Adam Glapiński to optymalny kandydat na prezesa NBP, ponieważ nie jest zaskoczeniem dla rynku i ma odpowiednie doświadczenie; wyzwaniem dla niego jest m.in. umacnianie wiarygodności NBP, którego prognozy do tej pory nie były najlepsze – mówi PAP członek zarządu Deloitte Rafał Antczak.

„Ta nominacja nie jest zaskoczeniem dla rynku, co jest zawsze pozytywną cechą. Kandydat ma duże doświadczenie w pracy w bankowości, bo wcześniej był członkiem Rady Polityki Pieniężnej, a teraz pracuje w zarządzie NBP. Myślę, że to jest optymalna kandydatura” - powiedział Antczak PAP.

Zdaniem eksperta największym wyzwaniem dla nowego szefa NBP będzie „to, co się nie udaje w naszej polityce pieniężnej, czyli podążanie z polityką pieniężną blisko celu inflacyjnego”.

„Przez większość doświadczeń RPP mamy właściwie sytuację taką, że polityka pieniężna rozmija się z celem inflacyjnym. (...) Dla polityki pieniężnej zawsze największym wyzwaniem jest prowadzenie polityki wiarygodnej, która realizuje zmiany, których rynek się spodziewa. A z tym mieliśmy w dłuższym horyzoncie sporo problemów. NBP z celem inflacyjnym się mijał i prognozy NBP w związku z tym nie były dobre, bo one nie pokazywały właśnie tego, co rynek wcześniej lepiej pokazywał” - powiedział Antczak.

W ocenie eksperta sporo jest ryzyk zewnętrznych i wewnętrznych, natomiast dla rynku finansowego najważniejsza jest stabilność i przewidywalność.

„To będzie podstawowe i długoterminowe zadanie, żeby bank centralny się w takiej sytuacji odnajdywał, bo do tej pory nie do końca się odnajdywał, ponieważ te prognozy banku centralnego nie były najlepsze. A na podstawie prognoz podejmowane są decyzje o podwyżkach lub obniżkach stóp procentowych. Tutaj jest wiele pracy do wykonania, by NBP w wiarygodny sposób sygnalizował rynkowi swoje zachowania” - mówił ekspert.

Dodał, że problem z wiarygodnością prognoz banku centralnego nie dotyczy tylko mijającej kadencji prezesa Marka Belki, ale pojawił się już w okresie, gdy szefem NBP był Leszek Balcerowicz i jest to „problem systemowy”.

„Podstawową kwestią dobrej polityki banku centralnego jest wiarygodność, którą trzeba umacniać. To nie jest zadanie, które wykona się od razu, dlatego, że problemy były z tym dużo wcześniej” - powiedział Antczak.

Zdaniem członka zarządu Deloitte kolejnym wyzwaniem dla Glapińskiego jest zła sytuacja na rynkach zagranicznych, czyli ryzyko zewnętrzne.

„Sytuacja zewnętrzna nie będzie dla Polski sprzyjająca, dlatego że są duże problemy w Unii Europejskiej. Wiele gospodarek w różnych częściach świata załamuje się, kryzys nie został zakończony i panuje duża nerwowość. W takiej sytuacji NBP musi bardzo ostrożnie prowadzić politykę, by ten czynnik ryzyka rynków finansowych nie został zrealizowany np. na kursie złotego” - ocenił ekspert.

W piątek kancelaria prezydenta podała, że prezydent Andrzej Duda przekaże do Sejmu wniosek o powołanie prof. Adama Glapińskiego na stanowisko prezesa Narodowego Banku Polskiego. (PAP)