statystyki

340 mld zł strat i komisja śledcza za Amber Gold

autor: Grzegorz Osiecki12.05.2016, 07:59; Aktualizacja: 12.05.2016, 10:03
Adamczyk audyt

Minister infrastruktury na wielkim arkuszu papieru przedstawił listę roszczeń firm budowlanych domagających się od państwa 10 mld złźródło: PAP
autor zdjęcia: Paweł Supernak

Rząd miał na przygotowanie sejmowych wystąpień tylko dwa dni. Dlatego przeważały w nich znana już wcześniej retoryka i krytyka rządów PO.

Premier Beata Szydło i jej ministrowie niemal przez cały wczorajszy dzień rozliczali z mównicy sejmowej swoich poprzedników z PO-PSL. W części wystąpień, np. szefa resortu finansów Pawła Szałamachy czy wicepremiera Mateusza Morawieckiego, pojawiły się duże kwoty dotyczące m.in. relatywnie niższych wpływów podatkowych niż w czasach rządów PiS. Ale sumy podawane przez poszczególnych ministrów trudno zsumować do 340 mld zł. A właśnie taką kwotę – według PiS – miały Polaków kosztować rządy PO. Wyliczenia obejmują zarówno złe wydawanie pieniędzy, jak i utracone korzyści oraz niezrealizowane zyski, które zdaniem PiS wystąpiłyby, gdyby PO rządziła inaczej.

Wystąpienia wszystkich ministrów oparte były na dwóch filarach. Pierwszy i zasadniczy to krytyka rządów PO znana jeszcze z opozycji. Tu nie było zaskoczenia – poprzedniemu rządowi oberwało się za politykę prywatyzacyjną, nadzoru właścicielskiego, fiskalną (za słabe wyniki we wpływach podatkowych), oświatową, za kłopoty z wydawaniem unijnych pieniędzy i politykę społeczną.

Mateusz Morawiecki krytykował założenia polityki gospodarczej nie tylko z czasów rządów PO, ale także wcześniejszych. – 65 proc. sektora bankowego jest w rękach zagranicy, dwie trzecie eksportu jest robione przez zagraniczne firmy, co oznacza, że dwie trzecie marży i zysku trafia do firm zagranicznych. Taki model to droga donikąd – mówił wicepremier.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

  • windykator(2016-05-12 08:41) Zgłoś naruszenie 170

    --Seremet zażartował:--------------- "- Nie martw się, Mietek. Potem nowe wybory i PiS nas powsadza"

    Odpowiedz
  • Natalia(2016-09-23 23:22) Zgłoś naruszenie 10

    Jak to mówi Korwin Ci też PISuary powinny być osądzeni za to jak prawo łamią i źle rządzą. Watykańczyki zacierają ręcę. Zmiany powinny być korzystne dla ludzi, a nie tylko dla biskupów.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie