Torrealba wystąpił podczas manifestacji opozycji w Caracas, w której wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy osób. Zaapelował też o zorganizowanie protestu przed pałacem prezydenckich 3 listopada.

We wtorek Zgromadzenie Narodowe Wenezueli (parlament), w którym większość ma opozycyjna MUD, zagłosowało za rozpoczęciem procesu w sprawie impeachmentu Maduro, oskarżanego o łamanie konstytucji. Parlament wezwał też w Maduro, by stawił się przed izbą 1 listopada. Deputowani chcą, by Maduro przedstawił swoje zdanie w sprawie kierowanych pod jego adresem oskarżeń oraz udowodnił, że działa zgodnie z konstytucją i respektuje postanowienia parlamentu.

Wkrótce potem prezydent oskarżył opozycję o to, że usiłuje dokonać "parlamentarnego zamachu stanu", a w środę rano zorganizował spotkanie rady bezpieczeństwa narodowego, aby "wszelkie władze publiczne mogły ocenić parlamentarny pucz Zgromadzenia Narodowego".

Socjaliści z rządu, którego szefem jest Maduro, ocenili, że wtorkowe głosowanie parlamentarzystów było bez znaczenia. Ich zdaniem działania Zgromadzenia Narodowego są "bezcelowe", jako że nie są wiążące, odkąd Sąd Najwyższy anulował wszystkie uchwały parlamentu do czasu zrzeczenia się mandatów poselskich przez trójkę deputowanych zaprzysiężonych wbrew stanowisku Sądu.

Maduro został wybrany na prezydenta w kwietniu 2013 roku, a jego kadencja oficjalnie kończy się w 2019 roku. Opozycja oskarża go o prowadzenie nierozważnej i wyniszczającej kraj polityki gospodarczej, która wywołała szalejącą inflację i niedobory żywności oraz innych podstawowych artykułów. (PAP)

fit/ mc/