Wartość (pkt.) 1D (%) 1W (%) 1M (%) 1Y (%) YTD (%)
EURGBP 0,7698 0,24 -2,95 -0,55 7,23 4,37
USDGBP 0,6802 -0,26 -3,63 -1,51 7,68 0,22
FTSE 100 Index 6266,9 0,65 5,03 1,80 -8,19 0,39
Stoxx Europe 600 Index 341,5 0,43 5,52 1,03 -13,38 -6,65

Implikowane prawdopodobieństwo zwycięstwa zwolenników wyjścia z UE w brytyjskim referendum wynosi w środę po południu 25 proc. i utrzymuje się na tym poziomie od poniedziałkowego popołudnia – wynika z obliczeń PAP na podstawie średniej z kursów bukmacherskich publikowanych na portalu oddschecker. com.

¾ BRYTYJSKICH DEPUTOWANYCH PRZECIW BREXITOWI – SONDAŻ

73,5 proc. deputowanych do Izby Gmin jest przeciw wystąpieniu Wlk. Brytanii z UE, wynika z sondażu przeprowadzonego wśród posłów przez brytyjską organizację Press Association. Z kolei za Brexitem opowiedziało się 159 deputowanych czyli ok. 24 proc. niższej izby brytyjskiego parlamentu. Niezdecydowanych lub odmawiających odpowiedzi było 1,4 proc. posłów.

Press Association przepytało wszystkich 650 członków Izby Gmin.

BREXIT GORSZY OD „CZARNEJ ŚRODY’- CREDIT SUISSE

Według analityków Credit Suisse bezpośrednim skutkiem zwycięstwa zwolenników wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej będzie gwałtowny spadek wartości funta oraz wyraźny odpływ kapitału. Dodają, że rezultat może być taki sam lub gorszy niż „czarna środa” w 1992 r.

„W czasie +czarnej środy+ brytyjski deficyt obrotów bieżących był blisko poziomu 2 proc. PKB i od tamtej pory zwiększył się do niemal 7 proc. PKB (i jest największy wśród państw G10), a zagraniczne aktywa i pasywa brutto zwiększyły się do 500 proc. PKB. Te czynniki mogą sugerować, że brytyjski funt najprawdopodobniej stał się bardziej narażony na zewnętrzne szoki” – cytuje w środę analityków Credit Suisse brytyjski Business Insider.

„W 1992 r. brytyjski rynek nieruchomości doświadczył okresu stagnacji, a FTSE 100 spadł o ponad 15 proc. pomiędzy majem a wrześniem 1992 r. Dla porównania FTSE 100 był względnie stabilny od marca 2016 r. i nadal jest blisko szczytów po kryzysie. Wzrost cen w Wielkiej Brytanii zatrzymał się w ostatnich miesiącach, ale zarówno ceny w Londynie jak i Wielkiej Brytanii są na najwyższych poziomach od lat” – dodano.

MAŁO INWESTYCJI W INFRASTRUKTURĘ W UK PO BREXICIE – S&P

Inwestycje infrastrukturalne w Wlk. Brytanii ulegną znacznemu zmniejszeniu co najmniej na 2 lata w przypadku Brexitu, wynika z ankiety S&P Global Ratings przeprowadzonej wśród inwestorów zajmujących się projektami infrastrukturalnymi w Wlk. Brytanii.

71 proc. ankietowanych przez S&P jest zdania, że inwestycje w infrastrukturę ulegną zahamowaniu na 2 lata, a 47 proc. uważa, że na dłużej. 44 proc. pytanych przez S&P wskazało, że wystąpienie UK z UE jest „prawdopodobne” lub „bardzo prawdopodobne”.

WZROST POPYTU NA EURO I DOLARY W WLK. BRYTANII

Brytyjska poczta (Post Office) poinformowała w środę, że w ostatnich dniach przed referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w UE odnotowała wzmożony popyt na euro i dolary amerykańskie w swoich oddziałach terenowych i na stronie internetowej.

Rzeczniczka Post Office powiedziała, że klienci wymieniają funty szterlingi na euro i dolary.

Łącznie sprzedaż obcych walut wzrosła od weekendu o 74 proc. w ujęciu rok do roku. Tylko we wtorek sprzedaż walut wzrosła o 49 proc. w tym ujęciu w oddziałach terenowych i o 381 proc. w handlu elektronicznym.

