Międzynarodowe Stowarzyszenie Miast Cittaslow skupia miejscowości w całej Europie, które promują filozofię slow food. W miejscach skupionych w sieci celebruje się lokalne wartości, kultywuje tradycje i szczyci tym, że życie jest w nich wolniejsze i spokojniejsze. W Polsce do sieci Cittaslow należy 26 miast, z czego 20 leży w woj. warmińsko-mazurskim.

Marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin powiedział w piątek na konferencji prasowej, że doceniając ambicje miasteczek skupionych w sieci, zarząd regionu zarezerwował w Regionalnym Programie Operacyjnym 2014-2020 w sumie 200 mln zł na ich rozwój. W piątek podpisano preumowy, które w przyszłości pozwolą na zrealizowanie inwestycji o łącznej wartości 86 mln zł.

Wśród podpisanych umów najwyższą wartość ma ta z gminą Lubawa, która za 16,4 mln zł chce zrewitalizować ruiny zamku Biskupów Chełmińskich. Lokalny samorząd chce nie tylko przeprowadzić tam prace archeologiczno-konserwatorskie, ale także odtworzyć dwa skrzydła zamku po to, by ulokować w nich Centrum Aktywności Społecznej. Drugą umowę Lubawa podpisała na przebudowę i modernizację przestrzeni publicznej wewnątrz Starego Miasta. Rewitalizacja ta ma polegać m.in. na odwodnieniu terenu, zbudowaniu nowego oświetlenia, czy zbudowaniu elementów małej architektury.

Samorząd Nowego Miasta Lubawskiego podpisał z marszałkiem pięć umów na 14,5 mln zł. Za te pieniądze władze miasteczka zamierzają zrewitalizować parki i skwery przy ul. Narutowicza, 3-go Maja, odnowić Rynek Nowomiejski (ma być częściowo wyłączony z ruchu na rzecz deptaka i letnich ogródków gastronomicznych). W dawnym kościele ewangelickim za 4,2 mln zł samorząd Nowego Miasta Lubawskiego chce zrobić Centrum Informacji Turystycznej i Kultury, a w obecnym centrum kultury za kolejne 3 mln zł ma powstać Manufaktura Zawodów Dawnych.

Gmina Lidzbark Warmiński zamierza zrealizować cztery przedsięwzięcia za 4,7 mln zł. Wśród nich jest zabezpieczenie i odnowienie murów obronnych, które ciągną się m.in. przez współczesne podwórka w tym miasteczku, a w tzw. suchej fosie, która także ma być odnowiona (za 425 tys. zł), mają się w przyszłości odbywać publiczne imprezy.

w piątek umowy na rewitalizację miejskich przestrzeni i budynków podpisały też gminy: Pasym, Bisztynek i Ryn. Ta ostatnia gmina zamierza m.in. w dawnej wieży ciśnień za 1,5 mln zł urządzić punkt widokowy. (PAP)