Tematem wtorkowych rozmów Cherrie Daniels z amerykańskiego Departamentu Stanu w MSZ z udziałem wiceministrów Marcina Przydacza, Sebastiana Kalety i Magdaleny Gawin było m.in. uzasadnienie nowelizacji KPA - podało MSZ w mediach społecznościowych.

Wieczorem na Twitterze resortu spraw zagranicznych poinformowano o wtorkowym spotkaniu Cherrie Daniels z amerykańskiego Departamentu Stanu, w którym ze strony polskiej udział wzięli wiceministrowie spraw zagranicznych Marcin Przydacz, resortu sprawiedliwości Sebastian Kaleta oraz ministerstwa kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Magdalena Gawin.

"W trakcie spotkania omówiono uzasadnienie nowelizacji KPA, a także perspektywy współpracy w polityce pamięci o ofiarach III Rzeszy" - dodano.

W czerwcu Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego (KPA), która stanowi m.in., że po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej niemożliwe będzie wszczęcie postępowania w celu jej zakwestionowania, np. w sprawie odebranego przed laty mienia.

Uchwalenie noweli spotkało się z ostrą reakcją strony izraelskiej. Ambasada Izraela w Polsce oceniła, że nowela "w rezultacie uniemożliwi zwrot mienia żydowskiego lub ubieganie się o rekompensatę" i że "to niemoralne prawo poważnie uderzy w stosunki między naszymi państwami".

Również szef MSZ Izraela Jair Lapid ocenił, że "nowe polskie prawo jest hańbą i poważnie zaszkodzi stosunkom między dwoma krajami".