Firma Azimo, specjalizująca się w przelewach pieniężnych online i jeden z liderów tego młodego rynku usług, ogłosiła w środę, że w dniu referendum zawiesi operacje od godz. 6 (7 czasu polskiego), ponieważ towarzysząca temu głosowaniu niepewność uniemożliwia zagwarantowanie bezpieczeństwa przelewanych pieniędzy.

Operacje zostaną wznowione, "gdy kurz opadnie w piątek i będziemy mogli znów bezpiecznie przeprowadzać transakcje" - poinformowała firma na Twitterze, apelując do klientów, by pilne przelewy wykonali "jak najszybciej".

BREXIT DOTKNIE NORDYCKIE GOSPODARKI – DANSKE BANK

Wzrost gospodarczy w państwach nordyckich po Brexicie zmniejszyłby się o 0,5 – 1 pkt proc. w 2017 r., wynika z raportu Danske Bank z 22 czerwca.

„Dania ucierpiałaby z powodu ścisłej integracji z gospodarką europejską, Szwecja i Finlandia z powodu zależności od inwestycji, a Norwegia z powodu możliwego spadku cen ropy” – napisano.

W bazowym scenariuszu Danske gospodarka Finlandii w latach 2016-17 rosłaby w tempie 1 proc. rdr., lecz „Brexit mógłby zmniejszyć w UE popyt na fińskie produkty i doprowadzić kraj do recesji”. Z kolei w Danii, zdaniem banku, Brexit ograniczyłby wzrost gospodarczy do maksymalnie 1 proc. rdr. w 2017 r.

INWESTYCJE CZEKAJĄ NA REFERENDUM – BANK ANGLII

„Napływ nowych zleceń do firm świadczących usługi finansowe, w tym skierowanych do profesjonalnych klientów, osłabił się w II kwartale. To z kolei znalazło odzwierciedlenie w spowolnieniu aktywności w zakresie fuzji i przejęć, IPO i inwestycji w komercyjne nieruchomości” – napisał w środę Bank Anglii (BOE) w kwartalnym raporcie.

Bank pisze, że zamiary inwestycyjne w gospodarce brytyjskiej na 2016 r. „są zgodne z umiarkowanym wzrostem”. Z kolei we fragmencie poświęconym zatrudnieniu w gospodarce brytyjskiej czytamy, iż „podwyższona niepewność co do przyszłego stanu gospodarki miała na łagodnie ujemny wpływ na plany wzrostu zatrudnienia”.

BBC NAJWAŻNIEJSZYM ŹRÓDŁEM INFORMACJI O REFERENDUM DLA BRYTYJCZYKÓW

34 proc. Brytyjczyków wskazało telewizję BBC jako najważniejsze źródło informacji o czwartkowym referendum, wynika z opublikowanego w środę sondażu przeprowadzonego przez BMG Research dla Electoral Reform Society.

Drugim najważniejszym źródłem informacji były gazety, na które wskazało 20 proc. ankietowanych. Na trzecim miejscu respondenci wskazali członków rodziny (18 proc.). 16 proc. Brytyjczyków czerpało informacje o referendum z mediów społecznościowych.

Badanie przeprowadzono w formie online na próbie 1638 dorosłych Brytyjczyków w dniach 10-16 czerwca.

INDEKS FTSE100 DO 19 PROC. W DÓŁ PO BREXICIE – UBS

Główny indeks londyńskiej giełdy FTSE100 w przypadku Brexitu spadnie między 12 a 19 proc. w bliskim terminie – napisali analitycy UBS w raporcie z 21 czerwca.

W opinii UBS po Brexicie amerykański indeks S&P 500 czeka spadek o 4 do 9 proc., a Euro Stoxx 50 pójdzie w dół o 14-23 proc.

Przy założeniu, że mieszkańcy Wlk. Brytanii zdecydują o pozostaniu kraju we Wspólnocie indeks FTSE100 wzrośnie nawet o 7 proc., Euro Stoxx 50 między 5 a 15 proc, a S&P 500 o 2 do 3 proc.

Jeżeli czwartkowe głosowanie wskaże na wyjście UK z UE, to zdaniem analityków euro umocni się do funta o 12-17 proc., a do franka szwajcarskiego i dolara osłabi się odpowiednio: o 2 do 7 proc. i 2 do 5 proc. Z kolei dolar osłabi się do jena o 3 do 10 proc.

