Premier była pytana na czwartkowej konferencji prasowej w Warszawie o to, czy wiąże jakieś nadzieje w związku z deklaracjami republikańskiego kandydata na prezydenta USA Donalda Trumpa dotyczącymi sprawy zniesienia wiz dla Polaków.

W środę Trump na spotkaniu z przedstawicielami Polonii w Chicago zapewnił, że jeżeli wygra wybory, to zajmie się sprawą zniesienia wiz dla Polaków już w pierwszych tygodniach po objęciu urzędu. Deklaracja ta padła na zamkniętym spotkaniu z udziałem przedstawicielami organizacji polonijnych przed wygłoszeniem przez Trumpa przemówienia w siedzibie Kongresu Polonii Amerykańskiej (KPA) w Chicago.

"Ja mam nadzieję, że wreszcie administracja amerykańska zniesie wizy dla Polaków i pojawi się wreszcie prezydent amerykański, który tego dokona, bo słyszymy takie opowieści, takie obietnice, przy każdej kampanii wyborczej w Stanach Zjednoczonych" - powiedziała premier.

Dodała, że byłoby dobrze, gdyby taką deklarację złożyła też kandydatka na prezydenta Demokratów - Hillary Clinton. "Ale przede wszystkim ważne jest to, by Polacy wreszcie mieli te wizy zniesione" - zaznaczyła szefowa rządu.