Amerykański reżyser Sidney Lumet, twórca m.in. filmu "Dwunastu gniewnych ludzi" ("12 Angry Men") z 1957 roku, zmarł w sobotę w wieku 86 lat w swoim domu w Nowym Jorku - poinformował "New York Times".

Według pasierbicy zmarłego, Leslie Gimbel, przyczyną śmierci był nowotwór.

Urodzony w 1924 roku Lumet rozpoczął karierę reżyserską w 1957 roku dramatem sądowym "Dwunastu gniewnych ludzi" z Henrym Fondą. Inne jego filmy to m.in.: "Serpico" (1973) i "Pieskie Popołudnie" ("Dog Day Afternoon" - 1975) z Alem Pacino, "Morderstwo w Orient Expressie" ("Murder on the Orient Express" - 1974), "Sieć" ("Network" - 1976) czy "Werdykt" ("The Verdict" - 1982).

Lumet, który w swojej pracy "przedkładał ulice Nowego Jorku nad Hollywood" - jak napisał "New York Times" - był pięć razy nominowany do Oscara. Ostatecznie honorową nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej odebrał w 2005 roku za całokształt twórczości.

Reklama

Reżyser współpracował z takimi aktorami jak Henry Fonda, Al Pacino, Katharine Hepburn, Ingrid Bergman, Sean Connery, Robert Duvall czy Faye Dunaway.

Informując o śmierci reżysera, "NYT" przytacza opinię samego Lumeta, który przy jakiejś okazji napisał: "Podczas gdy celem wszystkich filmów jest rozerwanie widza, film, w który ja wierzę, idzie o krok dalej. Zmusza widza do zagłębienia się we własnym sumieniu".