Natomiast, jeżeli Brytyjczycy w referendum opowiedzą się za pozostaniem w UE, to UBS przewiduje osłabienie euro do funta o 2 do 5 proc. oraz umocnienie się euro do franka i dolara odpowiednio: o 1 do 5 proc. i 0 do 3 proc. W tym scenariuszu kurs USDJPY wzrósłby o 1 do 6 proc.

Raport wskazuje także, że w bliskim terminie po Brexicie cena złota wzrośnie o 7-16 proc., nawet do 1475 USD za uncję, a cena ropy spadnie o 8-14 proc. do 43-46 USD za baryłkę. Jeżeli do Brexitu nie dojdzie, to cena złota spadnie o 2 do 6 proc., a cena ropy zwiększy się o 2-4 proc. do 51-52 USD za baryłkę.

W wypadku Brexitu, zdaniem UBS, pod presją znajdą się również niemieckie 10-letnie obligacje, których oprocentowanie spadnie o 10-35 pb. do (-0,3) proc. - (-0,05) proc. Z kolei wynik referendum wskazujący na pozostanie Wlk. Brytanii w UE przyczyni się do wzrostu oprocentowania 10-letnich bundów o 5-25 pb. do 0,1 – 0,3 proc.

NIEMIECKI PRZEMYSŁ BOI SIĘ BREXITU – IFO

4 z 10 niemieckich producentów przemysłowych oczekuje, że Brexit negatywnie wpłynie na ich działalność - wynika z badania niemieckiego instytutu Ifo, przeprowadzonego w dniach 6-21 czerwca.

Z kolei 60 proc. ankietowanych uważa, że Brexit nie będzie miał na nich żadnego wpływu.

Najwięcej obaw związanych z Brexitem ma przemysł elektryczny (52 proc.), samochodowy (49 proc.), metalowy (45 proc.) i inżynieryjny (43 proc.).

Z badania wynika, że 53 proc. przedsiębiorstw zatrudniających ponad 500 osób negatywnie odczuje Brexit, podobnie jak 41 proc. firm nastawionych na eksport.

NAKŁADANIE BARIER NA HANDEL Z UK PO BREXICIE „NIEMĄDRE” – KERBER, BDI

"Nakładanie barier handlowych czy protekcjonistycznych środków między dwoma państwami, czy dwoma centrami politycznymi – Unią Europejską i UK, byłoby bardzo, bardzo niemądrą rzeczą w XXI wieku” – powiedział w środę BBC Markus Kerber, przewodniczący Federacji Przemysłu Niemiec (BDI).

Zdaniem Kerbera Brexit doprowadziłby do "poważnych zakłóceń" w niemiecko-brytyjskich relacjach gospodarczych.

"To tak, jakby krewny odszedł od rodziny" – dodał.

UE NIE NAŁOŻY TARYF NA UK – B. JOHNSON

Lider kampanii na rzecz opuszczenia UE przez Wlk. Brytanię i były burmistrz Londynu Boris Johnson odniósł się w środę do słów Kerbera.

„Po usilnym straszeniu przez moich przeciwników w kampanii, teraz słyszymy +prawdę+ z +ust niemieckiego przemysłu+, że są zdesperowani, by utrzymać wolny handel, jeżeli UK opuści UE. Oczywiście, że państwa UE będą prowadziły z nami handel na zasadach beztaryfowych – działałyby na własną szkodę, jeżeli postąpiłyby inaczej” – powiedział.

PO BREXICIE WZROST PKB CZECH WOLNIEJSZY NAWET O 1 PKT PROC. – ERSTE

W przypadku Brexitu wzrost czeskiego PKB w przeciągu 12 miesięcy obniży się o 0,6-1 pkt proc. – napisali, w raporcie przytaczanym przez agencję Bloomberg, analitycy Erste.

Ich zdaniem w scenariuszu wystąpienia Brexitu inflacja w Czechach spadnie o 0,5-0,6 pkt. proc., a korona osłabi się do euro do poziomu 27,2 – 27,3.

IRLANDIA PÓŁNOCNA PRZECIW BREXITOWI – SONDAŻ

52,2 proc. mieszkańców Irlandii Północnej jest za dalszym członkostwem Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej – wynika z wtorkowego sondażu firmy badawczej Lucid Talk.

38 proc. północnych Irlandczyków jest za Brexitem, a 9,8 proc. deklarujących gotowość do głosowania jest niezdecydowanych.

Badanie zostało przeprowadzone w formie online na próbie 1.075 dorosłych osób w dniach 15-17 czerwca. Błąd pomiaru wynosi 3 proc.

1.400 USD ZA UNCJĘ ZŁOTA PO BREXICIE - Societe Generale Asia.

Cena złota może wzrosnąć do 1.400 USD za uncję w przypadku Brexitu – powiedział w telewizji Bloomberg Mark Keenan, szef analityków surowcowych Societe Generale Asia.

Jego zdaniem metale, szczególnie miedź oraz ropa stracą ok. 5 proc. po Brexicie. Keenan przewiduje, że jeżeli do Brexitu nie dojdzie, to uwaga inwestorów ponownie skupi się na polityce monetarnej USA.

BAŃKA W EUROPIE PRZED BREXITEM - DUŃSKI FUNDUSZ EMERYTALNY PFA

Największy duński fundusz emerytalny PFA uważa, że na europejskim rynku długu narosła bańka – powiedział agencji Bloomberg Anders Damgaard, CFO funduszu.

PFA przygotowuje się na „szok rynkowy” w przypadku ewentualnego Brexitu kupując obligacje skarbowe USA i duńskie hipoteczne obligacje odwrotnie zamienne.

„Wokół europejskiego długu państwowego narosła bańka z powodu sztucznie niskich stóp procentowych spowodowanych luzowaniem ilościowym” – powiedział Damgaard.

Jego zdaniem Wielka Brytania pozostanie w UE, lecz ostrzegł przed ewentualnymi skutkami Brexitu.

„W przypadku wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii nastąpi dwuletni okres +wyjściowy+, podczas którego będzie panować duża zmienność na rynkach, podobnie jak w trakcie greckiego kryzysu zadłużeniowego kilka lat temu, kiedy to rynki raz oddychały z ulgą, a raz popadały w nowy kryzys” – powiedział.

1.285 PRZEDSIĘBIORCÓW ZA POZOSTANIEM W UE – LIST

1.285 przedsiębiorców, w tym 51 dyrektorów ze spółek z indeksu londyńskiej giełdy FTSE100 podpisało się pod listem poparcia za pozostaniem Wlk. Brytanii w Unii Europejskiej.

„Wiemy, że nasze firmy są silniejsze będąc w Europie. Nasze argumenty są jasne: przedsiębiorstwa i ich pracownicy odnoszą duże korzyści z faktu, że mogą handlować na największym wspólnym rynku na świecie bez barier” – napisano.

„Wyjście Wlk. Brytanii z UE oznaczać będzie niepewność dla naszych przedsiębiorstw, mniejszą wymianę handlową z Europą i mniej miejsc pracy. Pozostanie UK w UE przyniesie dokładnie odwrotne skutki – mniej niepewności, więcej handlu i więcej miejsc pracy. Dlatego 23 czerwca poprzemy pozostanie Wielkiej Brytanii w UE” – dodano.

BREXIT GORSZY NIŻ „KONIEC ŚWIATA” – RENZI

„Patrząc z włoskiej perspektywy, Brexit, dla was w Wielkiej Brytanii, nie byłby katastrofą, tragedią czy końcem świata. Byłby czymś gorszym, ponieważ oznaczałby zły wybór. Byłby pomyłką, za którą wy, głosujący, zapłacilibyście cenę” – napisał, zwracając się do Brytyjczyków, premier Włoch Matteo Renzi w środowym komentarzu dla „The Guardian”.

REKORDOWA LICZBA ZAPISANYCH WYBORCÓW

Rekordowa liczba wyborców zapisała się na listy wyborcze przed czwartkowym referendum w sprawie przyszłości Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej - podała we wtorek centralna komisja wyborcza. Wszystkich zarejestrowanych wyborców jest blisko 46,5 mln.

Na podstawie danych z 382 okręgów wyborczych Wielkiej Brytanii i Gibraltaru centralna komisja ogłosiła, że do udziału w referendum zarejestrowało się 46.499.537 osób - o ok. 150 tys. więcej niż było w przypadku wyborów parlamentarnych w 2015 roku, wygranych przez Partię Konserwatywną premiera Davida Camerona.

Ewentualne niewielkie zmiany na listach wyborców mogą być wprowadzane jeszcze nawet w dniu referendum.

****

Referendum w sprawie dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w UE odbędzie się 23 czerwca. Oficjalne wyniki zostaną opublikowane 24 czerwca w godzinach porannych. (PAP)