statystyki

Kryzys gospodarczy: Będą kolejne akty greckiej tragedii

autor: Jakub Kapiszewski23.08.2016, 07:36; Aktualizacja: 23.08.2016, 08:03
Grecja-flaga-euro

W rok po podpisaniu trzeciego bailoutu Grecji wciąż daleko do stanięcia na nogi o własnych siłach. Kraj wciąż jest odcięty od rynków kapitałowych i musi polegać na finansowej kroplówce wierzycieli, aby pokrywać swoje potrzeby budżetowe, głównie związane ze spłatą wcześniejszych zobowiązań.źródło: ShutterStock

Premier Aleksis Tsipras nie okazał się cudotwórcą i nie postawił na nogi gospodarki Hellady. Dlatego stopniowo traci poparcie społeczne. Na razie nastroje w kraju poprawiają kolejne rekordy bite przez branżę turystyczną. W lipcu 2016 r. do Grecji przyjechało 9,1 proc. więcej turystów niż w lipcu ubiegłego roku. Hellada jest więc na najlepszej drodze, aby przebić w tym roku psychologiczną barierę 25 mln przyjezdnych. Branżowa federacja SETE przewiduje, że rezerwacje będą się utrzymywać na bardzo wysokim poziomie nawet w październiku.

Grecja na tle strefy euro

Grecja na tle strefy euro

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Sami hotelarze nie wyciągną jednak Grecji z kryzysu. Pomimo doskonałych wyników branży turystycznej grecka gospodarka skurczyła się w drugim kwartale o 0,7 proc. w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku. Zgodnie z prognozami Międzynarodowego Funduszu Walutowego PKB w 2016 r. jeszcze będzie się kurczył (o 0,6 proc.), ale w przyszłym roku gospodarka powinna odnotować wzrost na poziomie 2,7 proc.

Tłumy na greckich plażach nie będą też interesować międzynarodowych wierzycieli, którzy zjawią się w Atenach pod koniec sierpnia, aby przyjrzeć się postępowi reform. Od tego zależy wypłata kolejnej, wrześniowej transzy środków w ramach trzeciego pakietu pomocowego dla Grecji, tym razem w wysokości 2,8 mld euro. Wartość trzeciego bailoutu Grecji to łącznie 86 mld euro, z których do tej pory wypłacono 28,9 mld.


Pozostało jeszcze 48% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie