W oszklonej gablocie są prezentowane: ornat, w którym Ojciec Święty celebrował mszę na jasnogórskim Szczycie, dwa kielichy - jeden to dar papieża dla Jasnej Góry, a drugiego używał podczas Eucharystii - oraz długopis, którym wpisał się do Jasnogórskiej Księgi Pamiątkowej.

Najważniejszy dar papieża Franciszka dla Matki Bożej Jasnogórskiej - Złota Róża, którą ofiarował Matce Bożej podczas swojej wizyty w Kaplicy Cudownego Obrazu, jeszcze nie jest eksponowana. Zostanie umieszczona na ołtarzu Matki Bożej Jasnogórskiej.

To już trzecie takie odznaczenie dla sanktuarium. Przedmiot wykonany został ze srebra, waży ok. 500 gramów, składa się z podstawy z różowego marmuru, na której spoczywa oznakowany papieskim herbem srebrny flakon, z którego wychodzą gałązki z różami i liśćmi. Całość, wysokości ok. 52 cm, waży 1200 gramów. Dzieło zostało wykonane w Rzymie przez mistrzów złotnictwa Claudio i Piero Savi.

„Złota Róża jest darem, który składają wyłącznie papieże podczas nawiedzania sanktuariów maryjnych. Tym starożytnym gestem wyrażają swą pobożność względem Dziewicy Maryi” – przypomniał rzecznik sanktuarium o. Sebastian Matecki.

Przed rozpoczęciem mszy św. papież Franciszek wpisał się do Księgi Pamiątkowej: „Prego en Madonna mi benedica, peccatore. Franciscus, 28.07.2016” – „Proszę, aby Matka Boża mi błogosławiła, grzesznikowi. Franciszek”. Papież użył wtedy długopisu, który można obejrzeć w gablocie na Sali Rycerskiej.

Wśród prezentowanych pamiątek jest też papieski ornat, przywieziony z Watykanu i kielich, który papież Franciszek ofiarował w darze Jasnej Górze. „To jest watykański ornat, który przywieźli ceremoniarze. Jest w maryjnych barwach, ponieważ msza św. była o Matce Bożej. Wielka prostota, lekkość - piękny, bo prosty. Wiemy, że Ojciec Święty zostawił też ornat po celebracji mszy św. w Łagiewnikach, w sanktuarium św. Jana Pawła II. Również my cieszymy się, że ten dar pozostał” - powiedział o. Matecki.

„Dla nas bardzo cenny jest też kielich, w którym Ojciec Święty odprawiał mszę św. Taki sam kielich otrzymał Ojciec Święty w darze, w czasie przekazania naszych darów w Kaplicy Matki Bożej. Ten, który tutaj widzimy, to replika tamtego kielicha, w nim była celebrowana Eucharystia na Szczycie. Kielich pozostał dla sanktuarium jako pamiątka” - dodał.

Jasnogórskie sanktuarium otrzymało też dar od prezydenta RP Andrzeja Dudy z okazji udziału we mszy św. dziękczynnej za jubileusz 1050-lecia chrztu Polski, celebrowanej pod przewodnictwem papieża Franciszka. To Pismo Święte, na tytułowej stronie jest widoczny odręczny podpis prezydenta.

W gablocie obejrzeć można także szklany medal z logiem Roku Miłosierdzia złożony przez arcybiskupa Rino Fisichella, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji.

„To są pamiątki bardzo cenne. Chcemy je pokazać, aby przypominały o tym, co się wydarzyło, a co ma dalej trwać w naszych sercach” – podsumował rzecznik Jasnej Góry.

Ekspozycję będzie można oglądać do końca sierpnia tego roku.(PAP)