statystyki

Lewestam: Ten Czarny Łabędź jest biały

autor: karolina lewestam02.12.2016, 07:14; Aktualizacja: 02.12.2016, 08:11
Karolina Lewestam etyk, Boston University i Uniwersytet Warszawski

Karolina Lewestam etyk, Boston University i Uniwersytet Warszawskiźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Czy wiesz, co stanie się jutro? Pewnie to, co wczoraj. Wstaniesz rano, umyjesz zęby pastą Sensodyne lub Colgate, odprowadzisz dziecko do szkoły, kupisz kawę na wynos, wciśniesz czapkę głębiej na uszy, popędzisz do pracy. Zimno.

A jeśli w ziemię uderzy statek kosmiczny, sprytnie ominąwszy wszelkie satelity i radary? Albo w wyniku jakiegoś potwornie przemyślnego zamachu terrorystycznego padnie elektroniczny system bankowy? Jak wtedy zapłacisz za kawę?

A jeśli Rosja zaatakuje państwa bałtyckie, a NATO nie ruszy palcem?

Runą rynki finansowe?

Rozpadnie się Unia Europejska?

W swojej słynnej książce Nassim Taleb pisał o „Czarnym Łabędziu” – wydarzeniu, którego zawikłany w zwyczajność człowiek, także (a zwłaszcza) ekspert nie jest w stanie przewidzieć. Dlaczego? Bo tragedią umysłu homo sapiens jest chorobliwe, niekontrolowane i toksyczne przywiązanie do wzorca. Aby cokolwiek przewidzieć, szukamy wśród wczorajszych zdarzeń łączącej je reguły – i przenosimy ją w jutro. Sto napotkanych białych łabędzi to jak obietnica od świata, że i następny będzie biały. Sto lat pokoju sugeruje dalszy przyrost populacji białych gołębi. Pozostając przy metaforach ornitologicznych, spójrzmy jeszcze na kurę, która od wyklucia się z jaja żyje w ciepłym kurniku; karmiona przez 364 dni ręką gospodyni wyśmieje każdego, kto jej powie „Hej, jutro odetną ci głowę, oskubią z pierza i wrzucą do zupy – słyszałaś chyba o przyjęciu noworocznym?”

Ha, ha, powie na to zniesmaczona kura, głupoty gadasz – co to w ogóle jest zupa? Tymczasem przyjęcie noworoczne nadchodzi i wesoło wnioskujący przez indukcję ptak (po raz pierwszy opisany zresztą przez Bertranda Russella) ląduje w zupie z teatralnym chlup.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny

Reklama

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie