Największą spośród trójmiejskich parad będzie najprawdopodobniej ta gdańska. W ostatnich latach gromadziła ona nawet ponad 20 tys. uczestników. Parada zostanie zorganizowana po raz czternasty. Zdaniem organizatorów – Stowarzyszenia SUM w Gdańsku - jest to najstarsza tego typu impreza organizowana w Polsce 11 listopada.

W paradzie, która odbędzie się w ścisłym historycznym centrum miasta, wezmą udział m.in. zabytkowe i oryginalne auta oraz motocykle, liczne grupy rekonstrukcyjne, organizacje pozarządowe, kibice, uczniowie. Na mecie przemarszu – pod pomnikiem Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym – odbędzie się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu kilku chórów i zespołów.

Organizatorzy zachęcają wszystkich uczestników parady do przywdziania strojów ozdobionych biało-czerwonymi elementami. Sami rozdadzą także 10 tysięcy przeznaczonych do wpięcia w ubrania znaczków w barwach narodowych.

Po paradzie – w południe, w Bazylice Mariackiej – odbędzie się msza w intencji Polski.

11 listopada będą otwarte ulokowane na Głównym Mieście oddziały Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, w tym Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa, Dom Uphagena, Muzeum Bursztynu oraz Muzeum Nauki Gdańskiej. Placówki można będzie zwiedzić za symboliczną złotówkę.

W Gdańsku świętowanie rozpocznie się już w czwartek - w kilkudziesięciu restauracjach można będzie spróbować specjalnych dań i napojów. Akcja ta – nazwana Wieczorem Niepodległości - będzie kontynuowana także w piątek. Lokale będą serwować oryginalne posiłki przygotowane według specjalnych – najczęściej tradycyjnych – receptur lub nawiązujące do święta biało-czerwonymi elementami. W menu pojawią się np. dania przygotowane z polskiej gęsiny, znana z "Pana Tadeusza" czarna polewka czy polędwiczki Paderewskiego z czerwonym puree i sosem śmietanowym.

Także w Gdyni, w południe, odbędzie się Wielka Parada Niepodległości. Przejdzie spod gdyńskiego dworca pod płytę Marynarza Polskiego na skwerze Kościuszki. "To tradycyjna trasa, którą przemierzały także podobne marsze organizowane 11 listopada w Gdyni jeszcze przed II wojną światową" – powiedziała PAP producentka wydarzenia Lena Dula. Wyjaśniła, że w paradzie weźmie udział m.in. kilkadziesiąt aut, w tym kilka pochodzących z Gdyńskiego Muzeum Motoryzacji. Po zakończeniu przemarszu duża część biorących w nim udział zabytkowych aut zostanie zgromadzona na jednym z parkingów w centrum miasta, gdzie będzie je można oglądać. Tego dnia będzie też można bezpłatnie zwiedzać gdyńskie muzea: Muzeum Emigracji, Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Marynarki Wojennej oraz ORP "Błyskawicę". Gdyńskie Centrum Filmowe przygotowało z kolei projekcję powstałego w 1927 r. filmu "Mogiła nieznanego żołnierza" w reż. Ryszarda Ordyńskiego oraz wykład prof. Małgorzaty Hendrykowskiej dotyczący filmu.

Pierwsze wydarzenia składające się na obchody odbędą się w Gdyni już w czwartek po południu - pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego zaplanowano złożenie kwiatów oraz Capstrzyk Niepodległości z udziałem Orkiestry Reprezentacyjnej i Kompanii Honorowej Marynarki Wojennej RP. Z kolei w piątek rano na okrętach Marynarki Wojennej przebywających w Porcie Wojennym zostanie podniesiona wielka gala banderowa. Tego dnia rano przewidziano też mszę św., która zostanie odprawiona w gdyńskiej kolegiacie Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Także w Sopocie odbędzie się parada z udziałem zabytkowych aut, do której pojazdów użyczy Ochotnicza Straż Pożarna, ale – w odróżnieniu od parad w Gdańsku czy Gdyni - główną siłę będą stanowić rowerzyści, którzy tego dnia, w drodze wyjątku, będą mogli przejechać niedostępną dla nich na co dzień ul. Bohaterów Monte Cassino. W ubiegłym roku w tym świątecznym przejeździe wzięło udział kilkuset ubranych w stroje z biało-czerwonymi elementami rowerzystów.

Po paradzie chętni będą mogli wziąć udział w przejażdżkach śladami historii Sopotu, a po południu na pl. Przyjaciół Sopotu odbędzie się szósta już edycja akcji "Światełka dla Polski". W jej ramach zaplanowano koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu uczniów sopockich szkół oraz Sopockiego Chóru Kameralnego Continuo. Podczas występów uczniowie oraz harcerze będą dystrybuować białe i czerwone lampiony, a przy okazji zbierać fundusze, które zostaną przekazane na zakup pomocy szkolnych dla polskiej szkoły na Białorusi. Tuż po godz. 17 uczestnicy spotkania przejdą na plażę, gdzie zostaną wypuszczone lampiony: chętni mogą do nich doczepić kartki z życzeniami dla Polski. (PAP)