3 tys. obcokrajowców będzie jako wolontariusze krótkoterminowi pomagać podczas Światowych Dni Młodzieży – poinformowali w czwartek przedstawiciele Komitetu Organizacyjnego. Tylu z blisko 7,5 tys. chętnych jest potrzebnych i pozytywnie przeszło weryfikację.

Jak oszacowano w sumie wszyscy wolontariusze przepracują podczas pobytu w Krakowie ok. 1,8 mln godzin.

Do końca kwietnia trwa jeszcze przyjmowanie zgłoszeń od Polaków, do tej pory zgłosiło się ponad 10 tys. osób, a potrzeba jeszcze 7-8 tys. chętnych, najlepiej z Archidiecezji Krakowskiej.

Wolontariusze będą mieli różne zadania - obcokrajowcy pracę w dziale tłumaczeń, przy tworzeniu komunikatów w mediach społecznościowych i na stronie internetowej, ale także w parafiach, gdzie przebywać będą pielgrzymi i przy organizacji katechez.

"Zakładając, że wolontariusze będą pracować przez dwa tygodnie po około sześć godzin dziennie, w sumie będzie to 1,8 mln godzin. To wielka pomoc" - mówiła rzeczniczka Komitetu Organizacyjnego ŚDM Dorota Abdelmoula.

Wolontariusze, którzy chcą pomagać w Krakowie, pochodzą z 67 krajów i mówią 30 różnymi językami. Najwięcej osób przyjedzie z Włoch, Hiszpanii, Brazylii, Argentyny, Wenezueli, choć będą także młodzi z Armenii, Chin, Haiti, Korei Południowej czy Trinidadu i Tobago. "Rozmawialiśmy z tymi osobami, spotkanie z ich kulturą i ich wiarą jest czymś inspirującym. Cieszę się, że będziemy mogli gościć ich u nas w kraju" - mówiła Anna Muszyńska z departamentu wolontariatu. Jak podkreśliła zgłoszeń było więcej niż 3 tys. osób, które ostatecznie wybrano, były one polecane przez episkopaty poszczególnych krajów i zostały sprawdzone przez polskie służby. "Nie mogliśmy przyjąć wszystkich chętnych jako wolontariuszy, bo nie mamy dla nich zdań. Zaprosiliśmy ich jako pielgrzymów" - dodała Muszyńska.

Obecnie Komitet Organizacyjny korzysta ze wsparcia 42 wolontariuszy długoterminowych, którzy mają w Krakowie zapewnione zakwaterowanie, wyżywienie i kartę na komunikację miejską.

Do Krakowa wolontariusze krótkoterminowi przyjadą tydzień wcześniej niż pielgrzymi, tak, by 18 lipca rozpocząć dwuetapowe szkolenie. W pierwszych dniach zdobędą oni wiedzę o programie ŚDM Kraków 2016, o komunikacji i transporcie w trakcie wydarzenia, przejdą też szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego oraz z elementów pierwszej pomocy. Druga część szkolenia będzie obejmowała informacje dotyczące konkretnej strefy, w której będą pomagać.

Początkowo organizatorzy wydarzenia informowali, że podczas ŚDM potrzebna będzie ok. 25 tys. wolontariuszy, ale jak podkreślają liczba ta zmienia się i jest uzależniona od ostatecznej liczby pielgrzymów. "Wolontariuszy na pewno nie zabraknie" – zapewniają.

"Jest ponad 10 tys. wolontariuszy z Polski. Trwa proces ich sprawdzania. Część osób, głównie z Archidiecezji Krakowskiej, rejestruje się w ostatniej chwili. Kiedy w marcu kończyła się rejestracja obcokrajowców i zapowiadaliśmy, że być może przedłużymy rejestrację na wolontariat polski, przez ostatnie trzy dni zgłosiło się kilka tysięcy osób. Wydaje nam się, że teraz też, im bliżej rejestracji, zgłosi się więcej osób" - powiedziała dziennikarzom Katarzyna Kucik, koordynator departamentu wolontariatu Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016.

Wolontariusze będą pomagać m.in. duchownym z całego świata. Jak poinformowano w czwartek do tej pory swój przyjazd zgłosiło 771 biskupów z 93 krajów; najwięcej z Włoch (120), Polski, USA, Francji i Hiszpanii.

W ostatnim dniu ŚDM - 31 lipca - w Tauron Arenie Kraków zaplanowano spotkanie wolontariuszy z papieżem Franciszkiem.(PAP)