Informację o skierowaniu aktu oskarżenia do Sądu Okręgowego w Katowicach przekazała w czwartek rzeczniczka tamtejszej Prokuratury Okręgowej Marta Zawada-Dybek.

Podała, że dwie osoby oskarżone zostały o niedopełnienie obowiązków przy zarządzaniu mieniem tej spółki i wyrządzenie szkody na ponad 2,3 mln zł. Były prezes spółki odpowie za udzielenie pomocnictwa do tej niegospodarności.

Jak wynika ze zgromadzonych w postępowaniu dowodów, członkowie zarządu sprzedali na rzecz osób trzecich złożoną z trzech działek nieruchomość położoną w Sosnowcu po zaniżonej cenie. "Przyjęto bowiem jako cenę sprzedaży wartość nieruchomości określoną w operacie szacunkowym, podczas gdy operat dotyczył jedynie dwóch z trzech części sprzedawanej nieruchomości" – podała rzeczniczka.

W ocenie prokuratora niezasadnie zawarto również kilka kolejnych umów związanych ze sprzedażą tej nieruchomości, na której – jak czytamy – pierwotnie spółka gminna miała budować osiedle mieszkaniowe. "Chodzi o umowę dotyczącą wykonania już po sprzedaży przez MZBM – TBS wycinki drzew na tej posesji, umowę sprzedaży projektu budowlanego obejmującego plan budowy osiedla mieszkaniowego, umowy o świadczenie usług promocyjnych na rzecz realizacji inwestycji budowy osiedla, umowy o świadczenie usług nadzoru inwestorskiego" – wyjaśniła Zawada-Dybek.

Wartość szkody, jaką poniosła spółka należąca do gminy Sosnowiec oszacowano w śledztwie na kwotę ponad 2,3 mln zł.

Z informacji przekazanych przez prokuraturę wynika, że oskarżeni nie przyznali się do winy.

Za popełnione czyny grozi im kara pozbawienia wolności do lat 10.(PAP)