Szefowa amerykańskiego resortu finansów Janet Yellen powiedziała w czwartek podczas wysłuchania przed komisją finansów Senatu USA, że upadek banków Silicon Valley Bank (SVB) i Signature Bank stwarzał poważne ryzyko "zakażenia" całego sektora i runów na inne banki.

Yellen tłumaczyła w ten sposób decyzję administracji prezydenta Joe Bidena o podjęciu interwencji po upadku SVB i Signature Bank i zagwarantowaniu ich klientom dostępu do depozytów, nawet tych, które nie były ubezpieczone.

Szefowa resortu finansów zapewniła komisję senacką, że system bankowy USA jest mocny, a Amerykanie mogą być spokojni, że ich depozyty są bezpieczne, ponieważ kroki podjęte przez administrację pozwoliły uniknąć runu na kolejne banki.

Oceniła również, że interwencja rządu podbudowała zaufanie klientów i inwestorów do amerykańskiego sektora bankowego. "Podjęte w tym tygodniu działania są wyrazem naszego absolutnego zobowiązania do zapewnienia bezpieczeństwa depozytów (bankowych)" - dodała Yellen.

Powiedziała również, że jej resort jest teraz skoncentrowany na "stabilizowaniu systemu bankowego".

Wyjaśniła też, że upadek SVB był przede wszystkim spowodowany niezdolnością do wypłacenia klientom ich pieniędzy, gdy okazało się, że podniesienie stóp procentowych przez Fed w ubiegłym roku zmniejszyło wartość inwestycji w obligacje rządowe, z których zyski były dla SVB źródłem finansowania wypłat depozytów.

Reuters zwraca uwagę, że Yellen nie odniosła się do sytuacji banku Credit Suisse, którego notowania spadły w środę o jedną trzecią, a bank centralny Szwajcarii musiał interweniować, gwarantując mu ponad 50 mld franków szwajcarskich kredytu po publicznych apelach o uregulowanie sytuacji banku, między innymi premier Francji Elisabeth Borne.

Resort finansów USA wydał w środę oświadczenie, w którym poinformował, że obserwuje sytuację Credit Suisse i "jest w kontakcie ze swymi odpowiednikami na świecie".

Credit Suisse jest jednym z 30 banków na świecie uznawanych "za zbyt duże, by upaść", a jego problemy wywołały panikę na rynku i spadek notowań sektora bankowego. (PAP)

fit/ ap/

arch.