Na czele marszu z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości stanie prezydent Andrzej Duda wraz z zaproszonymi gośćmi; potem będą szły grupy rekonstrukcyjne i uczestnicy marszu - poinformowała w sobotę PAP Dagmara Jarosławska z Centrum Operacyjnego MON.

W piątek Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że w niedzielę, o godz. 15 rozpocznie się wspólny Biało-Czerwony Marsz pod hasłem "Dla Ciebie Polsko", organizowany pod patronatem narodowym prezydenta Andrzeja Dudy z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Jarosławska poinformowała PAP, że wojsko rozpocznie przygotowania do marszu w niedzielę około godz. 9. "Od ronda de Gaulle'a do ronda Dmowskiego będą stały pojazdy wojskowe, pododdziały piesze z setką flag, wojsko; potem będą samochody zabezpieczające i potem będzie czoło marszu, czyli pan prezydent i wszyscy goście, potem już będą wszyscy uczestniczy, którzy przyjdą na marsz" - powiedziała Jarosławska. Wyraziła przekonanie, że wśród gości prezydenta na pewno będą kombatanci. W marszu wezmą udział także grupy rekonstrukcyjne.

"Po tym, jak przejadą pojazdy, przejdzie wojsko, przejdzie czoło marszu, zostaną otworzone te ulice, tak żeby każdy mógł się włączyć (do marszu)" - powiedziała Jarosławska.

Pytana, czy członkowie i sympatycy organizacji narodowych będą oddzieleni, zaprzeczyła: "Nie będą oddzieleni".

W sobotę szef MSWiA Joachim Brudziński w radiu RMF FM przypomniał, że marsz ruszy o godz. 15 według ustalonego scenariusza, z ronda de Gaulle'a do ronda Waszyngtona. Na przodzie marszu będzie szło - jak wskazał - "wojsko, kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego, orkiestra Wojska Polskiego, kombatanci, harcerze", a następnie sektor służb zapewniających bezpieczeństwo najważniejszych osób w państwie oraz wszyscy obywatele. "Mam nadzieję, że będzie bardzo wiele rodzin, że będzie bardzo wiele młodych zakochanych ludzi; będzie okazja, żeby iść pod rękę" - powiedział i zaprosił do udziału w marszu.

Zapewnił, że podczas marszu "będzie wystarczająco dużo policjantów na ulicach Warszawy, żeby zapewnić im bezpieczeństwo; będziemy (też) zgodnie z prawem i obowiązującymi przepisami posiłkować się wsparciem innych służb". Dodał, że ma "zapewnienie Komendanta Głównego Policji, że będą wystarczające siły do zabezpieczeń tak dużej imprezy, jaką będzie biało-czerwony marsz".

W piątek przed północą zakończyły się negocjacje i doszło do porozumienie między stroną rządowa i Stowarzyszeniem „Marsz Niepodległości” ws. marszu z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Poinformowali o tym PAP szef KPRM Michał Dworczyk oraz rzecznik Stowarzyszenia "Marsz Niepodległości" Damian Kita.

Przedstawiciele obu stron opracowali wspólny komunikat, w którym zapraszają wszystkich w niedzielę 11 listopada na godzinę 14:00 na Rondo Romana Dmowskiego. Poinformowali także, że o godzinie 15 przewidziane jest przemówienie Prezydenta Andrzeja Dudy, a następnie marsz ruszy w stronę Stadionu Narodowego.