Balcerowicz ocenił, że reformy powinny być realizowane w jednym pakiecie. W ten sam sposób konieczne dla przemian zmiany prawne powinny być rozpatrywane przez parlament - podkreślił. „Będziemy działali pakietami i szybko” – powiedział.

Były polski wicepremier, były minister finansów i były szef NBP zaznaczył, że program działań rządu Ukrainy podzielony jest na pięć kroków. „Stabilizacja makroekonomiczna, wzrost gospodarczy, przebudowa instytucji państwowych, radykalna walka z korupcją i decentralizacja” – oświadczył.

Balcerowicz, który jest jednocześnie przedstawicielem prezydenta Petra Poroszenki w rządzie premiera Wołodymyra Hrojsmana, został zaproszony do pracy na Ukrainie w kwietniu. Zespołem doradców prezydenckich kieruje wspólnie z byłym ministrem finansów Słowacji Ivanem Mikloszem.

W zespole tym zasiada także m.in. Jerzy Miller, były wiceminister finansów, były szef MSWiA i były wojewoda małopolski oraz Mirosław Czech, były poseł Unii Wolności i członek Związku Ukraińców w Polsce. (PAP)