statystyki

Orbán ogłasza sukces głosowania

autor: Jakub Kapiszewski, jj, Dominik H&#23304.10.2016, 08:14; Aktualizacja: 04.10.2016, 08:51
Viktor Orban, premier Węgier

Viktor Orbán nie może się pojawić w Brukseli z mocnym argumentem: kwestia migracji mobilizuje moich wyborców nawet przy wysoko ustawionej referendalnej poprzeczceźródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: SZILARD KOSZTICSAK

Premier sięga po elektorat skrajnie prawicowego Ruchu na rzecz Lepszych Węgier (Jobbik), choć ten chce od niego zwrotu kosztów niedzielnego referendum.

Wynik plebiscytu nie był zaskoczeniem. Na pytanie „Czy chcesz, aby Unia Europejska mogła bez zgody parlamentu osiedlać na Węgrzech osoby bez węgierskiego obywatelstwa?” 98,34 proc. Węgrów, którzy oddali ważny głos, odpowiedziało „nie”. Krzyżyk przy „tak” znalazł się tylko na 1,66 proc. kart wyborczych.

Referendum jest jednak nieważne, bowiem oddano 40,41 proc. ważnych głosów – a zgodnie z węgierską konstytucją musi to być 50 proc. Nie jest to więc to samo co frekwencja, czyli liczba uprawnionych do głosowania, którzy wzięli udział w referendum (tak jak ma to znaczenie w przypadku plebiscytów w Polsce; frekwencja na Węgrzech wyniosła 43,39 proc.).

Tylko w dwóch komitatach (węgierskie województwa) położonych na północnym zachodzie kraju – graniczącym z Austrią i Słowacją Győr-Moson-Sopron oraz sąsiadującym z Austrią Vas – liczba ważnych głosów sięgnęła 50 proc. W dwóch innych – Baranya na południu kraju oraz Borsod-Abaúj-Zemplén na północy – nie przekroczyła 40 proc. Najmniej ważnych głosów oddano w Budapeszcie – 34 proc.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie