"Zablokujemy pozwolenie (na sprzedaż) myśliwców" - oświadczył podczas wysłuchania przed senacką komisją ds. stosunków międzynarodowych.

Jednocześnie Shannon przyznał, że Rosja dotrzymuje swojego zobowiązania i nie wysyła do Iranu wyposażenia do rakietowych pocisków balistycznych.

"Otrzymaliśmy zapewnienie od Rosjan ws. współpracy dotyczącej zakazu transferu technologii dla irańskiego programu balistycznego. (...) Dotrzymują swoich zobowiązań i nie wysyłają tego typu technologii ani nie ułatwiają transferu" - tłumaczył podsekretarz stanu USA.

W lutym władze Stanów Zjednoczonych oświadczyły, że sprzedaż rosyjskich samolotów bojowych Su-30 Iranowi naruszałaby oenzetowskie embargo na broń, wciąż obowiązujące wobec Teheranu. Przypomniano wtedy, że sprzedaż Irańczykom rosyjskich wielozadaniowych samolotów Su-30, porównywalnych z amerykańskimi F-15E, wymaga aprobaty Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Wcześniej irański minister obrony Husejn Dehkan zapowiadał, że Iran kupi rosyjskie samoloty. Nie sprecyzował, jak duży miałby to być zakup i kiedy maszyny miałyby zostać dostarczone. Podkreślił natomiast, że Iran będzie uczestniczył w ich produkcji.

Porozumienie w sprawie irańskiego programu nuklearnego zakłada m.in. stopniowe znoszenie sankcji ONZ dotyczących sprzedaży broni Iranowi; na razie sankcje te pozostają w mocy. Rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ z czerwca 2010 roku zakazuje Iranowi prób z rakietowymi pociskami balistycznymi.(PAP)

lm/ mc/