NIK: nadużycia w wydatkach na modernizację policji. Mogło dojść do łamania prawa

autor: Robert Zieliński27.04.2011, 03:00; Aktualizacja: 27.04.2011, 09:04

Inspektorzy Najwyższej Izby Kontroli prześwietlili efekty funkcjonującej od czterech lat ustawy o modernizacji policji, na mocy której otrzymała ona z budżetu państwa ponad 4 mld złotych. Wczoraj raport trafił na biurka prezydenta, premiera, marszałków Sejmu i Senatu, szefów służb specjalnych oraz posłów.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Reklama

Komentarze (33)

  • kaz(2011-04-27 07:14) Zgłoś naruszenie 00

    Jeżeli stróże prawa kradną, to gdzie ja żyję ?

    Odpowiedz
  • obserwator(2011-04-27 07:32) Zgłoś naruszenie 00

    Znaczna część funduszy modernizacyjnych poszła na podwyżki dla kadry oficerskiej stanowiącej 40% etatów w Policji. Podwyżki dla oficerów wyniosły od 800zł do kilku tysięcy, gdzie zagrożenie zdrowia i życia oficera jest znikome w tym licząc, że spadnie z stołka podczas służby.
    Podoficerowie dostali podwyżki od 300zł do 600zł.
    Czy to jest motywacja dla policjanta podoficera pracującego na ulicy o każdej porze dnia i nocy, w każdych warunkach atmosferycznych, bez limitu godzin służby, w każdej chwili narażonego na utratę zdrowia i życia, gdzie stres jest na przy każdej interwencji, których w służbie ma kilkanaście (nie licząc legitymowań i kontroli pojazdów).
    Uważam, że pieniądze na modernizację powinny pójść na zmniejszenie liczebności kadry oficerskiej (40%) na zwiększenie kadry podoficerskiej pracującej w bezpośrednim zabezpieczeniu ładu i porządku.
    Widać wyraźnie, że brakuje policjantów na ulicy, którzy pełnią służby patrolowe piesze. Patrole zmotoryzowane nie są wstanie skontrolować miejsc, gdzie istnieje duże zagrożenie przestępczością, gdzie radiowóz nie wiedzie.
    Złe rozdysponowanie funduszy modernizacyjnych powoduje teraz masowe odejście podoficerów doświadczonych w służbach patrolowych i w działaniach z tłumem, gdzie byliby potrzebni na Euro 2012.

    Odpowiedz
  • BEZ....................(2011-04-27 08:27) Zgłoś naruszenie 00

    teraz rozumiem swoja sytuację

    Odpowiedz
  • fiona(2011-04-27 08:36) Zgłoś naruszenie 00

    ludzie my policjanci na papier toaletowy co miesiąc się składamy w komendzie.Kto nie da ma przechlapane

    Odpowiedz
  • propaganda(2011-04-27 08:54) Zgłoś naruszenie 00

    ryba psuje się od głowy...jest przyzwolenie na kombinacje złodziejskie w kolesiostwie:] więc korzystają:/

    Odpowiedz
  • bob(2011-04-27 09:00) Zgłoś naruszenie 00

    Jak ktoś kradnie, to później mu się wydaje, że wszyscy kradną. Jest tak panie "kaz"?. Nie mylmy nieudolności i braku kompetencji ze złodziejstwem. Panie "obserwator", nie masz pan pojęcia w tych tematach. Daj se spokój. Powodem braku policjantów na ulicach nie są wewnętrzne problemy tej firmy, a brak pieniędzy, duża ilość wakatów, coraz więcej obowiązków, a coraz mniej środków na ich realizację. Ponadto nagonka w mediach (inspirowana), niejasna sytuacja z ustawą emerytalną, brak podwyżek przy wzrastającej inflacji. To sprawia, że policjanci odchodzą, a tym co zostali odechciewa się pracować. Nastawienie mediów i części społeczeństwa jest takie, że w zasadzie policja nie jest potrzebna, a jeśli już ta policja musi być, to na zasadzie niewolnictwa - robić za pół darmo, bez żadnych praw, poza kodeksem pracy, a w ZUS-sie, wszystko na rozkaz i z narażeniem życie, na zmiany, w nocy, w niedzielę i święta, ale bez jakichkolwiek gratyfikacji i przywilejów. Niech policja będzie słaba, nie czepia się obywateli, zbytnio nie węszy. Przecież cały deficyt, dług publiczny to też wina policji i innych służb mundurowych. Za jakiś czas (krótki) skorzystają na tym przestępcy, odrodzą się groźne dla ludzi grupy bandyckie, obcinacze palców, porywacze dzieci, rozrosną się grupy kiboli. I potrzebnych będzie znowu kilka lat zanim policja odbuduje to co straciła. Ale teraz policja jest zbędna i marnuje publiczne pieniądze...

