Księgi rachunkowe na żądanie to nowość dla małych i średnich podmiotów

autor: dr Katarzyna Trzpioła09.07.2018, 08:33; Aktualizacja: 09.07.2018, 08:42
dokumenty firma komputer podatki

dokumenty firma komputer podatkiźródło: ShutterStock

Od 1 lipca wszystkie jednostki prowadzące ewidencję w formie elektronicznej muszą przekazywać m.in. JPK_KR organom skarbowym do kontroli. Zrobią to na ich wezwanie.

Małe i średnie podmioty mają już obowiązek przekazywać na żądanie organu skarbowego księgi rachunkowe. Obowiązek ten od 1 lipca 2016 r. dotyczył dużych podmiotów, a obecnie został rozszerzony na pozostałe jednostki korzystające z oprogramowania księgowego. Każda ewidencja, która jest przez jednostkę prowadzona w formie elektronicznej, będzie musiała być na żądanie organów skarbowych przekazana do kontroli.

Warunkiem realizacji żądania organu podatkowego jest prowadzenie księgi podatkowej przy użyciu programu komputerowego. A pod pojęciem „księgi podatkowej” rozumie się: księgi rachunkowe, podatkową księgę przychodów i rozchodów, ewidencje oraz rejestry. Nowy wymóg objął więc także mikrofirmy. Jednak ze względu na wielkość obrotów zazwyczaj nie prowadzą one ksiąg rachunkowych, więc JPK_KR ich nie dotyczy.

Struktury

Organ podatkowy może w ramach prowadzonej sprawy (np. urząd skarbowy w toku kontroli podatkowej) wezwać do przekazania w postaci JPK całości lub części ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych. Struktury JPK obejmują oprócz raportowanych obowiązkowo ewidencji zakupu i sprzedaży VAT (JPK_VAT) także księgi rachunkowe (JPK_KR), wyciągi bankowe (JPK_WB), magazyn (JPK_MAG), faktury VAT (JPK_FA), podatkową księgę przychodów i rozchodów (JPK_PKPIR), ewidencję przychodów (JPK_EWP).


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Komentarze (2)

  • Krystyna(2018-07-27 13:40) Zgłoś naruszenie 05

    W mojej firmie księgami rachunkowymi zajmuje się biuro rachunkowe Gama z Tarchomina. Powierzyłam tą sprawę Panu Grabowskiemu bo sama nie mam bladego pojęcia o tym.

    Odpowiedz
  • Marlena Dietrich(2018-11-04 12:53) Zgłoś naruszenie 00

    To wcale nie jest takie proste zadanie i rzeczywiście warto stawiac na solidne biura rachunkowe. Bardzo dobrze radzą sobie np. księgowi z Gamy z Warszawy (mają oddział na Myśliborskiej). Duże biuro, zna się na wielu branżach.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!