Minister w rządzie to posada chwilowa. Po zakończeniu kadencji lub odwołaniu byli ministrowie muszą poradzić sobie na rynku pracy. Znane są historie, że urzędnicy kończą w pośredniaku. Zobacz, co teraz robią byli ministrowie Donalda Tuska.
Aby zobaczyć galerię, kliknij w zdjęcie.
1 Aleksander Grad 16 listopada 2007 został powołany na urząd ministra skarbu państwa w pierwszym rządzie Donalda Tuska. W wyborach do Sejmu w 2011 z powodzeniem ubiegał się o reelekcję. Nie został powołany w skład nowego rządu. 30 czerwca 2012 roku zrzekł się mandatu poselskiego i kilka dni później został powołany na prezesa zarządów spółek PGE Energia Jądrowa i PGE EJ 1, wchodzących w skład Polskiej Grupy Energetycznej i zajmujących się programem energetyki jądrowej.
Newspix / KRZYSZTOF BURSKI
2 Jolanta Fedak była ministrem ministrem pracy i polityki społecznej w pierwszym rządzie Donalda Tuska. W wyborach w 2011 roku nie dostała się do Sejmu i nie weszła w skład nowego rządu. Została za to szefową rady nadzorczej Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i doradczą wicepremiera Waldemara Pawlaka w jego gabinecie politycznym. Kiedy Pawlak pożegnał się z rządem, Fedak została zatrudniona na stanowisku Radcy Prezesa ZUS.
Newspix / JACEK HEROK
3 Katarzyna Hall sprawowała funkcję ministra edukacji narodowej od 16 listopada 2007 do 18 listopada 2011. Obecnie jest posłanką i zasiada w Komisji Regulaminowej Sejmu.
Newspix / MICHAL FLUDRA
4 Marek Sawicki to były minister rolnictwa w pierwszym rządzie Donalda Tuska. W drugim rządzie Donalda Tuska zachował stanowisko. 16 lipca 2012 media ujawniły nagranie rozmowy między byłym prezesem ARR Władysławem Łukasikiem i prezesem kółek rolniczych Władysławem Serafinem, w której pierwszy z nich sugerował m.in. nepotyzm i niegospodarność w spółkach Skarbu Państwa, jakich mieli się dopuszczać działacze PSL uznawani za związanych z Markiem Sawickim. Polityk odrzucił te zarzuty, domagając się postępowań celem ich wyjaśniania i zapowiadając złożenie dymisji, co uczynił 18 lipca 2012. 26 lipca 2012 został odwołany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego ze stanowiska ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Obecnie jest posłem.
Newspix / JACEK HEROK
5 Jerzy Miller w rządzie Donalda Tuska był szefem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Zakończył urzędowanie 18 listopada 2011 i został wojewodą małopolskim.
Newspix / JAKUB GRUCA
6 Krzysztof Kwiatkowski był ministrem sprawiedliwości w pierwszym rządzie Donalda Tuska. W drugiej kadencji był szeregowym posłem. 26 lipca 2013 został powołany przez Sejm na prezesa Najwyższej Izby Kontroli.
Newspix / KRZYSZTOF BURSKI
7 Andrzej Kraszewski - minister środowiska w pierwszym rządzie Donalda Tuska. Po zakończeniu kadencji wrócił do pracy na uczelni.
Newspix / JACEK HEROK
8 Andrzej Czuma od 23 stycznia 2009 do 13 października 2009 był ministrem sprawiedliwości. Po jego dymisji stał się szeregowym posłem. W wyborach w 2011 roku nie odnowił mandatu. Sprawował funkcję doradcy ministra Jarosława Gowina. Był członkiem warszawskiego oddziału stowarzyszenia KoLiber.
Newspix / FOCUS58
9 Mirosław Drzewiecki był ministrem sportu w pierwszym rządzie Donalda Tuska. 5 października 2009 podał się do dymisji w związku ze stenogramami ujawnionymi w sprawie tzw. afery hazardowej. Jak pisał "Newsweek" Drzewiecki nie pracuje, bo nie musi i wiedzie życie rentiera. Jest właścicielem szwalni i restauracji. W 2006 znalazł się na 77. pozycji listy 100 najbogatszych Polaków tygodnika "Wprost"
Newspix / ĹPIXEL
10 Cezary Grabarczyk 16 listopada 2007 objął stanowisko ministra infrastruktury w pierwszym rządzie Donalda Tuska. W wyborach parlamentarnych w 2011 kandydował z pierwszego miejsca listy PO w okręgu łódzkim. Uzyskał mandat poselski i nie znalazł się w kolejnym rządzie. Jest wicemarszałkiem Sejmu.
Newspix / BARTEK KOSINSKI
11 Bogdan Klich był szefem MON w pierwszej kadencji rządu Donalada Tuska. Obecnie jest senatorem i wykładowcą.
Newspix / FOCUS
12 Jarosław Gowin - jeden z trzech muszkieterów z PO. Odszedł ze stanowiska ministra sprawiedliwości i został szeregowym posłem. Pracuje nad założeniem własnej partii.
Newspix / MACIEJ GOCLONFOTONEWS
13 Zbigniew Ćwiąkalski od 16 listopada 2007 do 21 stycznia 2009. Był ministrem sprawiedliwości. Po zakończeniu urzędowania wrócił do pracy na uczelni.
Newspix / KRZYSZTOF BURSKI
Powiązane
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama