Polscy przedsiębiorcy zaczynają doceniać znaczenie narzędzi, które mają im pomóc w ocenie jakości kapitału ludzkiego. W czasie wydarzeń kierowanych do sektora MŚP oraz branży HR, pytają o dostępność oraz funkcjonalność takich narzędzi, a także interesują się możliwościami integracji nowych systemów z tymi już istniejącymi w ich firmach. Dużą zmianą w podejściu przedsiębiorców do tematu wartości kadr jest zadeklarowana gotowość wdrożenia innowacyjnych rozwiązań. Jednym z narzędzi budzących zainteresowanie przedsiębiorców jest przygotowywane przez PARP i SGH innowacyjne Narzędzie pomiaru wartości Kapitału Ludzkiego (NKL), które ma być odpowiedzią na potrzeby polskich przedsiębiorców w zakresie gromadzenia i analizowania danych na temat stanu kadr.

Metody pomiaru wartości kapitału ludzkiego w firmie to temat, który coraz częściej pojawia się w trakcie najważniejszych wydarzeń biznesowych, w różnych kontekstach – zarówno stricte biznesowych, jak i okołobiznesowych, takich jak możliwości generowania i wdrażania rozwiązań innowacyjnych. Ten obszar był tematem przewodnim II edycji Targów Nauki i Kooperacji zorganizowanych w dniach 9-10 września w Warszawie. Przedsiębiorcy z Mazowsza zebrali się, aby dyskutować o szansach rozwoju w regionie, a także zaprezentować swoje najnowsze produkty i usługi.

Drugiego dnia Targów dr Rafał Kasprzak ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie w czasie prezentacji „Mechanizmy finansowania wdrażania innowacji - nie tylko dotacje” wskazał szereg instrumentów służących finansowaniu innowacji oraz przedstawił programy wsparcia otoczenia biznesu. Wśród prowadzonych obecnie projektów badawczych dr Kasprzyk wymienił realizowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Szkołę Główną Handlową projekt stworzenia NKL - narzędzia skierowanego do polskich przedsiębiorców. „Narzędzie pomiaru wartości Kapitału Ludzkiego pozwala w sposób prosty i oszacować wartość kapitału ludzkiego zakumulowanego w przedsiębiorstwie” – stwierdza dr Rafał Kasprzak komentując zalety narzędzia i dodaje – „dostrzeganie tego typu aktywów pozwoli przedsiębiorcy nie tylko zidentyfikować swoje przewagi konkurencyjne, ale także uwrażliwi go na potencjał za nim się kryjący.”

Biznesową perspektywę korzystania z NKL zaprezentowano również w czasie IV Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw „Nauka - Biznes - Samorząd. RAZEM DLA GOSPODARKI”, największego tego typu wydarzenia w Polsce, zorganizowanego przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach w dniach 22-25.09.2014 r. Drugiego dnia Kongresu Pani Anna Węgrzyn, Kierownik Projektu mHR z firmy Biuro Projektowania Systemów Cyfrowych SA, której firma brała udział w testowym wdrożeniu NKL, opowiedziała o narzędziu podczas panelu „Mała zmiana, duży zysk! - istota zarządzania wiedzą w przedsiębiorstwie”. Pani Węgrzyn wskazała obszary, które firma może analizować dzięki danym zgromadzonym z wykorzystaniem NKL. „Poza odpowiedzią na potrzeby zarządów, otoczenia biznesu, potencjalnych nabywców akcji, obligacji firm istotne są informacje nie tylko o samej jego wartości ale o jego składowych, wartościach wielu wskaźników ilościowych i jakościowych. – stwierdziła Anna Węgrzyn i dodała, że NKL to także – „możliwość zinterpretowania osiągniętej wartości wskaźników, odniesienia do wartości progowych w opracowanej skali, i śledzenie ich zmian w czasie”. Pani Anna Węgrzyn wymieniła również praktyczne korzyści jakie może dać przedsiębiorcom wiedza na temat stanu kapitału ludzkiego w firmie oparta na tych danych. „Informacje te dają pracownikom HR poczucie panowania nad podległym obszarem, umożliwiają ocenę skuteczności przyjętej polityki personalnej czy realizowanych programów rozwojowych. Pracownicy ci mają też szansę stać się poważnym partnerem dla zarządów, podczas podejmowania decyzji strategicznych, dostarczając twardych argumentów w postaci konkretnych wartości wskaźników produktywności, rentowności czy zwrotu z inwestycji w kapitał ludzki”.

„Przygotowywane przez PARP Narzędzie pomiaru wartości Kapitału Ludzkiego jest szansą dla polskich przedsiębiorców, którzy pragną rozwijać swoją firmę, a jednocześnie nie mają środków, aby korzystać z kosztowych narzędzi.” – komentuje Justyna Nosko, koordynator projektu z PARP – „Chcemy, aby praktycy biznesu mogli usłyszeć o NKL od osób na co dzień zajmujących się zarządzaniem zasobami ludzkimi, dlatego warto o nim mówić właśnie w trakcie wydarzeń skierowanych do sektora MŚP i branży HR.”

W październiku eksperci PARP i SGH będą obecni na kolejnych ważnych wydarzeniach - między innymi na Kongresie Edukacji i Rozwoju w Warszawie. Ponadto rozpoczęła się już druga seria spotkań informacyjnych połączonych z prezentacją Narzędzia pomiaru wartości Kapitału Ludzkiego (NKL). Spotkania, skierowane są do przedsiębiorców i managerów zarządzających działami kadr i HR, odbędą się w 10 miastach na terenie całej Polski – w Warszawie, Krakowie, Gdyni, Łodzi, Toruniu, Olsztynie, Katowicach, Poznaniu i Białymstoku. Szczegółowy harmonogram spotkań wraz z formularzem rejestracyjnym znajdują się na stronie nkl.parp.gov.pl.