Prócz świąt krajowych i kościelnych w kalendarzu możemy znaleźć również takie święta, jak Dzień Kaszanki czy Światowy Dzień Bez Papierosa. Warto o tych dniach pamiętać. Mogą one być nie tylko okazją do zabawy, ale także powodem do tego, by zacząć myśleć o zmianie stylu życia.

Ważne dni w promocji zdrowia

Mnóstwo świąt, jakie można znaleźć w kalendarzu, związana jest z promocją zdrowia. Daty takich świąt bardzo często nie są bez znaczenia. Światowy Dzień Zespołu Downa obchodzony jest 21 marca. Wybrano właśnie te datę, ponieważ dwadzieścia jeden i trzy to zapis wady genetycznej, jaka występuje u chorych osób, tzw. trisomia-21.

Dzień Transplantologii, czyli 26 stycznia, to z kolei data rocznicy pierwszego udanego przeszczepu w Polsce, który wykonano w 1966 roku. Data Światowego Dnia Chorych na Chorobę Parkinsona (11 kwietnia) również nie jest przypadkowa. 11 kwietnia to bowiem dzień urodzin Jamesa Parkinsona, który jako pierwszy opisał objawy tego schorzenia.

Dzień hutnika i odlewnika

W kalendarzu nie brakuje również świat, które obchodzą osoby wykonujące konkretne zawody, np. strażak ( 4 maja), kominiarz (4 maja), hutnik (4 maja), odlewnik (10 grudnia), policjant (24 lipca) oraz dziennikarz sportowy (2 lipca).

W Polsce niektóre tego typu święta obchodzone są bardzo uroczyście. Najlepszym tego dowodem jest zamieszczony na stronie internetowej Wojska Polskiego fotoreportaż z obchodów Dnia Sapera, który przypada 16 kwietnia.

Zabawne święta

Niełatwo dziś znaleźć osobę, przedmiot lub wydarzenie, które nie mają jeszcze swojego święta. Zgodnie z kalendarzem swój dzień ma już kaszanka (1 maja), mleko (25 maja), pizza (9 lutego), kot (17 lutego), czekolada ( 12 kwietnia), liczba Pi ( 14 marca), dentysta (5 marca), a nawet deskorolka ( 21 czerwca).

Święta z Nonsensopedii

Autorzy artykułu pt. „Kalendarz nietypowych świąt”, który zamieszczono w Nonsensopedii, czyli polskiej encyklopedii humoru, prawdopodobnie puścili wodze fantazji i kilka świąt wymyślili sami. O Dniu Agugaga, który niby przypada 9 czerwca, Światowym Dniu Taniej Wódy (22 marca) czy Dniu Bez Prezerwatywy (28 maja) niełatwo bowiem znaleźć jakiekolwiek dodatkowe informacje.

Prócz Nonsensopedii o istnieniu wyżej wspomnianych świąt informuje jeszcze tylko www.gazetalubuska.pl oraz www.dok.org.pl, czyli portal Dębnowskiego Ośrodka Kultury. Kalendarze zamieszczone na wszystkich stronach niewiele jednak różnią się od siebie. Gazeta Lubuska i Dębnowski Ośrodek Kultury zrezygnowały na szczęście ze święta, które według twórców Nonsensopedii przypada na dzień 8 grudnia.