się temat przywilejów emerytalnych niektórych grup zawodowych.Kto i dlaczego jest tym zainteresowany ??? Przecież w Polsce najwyższe emerytury mają Ci którzy nic , zupełnie nic - ani grosza nie płacą na ubezpieczenie emerytalne - i do tego nabywają uprawnienia dużo wcześniej od pozostałych -TO PO PROSTU SKANDAL , A U NAS PRZECHODZIMY OBOK TEGO ZJAWISKA DO PORZADKU DNIA I DYSKUTUJEMY WYŁĄCZNIE O EMERYTURACH POWSZECHNYCH. A trzeba gromko krzyczeć , zawsze i w każdych okolicznościach wyrażać swój sprzeciw aby cokolwiek w tym temacie się zmieniło .Trzeba wymusić ( niekończąca się falą krytyki ) na politykach deklaracje zajęcia się tym tematem , trzeba skończyć raz na zawsze z ta skrajną nieuczciwością , niegodziwością i krzywdzeniem zwykłych szarych obywateli a jednocześnie stwarzaniem cieplarnianych warunków dla grup uprzywilejowanych tzw. wybrańców władzy.

  • kajka(2015-11-23 01:18) Odpowiedz 14

    Nie wiesz człowieku co piszesz!! To TY tu przez pomyłkę trafiłes. Zapomniałeś, że p. A Duda wygrał wybory Prezydenckie z wynikiem ponad 50 % wyborców. Sam sobie nie uzurpował władzy. Wybrano Go. Nie popisuj si glupim komentarzem.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • nike(2015-11-23 07:23) Odpowiedz 12

    Bardzo mądzre pan P.Duda mówi,ludziom należy pomagac a tylko przez pomoc socjalna mozna to robić.Wiek emerytalny został podwyższony bez dialogu społecznego ze strony PO Tuska zrobił tak bo chciał sie popisać,że on rządzi.Niestety to odbiło sie czkawka w wyborach.Ludzie chca po długim stażu pracy wreszcie odpocząc,lub zacząć sie leczyć bo wiek po 60-tce to lekarze i przychodnie.A Tusk nakazał im ryc dalej o nie obchodził go człowiek styrany zyciem.Tak nie może byc w XXIw,żeby kazac dłużej dla własnego widzimisię,owszem jeżeli ktos chce i może to nie ma przeszkód ale to musi byc jego osobista decyzja a nie rozkaz.Sobie brali ile chcieli a naród biedniał coraz bardziej.Oszukali nas z kwota wolna od podatku która mogła byc podwyższona już kilka lat temu.Dlaczego tak zrobili ano żeby dla nich było więcej do podziału.PO to partia bogaczy i nie obchodzi ich zwykły człowiek.dobrze,że juz nie będa rządzić.