statystyki

Powstał portal dla osób bezdomnych. Skorzystają te, które mają laptopy

autor: Robert Zieliński25.03.2014, 07:35
Laptop

Laptopźródło: ShutterStock

Kosztem 49 mln zł Ministerstwo Pracy stworzyło portal dla bezdomnych i innych osób potrzebujących pomocy. W ciągu miesiąca za pośrednictwem Emp@tii przesłano jedynie kilkadziesiąt wniosków. Powód? Mało który bezdomny ma dostęp do internetu, profil w serwisie ePUAP albo podpis elektroniczny. – To jaskrawy przykład projektu, który powstał tylko po to, by sięgnąć po środki z UE, a nie po to, by odpowiadać na potrzeby – mówi DGP Wincenty Elsner, wiceszef sejmowej komisji innowacyjności. Najwięcej zyskał minister, który w ramach programu otrzymał służbowego iPada.

Reklama


Reklama


49 mln zł kosztowała budowa portalu internetowego dla bezdomnych i osób szukających pomocy społecznej. Na utrzymanie Emp@tii rocznie będą potrzebne 2 mln złotych – ustalił DGP. Tymczasem przez cztery miesiące skorzystało z niego kilkadziesiąt osób. W tym sam minister pracy i polityki społecznej, który dostał najnowszy model iPada.

Bezdomni i inne osoby w trudnej sytuacji życiowej od połowy grudnia nie muszą osobiście odwiedzać ośrodków pomocy społecznej. Wystarczy, że mają internet, a kompleksową pomoc mogą znaleźć pod internetowym adresem empatia.mpips.gov.pl. „Wejść na stronę było już ponad 35 tysięcy” – chwali się biuro prasowe Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w odpowiedzi na nasze pytania. Mniej imponująco wygląda odpowiedź na pytanie, ile realnych wniosków skierowano za pomocą Emp@tii. „W formie elektronicznej złożyło je kilkadziesiąt osób” – brzmi odpowiedź.

– Prawda jest taka, że każdy z tych wniosków automatycznie staje się podejrzanym o wyłudzenie świadczenia. Bo kto zna bezdomnego z tabletem z modułem 3G lub smartfonem z dostępem do internetu? – komentuje doświadczony pracownik pomocy społecznej, proszący o zachowanie anonimowości. Co więcej, sama wizyta na portalu nie wystarczy, by złożyć wniosek o udzielenie pomocy np. ze względu na nagłe pogorszenie sytuacji życiowej. Kluczowy jest problem uwierzytelnienia wniosku, a do tego wymagane jest posiadanie bezpiecznego profilu w serwisie e-PUAP lub podpisu elektronicznego.

Kupiono 3,5 tys. laptopów dla pracowników opieki społecznej

Z odpowiedzi, które przysłał nam resort pracy, wynika, że Emp@tia to cały system, z którego rozwiązań mają również korzystać pracownicy pomocy społecznej. W ramach projektu kupiono już 3,5 tys. laptopów, na których mogą oni przeprowadzać wywiady środowiskowe ze swoimi podopiecznymi. „Długopisu i kartki nikt mi nie ukradnie. Za nowego laptopa jeszcze dostanę w twarz. U nas trafił do szafy pancernej” – napisał na specjalistycznym forum internetowym jeden z pracowników opieki. Komentarze utrzymane właśnie w tym tonie przeważają.

Resort tłumaczy, że Emp@tia ułatwi jednak wszystkim życie. „Dzięki temu rozwiązaniu informatycznemu zainteresowani świadczeniami rodzinnymi, świadczeniami z funduszu alimentacyjnego nie będą musieli pozyskiwać różnorakich zaświadczeń z innych urzędów: pracy, ZUS, Izby Skarbowej” – czytamy. Resort pisze o tych funkcjach w czasie przyszłym, choć projekt został już zakończony. Jak dotąd Emp@tia może wymieniać dane tylko z bazą PESEL, a w założeniach miała np. z bazami resortów gospodarki i finansów, a także ZUS.

Podobnie wygląda połączenie portalu z samorządowymi ośrodkami pomocy społecznej: spośród niemal 2,5 tys. gmin do Emp@tii podłączyło się 230. Niepodważalna jest dziś jedna funkcja Emp@tii. „Narzędzia statystyczne i analityczne wspomagające podejmowanie strategicznych decyzji, by lepiej dystrybuować środki przeznaczone na pomoce środowiskom, które tego najbardziej potrzebują” – napisał pion prasowy.

Takie jest również uzasadnienie dla zakupu na koszt projektu ministrowi pracy i polityki społecznej Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi najnowszej wersji iPada. „Zakup tabletu z wyposażeniem był niezbędny do zdalnego przeglądania przez ministra danych, analiz na posiedzeniach i spotkaniach poza siedzibą ministerstwa” – brzmi odpowiedź Ministerstwa Pracy. I jak się okazuje, nie będzie to jedyny kupiony w ramach tego projektu iPad, podobny dostęp będą miały również inne osoby z kierownictwa ministerstwa.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Reklama

Komentarze FB:

 • zdomny(2014-03-25 19:42) Odpowiedz 00

  Pomysł idioty

 • DDD(2014-03-25 08:57) Odpowiedz 00

  I nie zadrży im ręka jak będa obsługiwać te gadżety kupione dzięki odebraniu bezdomnym chleba. Polska to kraj ludzi okradzionych i wydziedziczonych przez takie typy u władzy.

 • pytam(2014-03-25 13:32) Odpowiedz 00

  Niby dlaczego bezdomni mają byc wykluczeni cyfrowo ?

 • Zbulwersowana(2014-03-25 12:49) Odpowiedz 00

  Jeszcze jeden przykład urzędniczego bezhołowia, bezkarnego bezmyślnego wydawania publicznych pieniędzy! Potem odbiją to na ,,maluczkich’’ i ściągną z nich ostatnią koszulę!

 • almezak21(2014-03-25 11:19) Odpowiedz 00

  To jest już jak dla mnie totalne ZBOCZENIE urzędasów ze STOLYCY!!!

 • głupich nie sieja i nie orza....(2014-03-25 10:33) Odpowiedz 00

  a kiedy będa kolorowe filmy 3D dla niewidomych i muzyka relaksacyjna dla głuchych?

 • Leo(2014-03-25 09:52) Odpowiedz 00

  Co? Bezdomni nie maja laptopów? To dlaczego sobie nie kupią? Sknerusy jedne!
  Tusku, no patrz tylko: kto tu jest idiotą? Oczywiście, że ja a nie pan Premier!

 • Namrod(2014-03-25 09:28) Odpowiedz 00

  Kolejna inwestycja, której celem jest zrobienie dobrze kilku urzędnikom, bezdomnym to kompletnie nie pomorze ale kilku cymbałów pobawi się w urzędowym czasie pracy. Pracownicy opieki wymagają przede wszystkim szkoleń zawodowych i rozwoju empatii a nie laptopów.

 • z(2014-03-25 08:32) Odpowiedz 00

  Ciekawe kto zarobi na przetargu na te laptopy i inne gadżety ?

 • polska bieda(2014-03-25 20:02) Odpowiedz 00

  Kto wziął pieniądze ? Kiedy odpowiedzialność karna i materialna urzędnika państwowego ?

 • mnm(2014-03-25 07:55) Odpowiedz 00

  Ci ludzie nie mają nawet telefonu. I przymieraja głodem. Nawet jeść co nie mają. Cóż Ale laptopy urzędników najważniejsze. Np w GOPS Miechów bezdomny człowiek nie dostał całą zimę nawet zł czy kromki chleba

 • edn(2014-03-25 07:46) Odpowiedz 00

  Tylko dla bezdomnych na chleb to już nie ma. Czy na buty. Laptop ur

 • g(2014-03-31 22:27) Odpowiedz 00

  hm... My/Wy Polacy. Wszyscy jesteśmy Tacy Sami. Nie plujcie na innych; Rządzących/Wyborców (to przecież potencjalnie każdy z nas; czyt. dalej), bezdomnych/bezrobotnych; spełnionych/niespełnionych zawodowo, szczęśliwych/nieszczęśliwych, zdrowych/niezdrowych, bogatych/biednych, etc...
  ZRÓBCIE/ZRÓBMY coś ze sobą...
  Już słyszę Nasze/Polskie komentarze...

  "to nie ja, to inni są winni, niech ktoś, coś z tym zrobi..."

  A MOŻE TAK KAŻDY ZACZĄŁBY OD SIEBIE?
  Jeśli potrafi rano, przed lustrem, spojrzeć sobie w twarz, bez odruch wymiotnego.
  Jestem... No, Kim i Jakim jestem?
  A potem komentujmy naszą rzeczywistość.

 • Amigos(2014-03-27 21:41) Odpowiedz 00

  Powinni dać bezdomnym to, czego naprawdę potrzebują. Czyli wódkę. Dużo wódki. Albo pieniądze na wódkę.

 • MichALISZYN(2014-03-27 11:18) Odpowiedz 00

  Urzędnicze bezprawie,głupota i kompletny brak ludzkiego współczucia dla
  ludzi bezdomnych,głodnych i wykluczonych z podstawowych praw człowieka.
  Ci rządzacy maja pełne gęby frazesów,kiedy w TV mówią o potrzebie współczucia nad zwierzętami,ale jednocześnie biedakowi zabierają ostatnia
  kromkę chleb,zdzierają przyslowiową koszulę z biedaka,aby tylko ONI sie obłowili.Ot, "demokratyczne rządy"" w wykonaniu PO-PSL.Im naprawdę pomylił się liberalizm z bałaganem i złodziejstwem.

 • andrzej(2014-03-25 21:08) Odpowiedz 00

  Panie kierowniku! Poratuj mnie pan 20gr. Na laptopa...

 • Jack(2014-03-25 21:02) Odpowiedz 00

  jeszcze jeden przykład głupiego oszołoma...
  Są całe działy portalu dla niepełnosprawnych, o adopcji, turnusach rehabilitacyjnych, świadczeniach rodzinnych itd. a jeden głupi debil pisze, że jest to portal dla bezdomnych... co za idiota...

 • Imara(2014-03-25 14:47) Odpowiedz 00

  a kampania społeczna informująca o tym przedsięwzięciu była prowadzona zapewne w internecie i telewizji, którą z pewnością posiada każdy bezdomny. A tak poważnie... żyjemy w kraju absurdu, złodziei w białych rękawiczkach i gnuśnych urzędników. Ktoś powinien za to beknąć.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama