Przedsiębiorcy – użytkownicy wieczyści gruntów będą mogli nabyć prawo własności tych nieruchomości. Taki ma być efekt nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami, której projekt resort rozwoju skierował wczoraj do 30-dniowych konsultacji.

Cenę nabycia takiego gruntu projekt określa jako 20-krotność dotychczasowej opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste; ma być ona nie wyższa niż rynkowa wartość terenu. Tę ostatnią określać ma rzeczoznawca majątkowy.
Jednocześnie przedsiębiorca będzie mógł skorzystać z pomocy publicznej w ramach dostępnego limitu pomocy de minimis, co ma mu umożliwić zakup nieruchomości na preferencyjnych warunkach. – Pomocą będzie kwota stanowiąca różnicę między wartością rynkową gruntu a jego ceną i będzie udzielana przedsiębiorcy w ramach limitu pomocy de minimis – wyjaśnia ministerstwo. Natomiast w przypadku przedsiębiorców, którzy mają wykorzystany limit pomocy lub wartość udzielonej pomocy przekroczy dostępny limit, organ będzie ustalał, w formie decyzji administracyjnej, dopłatę do wartości rynkowej bądź przyjmie cenę na poziomie wartości rynkowej gruntu.
Projekt umożliwia – na wniosek zainteresowanego – rozłożenie spłaty na oprocentowane raty. W ocenie resortu pozwoli to nabywcy złagodzić obciążenie finansowe, „szczególnie w przypadku przedsiębiorców użytkujących grunty o wysokich wartościach rynkowych”, a zbywcy (samorządowi, Skarbowi Państwa) zapewni systematyczne dochody.
Jak podkreślają autorzy projektu, przyznaje on swobodę stronom umowy zarówno w odniesieniu do decyzji o jej zawarciu (cywilnoprawny tryb sprzedaży nieruchomości na rzecz użytkownika wieczystego), jak i w negocjowaniu oraz ustalaniu ceny zbywanej nieruchomości. Sprzedaż gruntu następować ma na podstawie umowy cywilnoprawnej zawartej na wniosek użytkownika wieczystego.
Resort podkreśla, że projektowana ustawa jest bardzo oczekiwana przez środowiska przedsiębiorców. – Dotychczasowe przepisy nie zapewniają bowiem faktycznej możliwości nabycia nieruchomości przez wielu użytkowników wieczystych, będących przedsiębiorcami – argumentuje. Ustawa ma wejść w życie po upływie 30 dni od ogłoszenia. ©℗
Etap legislacyjny
Projekt skierowany do konsultacji