Program promowania chińskiej kultury w kraju i za granicą przyjęto na dorocznym plenum Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin, ostatnim przed planowaną na 2012 r. zmianą w szeregach najwyższych władz państwowych - podał w środę dziennik "China Daily".

Wytyczne zakładają stworzenie lepszych warunków rozwoju i dofinansowanie rodzimej kultury. Ma to na celu zwiększenie siły oddziaływania chińskiej kultury i poprawę wizerunku Chin na świecie, jak również utrzymanie "bezpieczeństwa kulturalnego" i promocję "podstawowych wartości socjalistycznych" w kraju.

Państwo powinno zapewnić obywatelom nie tylko dobrobyt materialny, ale również zdrowe i bogate życie kulturalne - napisano w oficjalnym komunikacie wieńczącym czterodniowe tajne obrady prawie 370 czołowych przedstawicieli partyjnej elity, którzy wchodzą w skład KC.

By rywalizować na tym polu z innymi państwami - stwierdzono w dokumencie - Chiny muszą tworzyć więcej "wybitnych produktów kulturalnych", takich jak książki, filmy i inne dzieła sztuki, które przyciągną chińską i zagraniczną publiczność.

Zdaniem agencji Associated Press zakończone we wtorek plenum było okazją do dyskusji na temat szczegółów sukcesji po prezydencie Hu Jintao, premierze Wenie Jiabao i innych wysokich urzędnikach państwowych, którzy mają w przyszłym roku przekazać władzę swoim następcom. Według AP, schedę po Hu przejmie prawdopodobnie obecny wiceprezydent Xi Jinping, a wicepremiera Li Keqianga typuje się na następcę Wena.

Komunikat podsumowujący plenum nie wspomina wprost o manewrach związanych z wyborem nowych władz. Informuje jedynie, że zjazd partii, na którym ogłoszone zostaną nowe władze, odbędzie się - zgodnie z oczekiwaniami - w drugiej połowie 2012 roku.