W środę prof. Jan Majchrowski, koordynator zespołu ekspertów ds. TK powołanego przez marszałka Sejmu, poinformował, że 9 lub 10 czerwca nastąpi finał prac zespołu i raport ekspertów zostanie przekazany marszałkowi Sejmu oraz opinii publicznej.

Kosiniak-Kamysz zaznaczył podczas konferencji w Sejmie, że opinia ekspertów może być "ciekawa". "Ale na stole mamy położone dwa projekty PiS i PSL, nad którymi mamy pracować w podkomisji. Im szybciej rozpoczniemy prace, tym lepiej. Opinia zespołu może być uzupełniająca dla tych projektów" - zastrzegł.

"Jesteśmy po serii spotkań. Myślę, że znamy swoje stanowiska, reakcję na propozycję poszczególnych stron. Są wspólne mianowniki, które mogą prowadzić do porozumienia. PSL, przedstawiając swój projekt konsensualny, kompromisowy, liczy na porozumienie" - podkreślił.

"To porozumienie jest z dnia na dzień coraz bardziej potrzebne ze względu na uwarunkowania wewnętrzne, bo jest brak spokoju i pokoju, nie ma szans na pozytywny rozwój wspólnoty Polaków, tylko jest ich dzielenie. Są względy ekonomiczne i gospodarcze i ich oddziaływanie na obywateli. Jest wreszcie prestiż i pozycja międzynarodowa. Z tych względów trzeba przyjąć całościową ustawę, która składa się z trzech punktów i rozwiązuje cały problem TK: publikację wyroków, kwestie personalne i przyszłość funkcjonowania TK" - dodał lider Stronnictwa.

Jak zaznaczył, przyjęcie projektu PSL zakończy spór wokół TK. "Jesteśmy w stanie stworzyć taką większość, która umożliwi przeprowadzenie takiego projektu, tylko trzeba rozpocząć jak najszybciej prace" - powiedział.

W połowie maja po spotkaniu u marszałka Sejmu prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że w krótkim czasie powinny się rozpocząć prace nad ustawą o TK w oparciu o projekty PiS i PSL. Jak podkreślił, będzie to rozwiązanie przejściowe, projekt ostatecznej ustawy przygotują eksperci. Według Kaczyńskiego prace w oparciu o projekt PiS i projekt PSL powinny się zacząć w komisji wymiaru sprawiedliwości, która ma powołać specjalną podkomisję.

Projekt ustawy o TK, autorstwa PiS, zakłada m.in., że rozprawa w pełnym składzie wymagałaby udziału co najmniej 11 z 15 sędziów, a zasada rozpatrywania spraw według kolejności wpływu nie dotyczyłaby m.in. wniosków ws. ustawy o TK. Projekt noweli ustawy o TK, autorstwa PSL, przewiduje natomiast m.in. przejście w stan spoczynku sześciu sędziów TK, trzech wybranych w poprzedniej kadencji Sejmu i trzech w obecnej, a także wybór nowych sędziów większością 2/3 głosów. (PAP)