Ordynacja wyborcza będzie zmieniana dopiero w przyszłej kadencji parlamentu - przypomina Andrzej Halicki. Wczoraj prezydent podpisał postanowienie o referendum. Polacy będą decydować w sprawie JOW-ów, a także o systemie finansowania partii politycznych z budżetu państwa i zmianach w ordynacji podatkowej.

Minister Administracji i Cyfryzacji mówił w radiowej Jedynce, że pytanie o jednomandatowe okręgi wyborcze nie jest jednoznaczne. To pytanie o JOW-y nie jest tak konkretne jak by się wydawało, ponieważ w ślad za tym nie pójdzie -od razu- zmiana ordynacji, ale na pewno będziemy odpowiadać na to pytanie "tak" - tłumaczy Halicki. I jak dodaje - ma nadzieję, że za tym pójdzie dyskusja publiczna.

Halicki dodaje, że referendum pokaże różnicę pomiędzy PO, a PiS. Jak mówi, to fundamentalna różnica, ponieważ centralizm jest odpowiedzią negatywną na pytanie o JOW-y. Halicki uważa, że potrzeba jak najwięcej władzy "na dole", obywatelskości i podmiotowości i temu służy to referendum. Minister administracji dodaje, że jeżeli jest taka wola społeczna, to nasz system powinien ewoluować w tym kierunku.

Referendum odbędzie się 6 września.