Dramat Krzysztofa Zanussiego "Czarne słońce" z muzyką Wojciecha Kilara oraz "Niepokonani" Petera Weira - film o ucieczce grupy więźniów, w tym polskiego żołnierza Janusza, z sowieckiego łagru na Syberii trafią w piątek do polskich kin.

"Czarne słońce" ("Il sole nero") to historia inspirowana autentycznymi wydarzeniami sprzed 20 lat, do których doszło na Sycylii; opowieść o miłości i zbrodni, nienawiści i przebaczeniu.

Bohaterami są Agata i Manfredi, zakochani w sobie młodzi ludzie. Ich szczęście zostaje brutalnie przerwane - mężczyzna ginie. Agata postanawia samodzielnie odnaleźć mordercę i zemścić się na nim. Kobieta nie wierzy w wymiar sprawiedliwości i skuteczność kary, jaka mogłaby zostać wymierzona zabójcy.

W rolę Agaty wcieliła się znana włoska aktorka Valeria Golino. Film jest wspólną produkcją Włoch i Francji.

Słynny australijski reżyser Peter Weir ("Piknik pod Wiszącą Skałą", "Pan i władca: Na krańcu świata", "Stowarzyszenie Umarłych Poetów") pisał scenariusz "Niepokonanych" ("The Way Back") zainspirowany książką Sławomira Rawicza "Długi Marsz".

Film "Niepokonani", w którego obsadzie znaleźli się m.in. Ed Harris i Colin Farrell, to historia grupy śmiałków pochodzących z różnych krajów, którzy decydują się na ucieczkę z sowieckiego gułagu.

Inicjatorem ucieczki jest polski oficer, Janusz (Jim Sturgess), który trafił do gułagu na 20 lat za szpiegostwo. W obozie pracy poznaje on dwóch Polaków: Tomasza (Alexandru Potocean) i Kazika (Sebastian Urzędowski), Łotysza Vossa (Gustav Skarsgard), Jugosłowianina Zorana (Dragos Bocur) oraz Amerykanina o nazwisku Smith (Ed Harris). Do grupy opracowującej plan ucieczki przyłącza się Walka (Colin Farrell), niebezpieczny i zapalczywy recydywista.

Bez mapy czy kompasu, wyposażeni jedynie w nóż i ubogi prowiant, skazańcy podejmują się niemal niemożliwego - uciekają z obozu pracy.

Zdjęcia do "Niepokonanych" kręcono na terenie Bułgarii, Maroka i Indii.

"Niepokonani" to produkcja polsko-amerykańska

Książka Sławomira Rawicza "Długi Marsz", wydana w latach 50., była pierwszą relacją z sowieckiego łagru, która wstrząsnęła zachodnim światem. "Długi Marsz" został przetłumaczony na 25 języków i szybko stał się bestsellerem. Kilka lat temu brytyjscy dziennikarze, badając biografię Rawicza, doszli do wniosku, że Rawicz mógł opisać w książce nie tylko własne przeżycia, ale także innych więźniów syberyjskich. Według badaczy, w rzeczywistości pierwowzorem głównego bohatera "Długiego marszu" był prawdopodobnie żołnierz Polskich Sił Zbrojnych, Witold Gliński.

"Niepokonani" to produkcja polsko-amerykańska. Polskim koproducentem filmu jest Monolith Films. Obraz otrzymał dofinansowanie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. W Stanach Zjednoczonych premiera filmu odbyła się na początku września ubiegłego roku.

W piątek na ekrany trafią także dwa filmy polskie: "Erratum" Marka Lechkiego, uhonorowane na ostatnim festiwalu w Gdyni nagrodą za najlepszy debiut reżyserski i nagrodą dziennikarzy, oraz krótkometrażowa komedia romantyczna "Wszystko", w reżyserii Artura Wyrzykowskiego, gdzie zagrali m.in. Marta Żmuda Trzebiatowska i Antoni Pawlicki.