Według najnowszych danych w szpitalach przebywa 3721 osób z koronawirusem. 589 z nich jest w stanie ciężkim i wymaga leczenia na oddziałach intensywnej terapii, ich liczba jest trzykrotnie większa niż na początku miesiąca.

Eksperci twierdzą, że do szpitali trafia od trzech do czterech procent osób z pozytywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa. U 20 proc. z hospitalizowanych przebieg choroby jest dość ciężki.

Szpitale w całym kraju ograniczają standardową opiekę medyczną i zwiększają liczbę łóżek dla pacjentów z Covid-19. Placówki medyczne uzupełniają też personel medyczny. Na terenach wystawowych w Pradze wojsko buduje szpital polowy dla 500 pacjentów. Według ministra zdrowia Romana Prymuli obiekt ma stanowić rezerwę dla systemu opieki medycznej.

W związku z niekorzystnym rozwojem epidemii od środy do odwołania obowiązywać będzie w Czechach noszenie maseczek lub innej zasłony ust i nosa w otwartych przestrzeniach. Wymóg nie będzie dotyczyć członków jednej rodziny i osób uprawiających sport. Maseczki będzie trzeba zakładać także w samochodach, jeżeli kierowca nie jedzie sam i towarzyszą mu osoby spoza rodziny.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)