statystyki

Tajne konta prezydenta. Poroszenko broni się przed kwitami z Panamy

autor: Michał Potocki06.04.2016, 07:38; Aktualizacja: 06.04.2016, 08:12
Poroszenko unika płacenia podatków, na obywateli nakłada nowe

Poroszenko unika płacenia podatków, na obywateli nakłada noweźródło: Wikimedia Commons

UKRAINA: Z trzech państwowych instytucji kontrolnych tylko jedna zadeklarowała, że przeanalizuje ujawnione dokumenty. Rewelacje o tajnych kontach Petra Poroszenki zaostrzyły trwający od miesięcy kryzys rządowy na Ukrainie. Opozycja mówi o impeachmencie, obóz prezydencki broni swojego szefa, twierdząc, że informacje Panama Papers są nieaktualne, a w dodatku nie wynika z nich nic niezgodnego z prawem.

Z różnych urzędów w Kijowie płyną też sprzeczne informacje co do możliwego śledztwa w sprawie trzech firm zarejestrowanych przez prezydenta w 2014 r. na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, Cyprze i w Holandii, a niezgłoszonych w deklaracji majątkowej. Jeszcze w poniedziałek prokuratura generalna odmówiła zajęcia się sprawą. – Po przeanalizowaniu informacji medialnych o rzekomo niezgodnej z prawem działalności prezydenta organy prokuratury nie dopatrzyły się znamion przestępstwa – oświadczył prokurator Władysław Kucenko.

Niedawno powstałe Narodowe Biuro Antykorupcyjne (NABU) także nie może zająć się sprawą, ponieważ prezydenta nie ma na liście urzędów, którzy podpadają pod zapisy ustawy o NABU. Taka możliwość była w pierwotnym projekcie ustawy, ale wypadła, gdy pracowała nad nią administracja Poroszenki. „Biuro nie ma pełnomocnictw, by rozpocząć postępowanie przygotowawcze” – oświadczyło NABU. Z tej linii wyłamała się wczoraj Państwowa Służba Fiskalna, która ma sprawdzić, czy prezydent Poroszenko nie naruszył ukraińskiego prawa.

Sam szef państwa broni się też przed zarzutem kłamstwa. Poroszenko deklarował niedawno, że przekazał aktywa koncernu Roshen, który był źródłem jego majątku, w zarząd niewymienionego z nazwy ślepego funduszu powierniczego, czyli instytucji, która zarządzając powierzoną własnością, nie informuje pierwotnego właściciela o żadnych decyzjach ani wynikach powierzonej spółki. Prezydenccy prawnicy w opublikowanym w niedzielę materiale twierdzili, że nic takiego nie miało miejsca, a warunki umowy są dopiero ustalane.


Pozostało jeszcze 54% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

  • To po co im ...(2016-04-06 10:49) Zgłoś naruszenie 00

    ... pożyczki i gwarancje bankowe ? Zwrócić kasę z tajnych kont i po sprawie.

    Odpowiedz
  • bogu(2016-04-06 17:10) Zgłoś naruszenie 00

    Proponuję dać Ukraińcom następne 100 mln euro. Będą mogli wpłacić na konto w rajach podatkowych lub postawić następne pomniki UPA i Banderze.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie