Zwiększenie dostępności gruntów przeznaczonych na inwestycje mieszkaniowe oraz wprowadzenie nowych ułatwień dla inwestorów. Takie są główne założenia komisyjnego projektu ustawy o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych, który w pewnym stopniu wprowadza również zmiany w zakresie realizacji inwestycji mieszkaniowych. Dlaczego akurat teraz?

Projektodawcy wyjaśniają, że zmiany są konieczne głównie ze względu na niemalejący popyt na nowe mieszkania, a także konieczność zapewnienia godnego miejsca zamieszkania uchodźcom z Ukrainy. Rezultatem zmian ma być zwiększenie dostępności mieszkań oraz ustabilizowanie cen.
Jedną z istotniejszych zmian ma być zwiększenie udziału powierzchni przeznaczonej pod handel i usługi, realizowanej w ramach inwestycji mieszkaniowej. Jak wskazuje projektodawca, coraz większą popularnością w przestrzeniach miejskich cieszą się tzw. projekty mixed-use. Powstają w ten sposób kompleksy mieszkaniowo-usługowe, które jednocześnie pełnią kilka różnych funkcji. Przykładem takiej inwestycji są np. znajdujące się na Woli Browary Warszawskie.
Aby zwiększyć popularność tego typu przedsięwzięć, w projekcie nowelizacji zaproponowano, by zwiększyć procent dozwolonej powierzchni handlowej w inwestycjach mieszkaniowych. Obecnie jest to 20 proc., po zmianach wskaźnik ma wynieść 40 proc. Zwiększą się także możliwości wykorzystywania gruntów i budynków, które w przeszłości nie były przeznaczone na cele mieszkaniowe. W nowelizacji zaproponowano, by inwestorzy mogli je przekształcać nawet wówczas, gdy obowiązujące studium nie daje takiej możliwości. Jednocześnie, aby nie dopuścić do patologicznych działań, ustawa ma nałożyć na deweloperów obowiązek zapewnienia terenów rekreacyjnych. Tak zwany teren biologicznie czynny ma wynosić co najmniej 25 proc. powierzchni inwestycji mieszkaniowej. W celu zwiększenia wygody mieszkańców inwestor będzie musiał także zapewnić odpowiednio duży parking. Wymogi mają zostać jednak złagodzone m.in. dla inwestycji realizowanych w ścisłej zabudowie śródmiejskiej.
Etap legislacyjny
Projekt skierowany do I czytania