Związkowcy palą Paryż, ale rząd nie zamierza ulec ich żądaniom

autor: Bartłomiej Niedziński07.06.2016, 07:16; Aktualizacja: 07.06.2016, 07:56

Choć protesty są zaplanowane także na czas Euro 2016, raczej nie zakłócą przebiegu mistrzostw. Ich dynamika spada, podobnie jak poparcie społeczne dla nich.

Mimo rozpoczynających się za trzy dni mistrzostw Europy w piłce nożnej francuski rząd nie zamierza rezygnować z budzącej ogromne protesty społeczne reformy prawa pracy. I wygląda na to, że tym razem z konfrontacji ze związkami zawodowymi może wyjść zwycięsko.

Tuż przed rozpoczęciem największej w tym roku imprezy sportowej w Europie na będącą jej gospodarzem Francję spadają wszystkie możliwe problemy. W kraju od listopada obowiązuje stan wyjątkowy w związku z zagrożeniem terrorystycznym. Od kilku dni na północy trwają katastrofalne powodzie. I jeszcze związkowcy, którzy próbują wykorzystać Euro 2016 do tego, by zmusić władze do wycofania się z reformy mającej na celu uelastycznienie rynku pracy. Rząd rozmawia wprawdzie ze strajkującymi pracownikami kolei SNCF, ale jednocześnie zapewnia, że zmiany i tak wejdą w życie, a Euro 2016 odbędzie się zgodnie z planem.

– Nikt tego nie zrozumie, jeśli pociągi i samoloty uniemożliwią przybyłym kibicom swobodne podróżowanie, nawet jeśli nie ma obaw co do samego turnieju – mówił w niedzielę we francuskim radiu prezydent Francois Hollande. A minister gospodarki Emmanuel Macron, jeden z głównych orędowników reformy, po tym jak został wczoraj obrzucony jajkami przez członków radykalnego związku CGT, skomentował: – To typowe, ale nie osłabi to mojej determinacji.


Pozostało jeszcze 79% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie