statystyki

Sondaże mówią: Będzie Brexit. Ale przecież mogą się mylić

autor: Bartłomiej Niedziński15.06.2016, 07:59; Aktualizacja: 15.06.2016, 08:30
Po dwóch poważnych wyborczych wpadkach sondażowni z ostatnich dwóch lat wiadomo, że te dane o niczym nie przesądzają.

Po dwóch poważnych wyborczych wpadkach sondażowni z ostatnich dwóch lat wiadomo, że te dane o niczym nie przesądzają.źródło: ShutterStock

Zaufanie do badań opinii publicznej spada. Wiarygodni są bukmacherzy. Oni stawiają na Unię. Im bliżej do referendum w sprawie dalszego członkostwa w Unii Europejskiej, tym wyraźniej sondaże wskazują na rosnące poparcie dla Brexitu.

Ale po dwóch poważnych wyborczych wpadkach sondażowni z ostatnich dwóch lat wiadomo, że te dane o niczym nie przesądzają.

Pierwszy szok miał miejsce pod koniec zeszłego tygodnia, gdy według badania ośrodka ORB dla „The Independent” zwolennicy opuszczenia UE mają aż 10-punktową przewagę (55:45) – choć to wynik bez uwzględnienia niezdecydowanych. W poniedziałek wieczorem opublikowano cztery nowe sondaże – dwa przeprowadzone przez ICM dla „Guardiana” (jeden telefoniczny, jeden internetowy) i po jednym przez YouGov dla „The Timesa” oraz ORB dla „Daily Telegraph” i tylko ten ostatni (sporządzony na najmniejszej próbie) wskazuje na przewagę tych, którzy chcą dalszego członkostwa w Unii. Przy czym była ona mniejsza (4 punkty) niż przewaga zwolenników Brexitu w pozostałych (5–7 punktów).

Na dodatek trzy spośród czterech portali wyciągających średnią ze wszystkich sondaży wskazały w poniedziałek, że większość opowie się za wystąpieniem z Unii. Biorąc pod uwagę, że przez pierwsze cztery miesiące tego roku dość wyraźnie prowadziła frakcja opowiadająca się za pozostaniem w UE, a dopiero w maju sondaże zaczęły się zrównywać, widać, że trend się przechyla na stronę eurosceptyków.


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

  • abcd(2016-06-17 18:54) Zgłoś naruszenie 00

    Gdyby sondaże wskazywały, że Brexitu nie będzie, to byłyby całkowicie nieomylne.

    Odpowiedz
  • Ewiak Ryszard(2016-06-15 22:18) Zgłoś naruszenie 00

    Sondaże faktycznie mogą się mylić. Los UE jest jednak przesądzony bez względu na wynik tego referendum. Brexit jedynie przyśpieszy proces rozpadu. Wynika to z analizy biblijnej. Księga ta zapowiada powrót, występującej w roli "króla północy" - Rosji (Daniela 11:29a). Stanie się to w czasie wyznaczonym przez Boga. Będzie to zapewne spektakularne widowisko, połączone z rozpadem nie tylko UE, lecz także NATO. W podobnie spektakularny sposób Bóg zrealizował wcześniejszą zapowiedź, mówiącą o tym, że jakiś czas po zakończeniu drugiej wojny światowej wojska rosyjskie powrócą do swej ziemi (Daniela 11:28b). Nie zakończyło się na wyjściu z dawnego NRD. Nieprzypadkowo rozpadł się Związek Radziecki i Układ Warszawski. Dzięki temu wojska te opuściły całą Europę. W wyznaczonym czasie powrócą do wielu miejsc, gdzie wcześniej stacjonowały. Wszystkie szczegóły tej wizji, a jest ich wiele, Bóg realizował od czasów starożytnej Persji w sposób spektakularny i w porządku chronologicznym.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie