Podczas wizyty minister Błaszczak spotka się z szefem MSW Macedonii Mitko Chavkovem. Jak dowiedziała się PAP w Biurze Prasowym MSWiA, tematem rozmów zbędzie kryzys migracyjny oraz pomoc, której strona polska udziela temu krajowi w tym zakresie. Funkcjonariusze polskiej Straży Granicznej pomagają macedońskiej policji w zabezpieczeniu granicy macedońsko-greckiej, przez którą w związku z kryzysem migracyjnym uchodźcy tzw. szlakiem bałkańskim próbują dotrzeć do Unii Europejskiej.

Podczas wtorkowego spotkania z polskimi funkcjonariuszami minister wręczy im odznaczenia i decyzje o awansach - zapowiedziało Biuro Prasowe MSWiA.

Straż Graniczna wydelegowała do Macedonii 30 funkcjonariuszy, którzy z własnym sprzętem zabezpieczają fragment granicy. Dysponują m.in 12 samochodami, są wyposażeni w sprzęt do nadzorowania granicy państwowej - kamery termowizyjne, gogle noktowizyjne i lornetki - powiedziała PAP kierownik samodzielnej sekcji prasowej SG ppor. Joanna Rokicka.

Polscy pogranicznicy działają tam od 5 maja w ramach wspólnej operacji z macedońską policją. Ich działania potrwają do 19 czerwca. Zajmują się tam rejestracją wniosków uchodźców o ochronę międzynarodową i badaniem autentyczności dokumentów. Rokicka wyjaśniła, że odpowiadają też za kontrolę granicy - zapobiegają nielegalnemu przekroczeniu granicy macedońsko-greckiej.

Grupa polskich funkcjonariuszy przed wyjazdem szkoliła się w Ośrodku Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu. Przeszli też badania profilaktyczne i szczepienia - zaznaczyła kierownik. Warunki operacji SG uzgodniło 22 kwietnia, w oparciu o polsko-macedońską umowę o współpracy w zwalczaniu przestępczości zorganizowanej z 2008 r.

Gdy pogranicznicy przygotowywali się do misji w Macedonii minister Błaszczak ocenił, że polskie służby graniczne działają bardzo profesjonalnie, a praca w ramach wyjazdowych kontyngentów pozwoli im zdobyć doświadczenie zawodowe, które może się okazać potrzebne. "To jest wysiłek i wkład państwa polskiego, ale jestem przekonany, że to będzie procentować w waszej pracy zawodowej, jak również będzie korzystne dla Polski” - mówił Błaszczak do szkolących się w Lubaniu funkcjonariuszy.

Dodał, że wysłanie polskich strażników do Macedonii to element obowiązku, jaki nasz kraj ma w ramach członkostwa w UE, ale ma służyć również obronie naszych granic.

Szef MSWiA zapowiadał także, że Polska wyśle także 120-osobowy kontyngent do Grecji, gdzie będzie on działał w ramach unijnej agencji Frontex przy uszczelnianiu granicy zewnętrznej UE. W tej grupie ma być 60 strażników granicznych, 40 policjantów i 20 ekspertów z Urzędu ds. Cudzoziemców.(PAP)