11 tys. odbiorców w woj. śląskim zostało pozbawionych prądu z powodu awarii będących efektem intensywnych opadów mokrego śniegu. Utrudnienia pojawiły się też na drogach i na kolei.

Jak przekazało Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Śląskiego, najwięcej odbiorców pozbawionych zasilania jest w powiatach: rybnickim, cieszyńskim, raciborskim, częstochowskim i tarnogórskim.

Powalone drzewo uszkodziło trakcję kolejową w Ustroniu, konieczne było zorganizowanie autobusowej komunikacji zastępczej na odcinku Wisła-Ustroń.

Choć drogi w regionie są przejezdne, to kierowcy stali w ogromnych korkach lub poruszali się w żółwim tempie m.in. w śródmieściu Katowic. Policja odnotowała większą niż zwykle liczbę kolizji.

Reklama

GDDKiA: Wszystkie drogi krajowe przejezdne

Reklama

Wszystkie drogi krajowe są przejezdne, ale na niektórych odcinkach w dalszym ciągu jest ślisko - poinformowała GDDKiA. Najgorsza sytuacja jest w województwach: podlaskim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim, świętokrzyskim, opolskim, małopolskim i właśnie na Śląsku.

O godz. 16:00 drogi krajowe odśnieżały 453 pługoposypywarki. Mimo to, w niektórych miejscach drogi były oblodzone. Śnieg i śnieg z deszczem, który padał w całym kraju z wyjątkiem województw pomorskiego, zachodniopomorskiego i lubuskiego. Dodatkowo na terenie województwa lubuskiego oraz wielkopolskiego ruch utrudnia mgła.

Jak wynika z ostrzeżenia wydanego przez IMGW intensywne opady śniegu i oblodzenie występuje w dalszym ciągu na terenie województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego.

W związku z trudnymi warunkami policja przypomina o przygotowaniu samochodu do zimy, a więc zmianie opon na zimowe, wymianie płynu do spryskiwaczy oraz sprawdzeniu piór wycieraczek i odśnieżaniu samochodu przed wyjazdem.

W warunkach zimowych szczególnie ważne jest poruszanie się z włączonymi światłami i stosowanie się do ograniczeń prędkości. Należy też uważać na zagłębieniach terenu, wzniesieniach, w pobliżach lasów i zbiorników wodnych, bo w takich miejsca nawierzchnia może być wyjątkowa śliska. W pobliżu przejść dla pieszych oraz przy dojeżdżaniu do nich trzeba zachować ostrożność - przypomina policja. Policja podkreśla również, że w warunkach zimowych "dopuszczalna prędkość" nie musi oznaczać bezpiecznej.