    Odpowiedz
  • misiek(2011-04-27 09:05) Zgłoś naruszenie 00

    jakby to zrobili w prywatnej firmie to wlasciciel by caly sektor finansow wyczyscil i przyjal nowy. a tu bedzie tak ze dalej beda grzac te cieple stolki za 10000zl na miesiac i 200000 zl premi w skali roku

    Odpowiedz
  • Onn(2011-04-27 09:29) Zgłoś naruszenie 00

    Najlepiej tnie sie budzetowke. Podobno z zachodniopomorskiej policji ci co biora udzial w przetargach sa tez darczyncami fundacji razem bezpieczniej, fundacji ktora ma siedzibe w Urzedzie Miasta Szczecin a telefony w KWP Szczecin, a reprezentantami fundacji są funkcjonariusze policji z KWP Szczecin. Ciekawe!!! Tematy rozbudowy SWD tez są ciekawe nie zapominając o piractwie w Laboratorium Kryminalistycznym w KWP Szczecin i wyrokach na podstawie lewego oprogramowania dotyczacymi legalnosci oprogramowania a wszystko to za zgoda i przyzwoleniem prokuratury?

    Odpowiedz
  • ferdek(2011-04-27 09:36) Zgłoś naruszenie 00

    Ty Obserwator jesteś naiwny jak dziecko, najpierw zobacz na stronie ilu jest oficerów i potem to, że połowę stanowisk oficerskich zajmują podoficerowie. Podwyżki do 1000zł brutto dostali ci oficerowie co pomimo kierowania całymi jednostkami dostawali najnizsze możliwe pensje z uwagi na widełki i braku bycia spolegliwym.

    Odpowiedz
  • atrop(2011-04-27 09:39) Zgłoś naruszenie 00

    Należałoby jeszcze zbadać przyczyny przymusowych zwolnień ze służby funkcjonariuszy którzy chcieli dalej służyć ale np. KPP zaczął reorganizację komendy od wysyłania na emerytury aby pokazać jaki z niego wielki reformator . Ten KPP z woj. warmińsko mazurskiego reformę taką przeprowadza w kolejnej komendzie a jego przełożeni udają , że wszystko jest ok. bo ma układ z kwp przez drugą żonę . Ta historia jest żałosna.

    Odpowiedz
  • m(2011-04-27 09:41) Zgłoś naruszenie 00

    Obserwator, a moze tak podoficerowie ruszą d..py z radiowozów, ile razy wyszedłęś i zrobiłeś pieszy? ...więc skończ, kadra w każdej firmie zarabia wiecej, nie po to kilkanaście lat służe, uczę się i szkolę żeby mi taki niedouczony podoficer mówił mi o zagrożeniach, pracy i poświęceniu. JAk masz kompleksy to idź do szkoły. I nie obrażam tu wiekszości wspaniałęj części podoficerów służących w polskiej POlicji

    Odpowiedz
  • Ostródzianin(2011-04-27 09:52) Zgłoś naruszenie 00

    Kontrola NIK przydałaby się w KPP Ostróda , aby przyjrzeć się pseudo reformie przeprowadzanej w tej komendzie np. próba likwidacji posterunków, łączeniu wydziałów itd. Na pewno tematów , które powinny zostać sprawdzone jest znacznie więcej.

    Odpowiedz
  • pies prawie wolny(2011-04-27 10:10) Zgłoś naruszenie 00

    potrzebowałem 10 lat służby w Policji by otworzy oczy i zobaczy jakie to bagno, kłamstwo i obłuda !!! Odchodzę już teraz, przez 10 lat nie doszłem do niczego, nie dojdę i do usranej smierci. Nigdy cywil tego nie pojmie. Bandyci na stołkach !!!

    Odpowiedz
  • czysta jak łza(2011-04-27 10:30) Zgłoś naruszenie 00

    policje należy ssssssprywatyzowac to mówie ja juliaa piterra z organizacji transparent internacjonal serdeczna koleżanka i przypaciółka ewuni kopaczewskiej

    Odpowiedz
  • Do NIK - usiów(2011-04-27 11:36) Zgłoś naruszenie 00

    Jak już jesteście w tej instytucji to przy okazji przetrzepcie ten okrzyczany proces "ucywilniania stanowisk", co miało zwiększyć ilość policjantów na ulicach. Oj mielibyście o czym pisać.

    Odpowiedz
  • gustaw(2011-04-27 13:30) Zgłoś naruszenie 00

    "Na pohybel... Bigosować..."

    Odpowiedz
  • kaz(2011-04-27 13:53) Zgłoś naruszenie 00

    Czy za te wszystkie przeklęty ktoś odpowie, bardzo, bardzo wątpię.

    Odpowiedz
  • złyPies(2011-04-27 16:35) Zgłoś naruszenie 00

    jesteście frajerami, że za swoje kupujecie art. biurowe i inne do pracy, że przynosicie własny sprzęt, itp. przez co odciążacie pracodawcę, który dzięki Waszej niby zaradności patrz frajerstwu, sobie przyznaje wysokie nagrody

    Odpowiedz
  • jvelzkeyek(2011-04-27 16:40) Zgłoś naruszenie 00

    Mogło czy doszło i poszło
    tysiące pieniędzy w błoto
    i w kieszenie spryciarzy.
    NIK niech bardziej się przygląda reformatorom,
    bo to oni Polskę rozbiorą.

    Odpowiedz
  • MMa(2011-04-27 17:11) Zgłoś naruszenie 00

    zwykłego Policjanta zwalnia się ze służby za 50żłotych łapówki bo nie ma na chleb dla rodziny!!! Burżuazja w KGP rządzi się swoimi prawami!! Znając życie to po kontroli lub postępowaniu wszystko będzie OK!!! Ręka rękę myje przecież!!! ŻENADA PANOWIE OFICEROWIE!!!

    Odpowiedz