statystyki

Lewestam: Wszyscy jesteśmy opętani (ale wy bardziej)

autor: Karolina Lewestam21.10.2016, 07:05; Aktualizacja: 21.10.2016, 08:15
czarny poniedziałek

Czarny marsz był reakcją na zanik przestrzeni i języka, w którym kobiety mogą mówić o swoich potrzebach i swoim doświadczeniu.źródło: Newspix
autor zdjęcia: MICHAL FLUDRA

Spór o to, kto jest rozumny, a kto szalony, nie jest sporem o fakty, ale starciem politycznym na śmierć i życie. Nic tak nie wyklucza jak stwierdzony publicznie brak rozumu. Fruwające tampony furkoczą sznurkami na wietrze, agresja, wrzask i śpiew. Makijaż wojenny, zaostrzone parasolki, obsceniczne gesty, zbiorowy trans. Histeria! Ulewa ścieka z czarnych płaszczy, ale jak wiadomo, wiedźm woda się nie ima; idą naprzód niewzruszone, opętane diabelskim egoizmem i lewacką ideologią, której celem jest zniszczenie cywilizacji i zwycięstwo diabła bądź Unii Europejskiej. Tak wyglądał czarny marsz, kiedy patrzyło się nań z prawej strony.

Teraz przenieśmy się na Jasną Górę. A tam: prymitywne misterium plemienne, rytualne szaleństwo, zbiorowa halucynacja. Antycywilizacyjny performance poubieranych w dziwne suknie facetów. Gawiedź dzierży magiczne amulety w postaci różańców, medalików i krzyży. Oto dzieją się wspólnotowe gusła otumanionego tłumu, który błaga płody o wybaczenie, wszędzie widzi demony i klaszcze podczas urągających racjonalności obrządków egzorcysty. Tak wyglądała Wielka Pokuta za grzechy narodu w Częstochowie dla tych, którzy spoglądali bardziej z lewa.

Kto tu jest szaleńcem? Kto bliżej rozumu? Kto niesie logos, czyli racjonalność, a kto sieje chaos, bełkot i gusła, tym samym depcząc cywilizację? Gdzie są oświeceni, a gdzie barbarzyńcy? Innymi słowy, kto ma prawdziwą legitymację do zarządzania naszą zbiorową symboliką i organizowania wokół niej polityki – bo przecież ten zaszczyt może przypaść tylko rozumnym, tylko mającym kontakt z rzeczywistością, a nie zaczadzonym histeryczkom czy szamanom z totemami, prawda?

Prawda. Rozsądny u władzy pewnie lepszy od szaleńca. Ale, jak to często bywa, pytanie jest źle postawione. Nie pytaj bowiem, kto jest szalony; odpowiedzi nie znajdziesz i sam pewnie oszalejesz. Pytaj za to: kto z kogo szaleńca robi, jak, dlaczego i kto co będzie z tego miał.

Diagnozą we wroga


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (3)

 • aniołek(2016-10-21 13:29) Zgłoś naruszenie 00

  diabły się wściekają, to czarna magia diabelska

  Odpowiedz
 • Zezwólmy na te Aborcje...(2016-10-21 17:49) Zgłoś naruszenie 00

  Zwolenniczki PO czy KOD kochają tą formę antykoncepcji.....

  Odpowiedz
 • ciekawy(2016-10-22 09:32) Zgłoś naruszenie 01

  Artykuł pisany na zamówienie dręczycieli z czarnej mafii, PiS i wszystkich, którzy gotuję kobiecie piekło. 9 m-cy ciąży, zdeformowana figura, piersi pełne mleka. Nie wiadomo na jakiego lekarza i szpital trafi w czasie porodu. Możliwy jest zgon także kobiety. Komentatorzy dołączyli do ludzi Ordo Iuris, B. Kempy, B. Szydło, mordercy Chazana. Kiedy popą więzienia dla kobiet co nie donosiły???

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie