statystyki

Weiss: Ludzie postrzegają Żydów w Polsce jak Indian w Ameryce – kiedyś byli, ale ich zabili

autor: Robert Mazurek30.03.2017, 20:00; Aktualizacja: 18.05.2017, 14:22
Szewach Weiss ambasador Izraela w Polsce (2001–2003), przewodniczący Knesetu (1992–1996), profesor nauk politycznych Fot. Darek Golik

Szewach Weiss ambasador Izraela w Polsce (2001–2003), przewodniczący Knesetu (1992–1996), profesor nauk politycznych Fot. Darek Golikźródło: Dziennik Gazeta Prawna
autor zdjęcia: Darek Golik

- Polska postrzegana jest jako miejsce, gdzie dokonał się Holokaust. To zmienia totalnie, naprawdę totalnie całe myślenie historyczne. Wielu Żydów nie potrafi tego rozdzielić, nie widzą Polski przedwojennej, nie znają powojennej, żywa jest tylko pamięć zagłady - mówi Szewach Weiss w rozmowie z Robertem Mazurkiem.

Reklama


Jak pan to ujął?

Powiedziałem, że Polska była w ciąży z Izraelem.

Ładne, ale...

Posłuchaj, połowa pierwszego Knesetu, naszego parlamentu, mówiła po polsku. Weź pierwszy rząd Izraela – dwunastu ministrów, z czego piątka z Polski, ale za to na jakich stanowiskach: premier, MSW, obrona, ministerstwo pracy...

Czy mogło być inaczej, skoro Ben Gurion...

Właśnie. Twórca państwa Izrael Dawid Ben Gurion pochodził z Płońska i studiował na Uniwersytecie Warszawskim. Bez Żydów z Polski nie powstałoby państwo Izrael. Mało?

Dużo, ale pan...

Robercie, nie wygłupiajmy się, mówmy sobie na ty, wszyscy wiemy, że się przyjaźnimy.

Skoro tak, to może będę mógł zadać jakieś pytanie?

Za chwilę. Jeszcze tylko powiem, że skoro nie wierzysz mi, to prof. Jakub Goldberg, wybitny historyk wykładający na całym świecie, powiedział, że „nie ma historii Polski bez Żydów i nie ma historii Żydów bez Polski”. I teraz możemy rozmawiać.

To jak było naprawdę z językiem polskim w Knesecie? Myślałem, że to mit.

Podział był prosty – na sali posiedzeń Knesetu przemawiano pięknie po hebrajsku, a na korytarzu czy w bufecie – już po polsku. No, niektórzy w jidysz, ale z polskim akcentem, a nawet polskimi akcentami... Nie śmiej się!

Dlaczego, to kapitalna historia.

Prawdziwa. W Łodzi mówiono w jidysz inaczej, z takim „o”. W Galicji był jidysz śpiewający, a w Wilnie mówiono bardzo poprawnie, z dokładną gramatyką i wieloma wtrąceniami z hebrajskiego. Lingwista miałby niesamowite pole do popisania.


Pozostało jeszcze 88% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam już kod SMS
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Reklama

Komentarze (30)

  • viell(2017-03-31 08:14) Zgłoś naruszenie 643

    Podczas II wojny i za raz po niej nastąpiła eksterminacja polskiej inteligencji.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Gazda(2017-03-31 08:02) Zgłoś naruszenie 5710

    -Dlaczego u nas tylu Ż y d ó w poprzyjmowało polsko brzmiące nazwiska i udają ze są POLAKAMI - dlaczego wstydzicie się swoich nazwisk? Dlaczego nie jadziecie do Izraela tylko siedzą i rozkradają nasz kraj? o odp proszę tylko osoby o pochodzeniu Ż y d o w s k i m .

    Odpowiedz
  • zazusss(2017-03-30 21:24) Zgłoś naruszenie 5628

    Raz was wpuścili nasi przodkowie,drugi raz tego błędu nie popełnimy.Jak wyszło wiadomo,nikt nie chce znowu takiego kłopotu.

    Odpowiedz
  • Mam pytanie do zwolenników wolnego rynku(2017-03-31 07:47) Zgłoś naruszenie 534

    Aaron Szechter (Adam Michnik) powiedział w telewizji australijskiej, gdzie wystąpił w jarmułce, ze Ż ydzi w Polsce przygotowują ekspansje i mogą ja zrealizować, gdyż Polacy to stado tępych baranów. Faktem jest jednak że rozdajemy izraelskim Ż ydom obywatelstwa jak ulotki. Aby ocenić skalę zjawiska, przyjrzyjmy się liczbom. Jak poinformowało w styczniu 2014 r. nasze MSZ, w kolejnych latach wydaliśmy w Tel Awiwie następującą liczbę paszportów: 2002 – 448, 2003 – 144, 2004 – 428, 2005 – 476, 2006 – 714, 2007 – 829, 2008 – 835, 2009 – 2 397, 2010 – 2 508, 2011 – 1 822, 2012 – 2 045, 2013 – 2 727. -W latach 2004–2013 nasz konsul nie odrzucił ani jednego wniosku o wydanie paszportu obywatelowi polskiemu z Izraela.

    Odpowiedz
  • Indianin (2017-03-31 08:12) Zgłoś naruszenie 493

    Panie Weiss dlaczego Izrael wprowadził segregacje ludzi w autobusach w autobusach ?

    Odpowiedz
  • jan(2017-03-31 11:28) Zgłoś naruszenie 4931

    W Polsce nie ma rdzennych Polaków i tyle.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • tdk(2017-03-31 07:52) Zgłoś naruszenie 476

    Szewach wyjedź nie jątrz albo dziękuj za gościnę

    Odpowiedz
  • drwal(2017-03-31 07:28) Zgłoś naruszenie 447

    Widać że znowu nie zalozyli rogatywek! ani mycek....nie wiadomo kto jest kto i co reprezentuje.

    Odpowiedz
  • mam ten kraj w tyle(2017-03-30 20:59) Zgłoś naruszenie 4225

    Dziadek, nie pochlebiaj sobie i nie porównuj do Indian, bo jesteś przyjezdny na polskiej ziemii a nie rdzenny

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • baca--Czy ktoś jest zaskoczony ?(2017-03-31 09:35) Zgłoś naruszenie 414

    ---A mnie się wydaje że to Z y d z i traktują Polków jak Indian potraktowali na ich ziemi nachodźcy

    Odpowiedz
  • Pan Cigito(2017-03-31 09:40) Zgłoś naruszenie 392

    -Nazwijmy ich po imieniu . Czemu się wstydzić? Jeśli ktoś pcha się na stołki to powinien zdjąć kamuflaż. Lista osób o zmienionych nazwiskach . Nazwiska autentyczne (rodowe) niżej wymienionych osób zostały ustalone w oparciu o: 1) Dane tajne kartoteki ludności Polski przy Centralnym Biurze Adresów MSW (nr arch. 1/6526/1 - data archiwacji 9.07.1984, nr rejestracyjny 14750-99 - data rejestracji Wydz. III-2, SUSW Warszawa). 2) Relacje osób znających osobiście wielu spośród wykazanych. 3) Dane ujawnione przez historyków w ich licznych publikacjach.

    Odpowiedz
  • Wszystko jasne(2017-03-31 10:23) Zgłoś naruszenie 344

    do @ --Gazda(dzisiaj 08:02)---Wystarczy wpisać w google LISTA OSÓB O ZMIENIONYCH NAZWISKACH i Wszystko jasne

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • 1-2(2017-03-30 22:17) Zgłoś naruszenie 322

    Wojna zawsze jest tylko nieszczęściem. Jakże inaczej, lepiej wyglądałby dziś świat gdyby nie okrucieństwa II WŚ .Jako narody wszyscy zostaliśmy w niej pokaleczeni. Dlatego trzeba robić wszystko aby pokolenia wychowywać dla życia w pokoju.Bo nigdy nie było i nie będzie wojen sprawiedliwych.A nienawiść jest zarażliwa jak dżuma!

    Odpowiedz
  • ert(2017-03-30 21:32) Zgłoś naruszenie 2443

    To jest obiektywne i uczciwe spojrzenie na naszą historię. dobrze świadczy o p. Szewachu Weissie.

    Odpowiedz
  • science fiction(2017-03-31 14:20) Zgłoś naruszenie 190

    Wszystko przez tą cholerną gościnność Indian. Przyjęli przybyszów i pozwolili im się rozgościć nie na prawach gości, a gospodarzy. Należy mieć nadzieję, że jak Marsjanie najadą (nalecą?) Ziemię i wymordują Amerykanów i ich mniejszości narodowe, to w Galaktyce nie będą opowiadać bzdur, że odbyło się to w „indiańskich (lub amerykańskich) obozach zagłady” ...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Io(2017-03-30 21:08) Zgłoś naruszenie 1240

    Polacy też tu nie są rdzenni. Kolebka ludzkości jest gdzie indziej.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • ?(2017-03-31 11:44) Zgłoś naruszenie 60

    Kto zabili Indian w Ameryce?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • StAAbrA(2017-04-06 10:59) Zgłoś naruszenie 20

    A Weiss jest od tego , żeby "ludziom" w Polsce wciskać , że państwo polskie założył nie kto inny , tylko książę Mośko I .

    Odpowiedz
  • b(2017-03-31 11:22) Zgłoś naruszenie 00

    a

    Odpowiedz