Konferencja Forum Przedsiębiorczości została zorganizowana przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, która już od 22 lat działa na rzecz sektora MŚP w Polsce. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Konferencja była współfinansowana z Funduszy Europejskich w ramach Programów Inteligentny Rozwój (POIR), Polska Wschodnia (POPW) i Wiedza Edukacja Rozwój (POWER).
Uczestników Forum Przedsiębiorczości powitali Jacek Żalek, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Dariusz Budrowski, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
– Obecna edycja Forum Przedsiębiorczości przypada na trudny czas wielkich wyzwań. Gospodarka polska i światowa powstaje po trudach pandemii COVID-19. Dzisiaj mierzymy się z wielkimi wyzwaniami wojny za naszą wschodnią granicą i związanym z tym, wzrostem cen energii. Chcemy temu wszystkiemu przeciwstawiać, korzystając umiejętnie ze środków, które dzisiaj – mam nadzieję w sposób tak samo kompetentny, jak przed laty – będzie mogła nam przedstawić PARP. I dalej będziemy liderem, jeżeli chodzi o wykorzystywanie środków unijnych – powiedział Jacek Żalek, sekretarz stanu w MFiPR.
– To już drugie Forum Przedsiębiorczości organizowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości z myślą o mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach. PARP od 22 lat wspiera sektor MŚP w przedsięwzięciach związanych z rozwojem gospodarki. Dzisiaj nasi eksperci będą rozmawiać właśnie o gospodarce, o najnowszych trendach i o wyzwaniach, jakie będą przed nami. Dzisiejsze spotkanie będzie podzielone na pięć aspektów – innowacje, cyfryzacja, kompetencje, zielona firma oraz startupy. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości w kończącej się perspektywie finansowej zrealizowała prawie 13 tys. umów. Mieliśmy przyjemność zrealizować wspaniałe pomysły, które dzisiaj będziemy mogli zobaczyć. Będziemy łączyć się z firmami z całej Polski, żeby pokazać jak konkretnie one wpłynęły na rozwiązania, na rozwój polskiej gospodarki. Jestem przekonany, że dzisiejsze spotkanie zmotywuje Państwa i pokaże kierunki oraz możliwości dalszego rozwoju – powiedział prezes PARP Dariusz Budrowski.
Następnie swoje przemówienie poświęcone centralnemu miejscu klientów w procesie transformacji cyfrowej wygłosiła analityczka, autorka i mówczyni Jaimy Szymansky, Industry Analyst & Founding Partner, Kaleido Insights. Keynote speaker opowiedziała o najważniejszych akspektach w budowaniu relacji z klientem.
Forum Przedsiębiorczości zostało podzielone na pięć bloków tematycznych, skupionych wokół kluczowych wyzwań polskiej gospodarki. Przedsiębiorcy uczestniczący w wydarzeniu dowiedzieli się od ekspertów jak wprowadzić innowacje do firm, jak podnosić kompetencje pracowników, planować ekspansję na rynki zagraniczne czy budować firmę zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.
Podczas pierwszego panelu zatytułowanego „Jak zostać architektem rozwoju swojej firmy? Zarządzanie Innowacją jako kompetencja przyszłości”, eksperci dyskutowali o tym, dlaczego innowacje są konieczne, jak nimi zarządzać, w jaki sposób przedsiębiorcy mogą zwiększać konkurencyjność na rynku w aspekcie innowacji i jakiego wsparcia potrzebują w tym zakresie. W panelu wzięli udział:
- Maciej Cieślak – Trener centralny w LPP S.A.
- Maria Tsouri – Profesor nadzwyczajny Mohn Centre for Innovation and Regional Development
- Wojciech Szapiel – Chief Executive Officer, Inventity Foundation
- Magda Marczewska – Adiunkt na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego
- Paulina Zadura – Dyrektor Departamentu Analiz i Strategii PARP.
Panel 2 odbył się pod hasłem „Nie daj się wyprzedzić rzeczywistości. Naucz się kierować rozwojem osobistym w świecie transformacji cyfrowej”. O tym, jakie kompetencje są niezbędne w obecnych czasach, na ile trafne są wszelkie prognozy na temat transformacji cyfrowej i jak przygotować się do zawodów przyszłości, które jeszcze nie istnieją, rozmawiali:
- Agnieszka Ert-Eberdt – HR Strategic Advisor, Executive Coach & Mentor, Agnieszka Ert-Eberdt – all about people
- Nick Obolensky – Founder, Agile Plus Leadership (UK and China)
- Mikołaj Makowski -– VP, Outsourcing Director at Devire
- Dorota Munio – Akredytowany Mentor EMCC/ Właścicielka FirmaBezProblemu.pl oraz 10Leasing.pl
- Aleksandra Berg-Koza – Zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju Kadr w Przedsiębiorstwach PARP.
W panelu 3 „Sztuka przekraczania granic. Jak uniknąć błędów w strategii eksportowej” eksperci dyskutowali o umiędzynarodowieniu polskich firm – odpowiadali na pytania, kiedy podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej, jakie są bariery i na jakie wyzwania powinni być gotowi przedsiębiorcy. W panelu uczestniczyli:
- Mariola Ciszewska-Mlinarič – Katedra Strategii, Profesor Akademii Leona Koźmińskiego
- Pawel Osterreicher – Prezes i Współzałożyciel, ReSpo.Vision
- Chris Eichhorn – Business Development Manager, InvestSuite
- Stas Matviyenko – CEO and Co-Founder, Allset
- Arkadiusz Dewódzki – Dyrektor Departamentu Internacjonalizacji Przedsiębiorstw PARP.
Panel 4 poświęcony był startupom i problemom, z jakimi muszą mierzyć się startupowcy. W prelekcjach „STARTUP na zakrętach. Do's and dont's dla Twojego biznesu” swoimi doświadczeniami podzielili się:
- Agnieszka Lewandowska – Prezes, Fundacja Startup School
- Piotr Pietrzak – Partner Zarządzający, Tangent Line Ventures
- Bartek Józefowski – Wicedyrektor Działu ds. Przemysłu 4.0, Krakowski Park Technologiczny
- Marton Medveczky – Investment Director, Flaspoint Venture Capital
- Marcin Seniuk – Dyrektor Departamentu Rozwoju Startupów PARP.
Cykl zamknął panel poruszający istotny społecznie temat: „Biznes na zielono. Zrównoważony rozwój i jego korzyści dla świata”, zaprezentowany przez ekspertów:
- Walissa Tanaya Pramanasari – Founder of the Indonesian Youth ECCO Foundation
- Sebastian Bandycki – Founder & CEO,Hydrum_eu
- Hubert Niedzielski – PR Manager marki Volkswagen w Volkswagen Group Polska
- Zofia Wetmańska – Fundatorka i Wiceprezeska Instytutu Reform Founder& CEO
- Izabela Wójtowicz – Dyrektor Departamentu Wdrożeń Innowacji w Przedsiębiorstwach PARP.
Ważnym elementem konferencji było pokazanie sukcesów firm, które zrealizowały swoje projekty przy wsparciu Funduszy Europejskich 2014-2020. Przedsiębiorcy z całej Polski opowiadali o swojej działalności i innowacyjnych projektach.
– Z perspektywy biznesu dofinansowanie z Funduszy Europejskich pozwoliło nam na znaczne zmniejszenie ryzyka inwestycyjnego, ale także realizację naszych zamierzeń: zbudować zakład, uruchomić linię produkcyjną nowego produktu oraz zatrudnić nowe osoby – powiedział Przemysław Zaprzalski, dyrektor ds. rozwoju w firmie Recykl Organizacja Odzysku S.A., produkującej innowacyjny dodatek stabilizujący do mieszanek mineralno-asfaltowych pozyskiwany w drodze recyklingu zużytych opon.
– Dzięki dofinansowaniu z Funduszy Europejskich udało nam się zrealizować wyjątkowy projekt. W ramach działań B+R wraz ze specjalistami pochyliliśmy się nad problemami osób niskorosłych. W ten sposób powstała linia rowerów, które odpowiadają ich potrzebom – powiedział właściciel firmy MAD Adam Zdanowicz produkującej rowery customowe.
– Bez dofinansowania Funduszy Europejskich nie zrealizowalibyśmy naszego pomysłu. Każda innowacja niesie za sobą ogromne koszty, nie tylko operacyjne takie jak nakład pracy ludzkiej, ale przede wszystkim ogromne koszty finansowe – powiedział Karol Gaweł, prezes zarządu Smart Planet Kids sp. z o.o. sp. k. – producenta inteligentnej rozrywki dla dzieci, wykorzystującej inteligentne przetwarzanie matrycy obrazu z 2D na 3D.
Na uczestników czekały także m.in. interaktywne warsztaty FRIZ, czyli autodiagnoza stylu myślenia – przydatne narzędzie rozwojowe, użyteczne zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Warsztaty poprowadziła Martyna Guba, trener biznesu i rozwoju osobistego, coach transformacyjny.