Do już działającej spółki komandytowej może przystąpić nowy komandytariusz. Jest to wspólnik, który odpowiada za zobowiązania spółki do wysokości określonej w jej umowie tzw. sumy komandytowej. Od kiedy nowy komandytariusz ponosi tę odpowiedzialność?

W skład spółki komandytowej powinien wchodzić przynajmniej jeden komplementariusz oraz jeden komandytariusz. Ten pierwszy odpowiada za długi spółki bez ograniczenia, ten drugi - jak wspomniano - do wysokości sumy komandytowej.
Przez zawarcie umowy spółki komandytowej jej wspólnicy, czyli komplementariusze i komandytariusze, zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu. Przystąpienie do spółki wymaga wniesienia wkładu przez nowego komandytariusza. Przekłada się to na możliwość udziału w zyskach. Już od momentu notarialnego przystąpienia do zarejestrowanej spółki komandytariusz ma udział w przedsięwzięciu gospodarczym, jakim jest prowadzenie przedsiębiorstwa w formie spółki komandytowej.
Nowy wspólnik jednak musi liczyć się z tym, że oprócz prawa do otrzymania zysku może on również odpowiadać za zobowiązania spółki komandytowej. Przepisy określają, od kiedy nowy komandytariusz ponosi taką odpowiedzialność. Otóż odpowiada on za zobowiązania spółki istniejące w momencie wpisania go do KRS. Dopiero dokonanie wpisu do rejestru, konkretyzującego charakter udziału wspólnika w spółce komandytowej jako komandytariusza, powoduje, że od tego dnia ponosi on odpowiedzialność za jej zobowiązania wobec wierzycieli. Zwrócono na to uwagę w wyroku Sądu Najwyższego z 30 września 2020 r. (sygn. akt I UK 22/19).
Jeżeli komandytariusz chce ograniczyć swoją odpowiedzialność, to powinien zmniejszyć swoją sumę komandytową (przepisy prawa nie określają bowiem minimalnej lub maksymalnej jej wysokości). Dopuszczalne jest obniżenie wysokości sumy komandytowej w drodze zmiany umowy spółki. Należy jednak pamiętać, że obniżenie sumy komandytowej nie ma żadnego skutku prawnego wobec wierzycieli, których wierzytelności powstały jeszcze przed wpisaniem takiego obniżenia sumy komandytowej do KRS.
Not. KT