NIK: nadużycia w wydatkach na modernizację policji. Mogło dojść do łamania prawa

autor: Robert Zieliński27.04.2011, 03:00; Aktualizacja: 27.04.2011, 09:04

Inspektorzy Najwyższej Izby Kontroli prześwietlili efekty funkcjonującej od czterech lat ustawy o modernizacji policji, na mocy której otrzymała ona z budżetu państwa ponad 4 mld złotych. Wczoraj raport trafił na biurka prezydenta, premiera, marszałków Sejmu i Senatu, szefów służb specjalnych oraz posłów.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Reklama

Komentarze (33)

  • obserwator(2011-04-30 07:49) Zgłoś naruszenie 00

    "m" - prawda w oczy kole. Tylko ta kadra kosztem podoficerów nabija swoje kabzy w lewych przetargach, na większych dodatkach i premiach sobie przydzielanych za siedzenie za biurkiem z pieniędzy, które miały pójść na dodatki i premie dla podoficerów.
    Może oficerowie wyjdą z tymi ciężkimi brzuchami za biurek i zaczną patrolować ulice miast. Dzięki temu poznają służbę patrolową, której praktycznie nie znają, gdyż szkołę oficerską kończyli w "pieluchach", dzięki koneksjom tatusiów.
    Byłem podoficerem dłużej niż ty masz lat, gdzie większość służb spędziłem w patrolach, co przyczyniło się że jestem inwalidą.
    Uważam, że trzeba ograniczyć ilość kadry oficerskiej, której jest nadmierny przerost. W krajach zachodnich kadra oficerska stanowi 5%, gdzie etaty oficerskie mogą uzyskać po 20 latach służby pod warunkiem, że będą się nadawać do tej służby. W Polsce jest 35% oficerów, którzy w zasadzie niczym innym się nie zajmują jak tylko kontrolą podoficerów, aby tym podoficerom nie dać dodatku lub premii.
    Tak więc pieniądze z modernizacji policji "przejedli" panowie oficerowie!!!

    Odpowiedz
  • oficer(2011-04-30 00:11) Zgłoś naruszenie 00

    Obserwator, po co siejesz dezinformację, jestem oficerem pracującym na linii (stanowisko wykonawcze KPP), nie dostałem podwyżki 800 zł, a wyższej tym bardziej, a było się uczyć to dostałbyś parę złotych więcej ode mnie,
    pieniądze poszły w błoto głównie na skutek nietrafionych wydatków jakbyś nie zauważył, a nam (Policjantom) - wyrównali widełki do górnej granicy i chwała im za to, ale obecnie zamrożone płace dewaluują wartość realną naszej pensji z roku na rok, i ani sierżantom ani oficerom nie ma czego zazdrościć - każdy realnie ma z roku na rok coraz mniej

    Odpowiedz
  • KWADRAT(2011-04-28 16:10) Zgłoś naruszenie 00

    czytając komentarze widzę że jest jeszcze dużo wartościowych ludzi w Policji ale niestety Panowie to co piszecie to prawda i juz lepiej nie bedzie bo kolesiostwo wykończy nas bo każdy ma granice a oni juz nie mają zadnych hamulców w tym co robia w swojej obłudzie i rodzinnych klanach. A ty "m" jestes przykładem takiego pseudo oficerka co rozumek pozjadał ambicje ma wielkie i musi zaistniec a wszystcy muszą mu sie kłaniac bo jaki on jest wyszkolony. Cywilom takie banialuki wsadzaj a tu to ośmieszasz sie bo my realia znamy a cały gnój w Poliji to oficerowie robią. Pozdrawiam wszystkich Policjantów.

    Odpowiedz
  • wa(2011-04-28 15:42) Zgłoś naruszenie 00

    Policjant to kto? oficer? aspirant?,sierżant? posterunkowy? No panowie kto zna odpowiedz. Ja jestem Policjantem i nie ważne jaki mam stopień. Szacunek dla wszystkich Policjantów. A tzw. gnida znajdzie się w każdym korpusie. Nie obrażajcie więc Policjantów czyli jak wnioskuje po wpisach samych siebie.

    Odpowiedz
  • asd(2011-04-28 15:28) Zgłoś naruszenie 00

    a u nas naprzykład zlikwidowali 4 kierowników w ramach oszczednosci :) a zato z trzech naczelnikow zrobilosie 7 :) w ramach oszczednosci :) by zylo sie lepiej :D

    Odpowiedz
  • Jacek Placek(2011-04-28 12:12) Zgłoś naruszenie 00

    Sytuacja się nie poprawi w żaden sposób, gdyż kierownictwo Policji począwszy już od Małego Rycerza wywodzi się z emerytów, którzy wrócili do służby, lub osób odsuniętych od kierowania tą instytucją, którzy powrócili teraz dziwnym trafem do władzy. Tak naprawdę to mają interes tylko w tym aby nagarnąć jak najwięcej dla siebie. Należy zadać pytanie czy tacy ludzie mają interes aby rozwijać tą instytucję czy wyciągają kasę na ile się da, a gdy zrobi się "ciepło" uciec na emeryturę wyższą niż otrzymywali wcześniej. Nie chę już mówić o tym co było przyczyną ich odejścia na emerytury lub odsunięcia od kierowania tą firmą. Wystarczy poszukać w internecie, ale chyba rządowi to nie przeszkadza i nie utracił do nich zaufania. W każdej innej instytucji panowie ci jako osoby tworzące zły wizerunek firmy nigdy nie zostaliby zatrudnieni powtórnie. Rządowi jak widać to jednak nie przeszkadzało aby ich powołać na wyższe stanowiska niż piastowali przed przejściem na emeryturę. Myślę, żę to jest jedno wielkie "kolesiostwo" i nie patrzenie na dobro instytucji i społeczeństwa.

    Odpowiedz
  • Pucek(2011-04-28 09:27) Zgłoś naruszenie 00

    MAFIA, MAFIA i jeszcze raz MAFIA, szkoda tylko, że ja nosząc mundur policyjny zmuszony jestem tej MAFII podlegać i dla niej pracować.

    P.S.
    Drogi kolego M, ładnie piszesz o tym kształceniu, szkoleniach, karierze stojącej otworem przed tymi którym się coś chce i ganisz resztę posądzając ich o nieróbstwo itd. Niezłą propagandę siejesz zupełnie jakbyś nie wiedział, że w policji wszystko opiera się na układach, protekcji itp. Cywilom możesz wciskać kit, iż ciężką pracą dochodzi się do sukcesu. W policji ciężką pracą dochodzi się do renty a cwaniactwem, kolesiostwem, protekcją i układami do bram kariery. I nawet nie podejmuj ze mną dyskusji, że niby jest inaczej bo Cie tu wyśmieją drogi kolego M.

    Odpowiedz
  • tk(2011-04-27 22:56) Zgłoś naruszenie 00

    Kolego Wikiliks: prawdziwa odpowiedzialność w Policji kończy się na stopniu aspiranta i 5 grupie zaszeregowania. Do tego poziomu nawet za błahostkę gnoi się Policjanta i topi Go w łyżce wody, wszczyna postępowania dyscyplinarne, zawiesza z odebraniem 50% płacy, zwalnia ze służby nasyła BSW i prokuratora.
    Powyżej tego poziomu panie i panowie naczelnikostwo i komendanctwo za różne s...syństwa, które nieopatrznie ujrzą światło dzienne - są przenoszeni do ochronki "do dyspozycji przełożonego" oczywiście z zachowaniem uposażenia, a gdy sprawa przycichnie, znowu rozwijają skrzydełka. Tak właśnie wygląda "odpowiedzialność" na wysokich stanowiskach w Policji.
    Znam takie nierzadkie przypadki z własnego otoczenia, więc nie pisz bzdur o większej odpowiedzialności, bo pusty śmiech mnie ogarnia.

    Odpowiedz
  • Wikiliks(2011-04-27 22:41) Zgłoś naruszenie 00

    Nawet nie komentuję- niech sierżanci rządzą - po co studia Wspol . Ktoś jest dowódcą ktoś odpowiada... może posterunkowy z ambvcjami.

    Odpowiedz
  • Gostek Kostek(2011-04-27 21:45) Zgłoś naruszenie 00

    Od pewnego czasu śledzę zagadnienia związane policyjne i nie mogę zrozumieć dlaczego tak formacja jak Policja to chyba jedyna grupa zawodowa w Polsce, gdzie nie ma solidarności zawodowej i gdzie każdy robi w swoje gniazdo. Żenada. Jak można było do takiej sytuacji w takiej formacji dopuścić? A już całkiem nie rozumiem sytuacji w której szefostwo Policji nie dba o swoich pracowników. Bądź co bądź, dzięki którym mogą się chwalić osiągnięciami i dzięki którym dostają wysokie nagrody od polityków, którzy ich na stołki namaścili.

    Odpowiedz
  • podoficer(2011-04-27 19:43) Zgłoś naruszenie 00

    kolego M KADRA W KAŻDEJ INNEJ FIRMIE COŚ SOBA REPREZENTUJE, A JAK SIĘ ROBI OFICERA I JAKIE KOŃCZY WYŻSZE UCZELNIE W POLICJI, TO NA FORUM PISAŁ NIE BĘDĘ,także nie pieprz tutaj o swojej wższości intelektualnej bo takiej zapewne nie masz(nie pracował byś w tej firmie)spróbój być kadrą z tą swoją szkołą gdzieś gdzie liczy się wiedza a nie włażenie w dupsko...pozdrawiam

    Odpowiedz
  • autor(2011-04-27 17:14) Zgłoś naruszenie 00

    Aro,alfy i inne auta zamówione dla policji!!! Teraz mundury!!! hahaahahaahaha.Normalka w KGP!! Przecież tam pracują same klany rodzinne!! Dlaczego ktoś tego nie kontroluje??? Wujki, stryjki, ciotki, dziadki!!! Nie ważne czy ktoś ma pojęcie o pracy w Policji, ważne że ktoś ma tak rodzinę!!!

    Odpowiedz
  • czarnyyy(2011-04-27 17:12) Zgłoś naruszenie 00

    w tej instytucji wszystko się robi pod publikę i statystykę, logiki i myślenia nie ma, sam beton

    Odpowiedz
  • MMa(2011-04-27 17:11) Zgłoś naruszenie 00

    zwykłego Policjanta zwalnia się ze służby za 50żłotych łapówki bo nie ma na chleb dla rodziny!!! Burżuazja w KGP rządzi się swoimi prawami!! Znając życie to po kontroli lub postępowaniu wszystko będzie OK!!! Ręka rękę myje przecież!!! ŻENADA PANOWIE OFICEROWIE!!!

    Odpowiedz
  • jvelzkeyek(2011-04-27 16:40) Zgłoś naruszenie 00

    Mogło czy doszło i poszło
    tysiące pieniędzy w błoto
    i w kieszenie spryciarzy.
    NIK niech bardziej się przygląda reformatorom,
    bo to oni Polskę rozbiorą.

    Odpowiedz
  • złyPies(2011-04-27 16:35) Zgłoś naruszenie 00

    jesteście frajerami, że za swoje kupujecie art. biurowe i inne do pracy, że przynosicie własny sprzęt, itp. przez co odciążacie pracodawcę, który dzięki Waszej niby zaradności patrz frajerstwu, sobie przyznaje wysokie nagrody

    Odpowiedz
  • kaz(2011-04-27 13:53) Zgłoś naruszenie 00

    Czy za te wszystkie przeklęty ktoś odpowie, bardzo, bardzo wątpię.

    Odpowiedz
  • gustaw(2011-04-27 13:30) Zgłoś naruszenie 00

    "Na pohybel... Bigosować..."

    Odpowiedz
  • Do NIK - usiów(2011-04-27 11:36) Zgłoś naruszenie 00

    Jak już jesteście w tej instytucji to przy okazji przetrzepcie ten okrzyczany proces "ucywilniania stanowisk", co miało zwiększyć ilość policjantów na ulicach. Oj mielibyście o czym pisać.

    Odpowiedz
  • czysta jak łza(2011-04-27 10:30) Zgłoś naruszenie 00

    policje należy ssssssprywatyzowac to mówie ja juliaa piterra z organizacji transparent internacjonal serdeczna koleżanka i przypaciółka ewuni kopaczewskiej

    Odpowiedz