Kapituła wyróżniła Bodnara za akcję „Nasz Rzecznik” i „umiejętność pracy ponad podziałami”. „Prawa człowieka są fundamentem polityki demokratycznej. Adam Bodnar w swojej działalności jako wiceprezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka wykazał się odwagą, niezależnością i konsekwencją w obronie praw człowieka w dzisiejszej Polsce” – powiedział w laudacji na cześć laureata senator RP i opozycjonista z czasów PRL Józef Pinior.

„Koalicja Organizacji Pozarządowych, która wysunęła kandydaturę Adama Bodnara na Rzecznika Praw Obywatelskich, pokazała jak ważne jest społeczeństwo obywatelskie i wykazała nowe możliwości polityki demokratycznej” – dodał.

Pinior podkreślił także zasługi Bodnara - wiceprezesa HFPC - w „walce o wolność, o podstawowe prawa polityczne, podstawowe prawa obywatelskie, jak i prawa człowieka w znaczeniu praw emancypacyjnych i równościowych: praw kobiet, praw tych grup, które są dyskryminowane ze względów społecznych, kulturowych, seksualnych, religijnych i innych”. Zwrócił uwagę również na jego działania w celu zachowania „rządów prawa w obliczu walki z terroryzmem” i rozumienie istoty „rządów prawa we współczesnym świecie”.

Zaznaczył również, że Bodnar często w swoich działaniach „był osamotniony, miał przeciw sobie główny nurt opinii publicznej, obojętność albo wrogość społeczeństwa i sceny politycznej”. Pomimo to RPO, jego zdaniem, nadal „jest wielką nadzieją na to, że demokracja liberalna obroni się przed zakusami autorytarnymi, będzie w stanie pokazać tę wielką tradycję walki o prawa człowieka, walki o demokrację, jako tradycję ciągle ważną i żywotną w naszym kraju”.

Bodnar był nominowany do Nagrody za akcję „Nasz rzecznik” i „umiejętność pracy ponad podziałami, a także wypromowanie osoby od lat walczącej na rzecz słabszych i doprowadzenie do wyboru pierwszego Rzecznika Praw Obywatelskich, którego kandydatura nie była wysunięta przez polityków”.

Oprócz niego nominacje w tym roku otrzymali także Jerzy Owsiak – za zbudowanie pozytywnego, optymistycznego ruchu – oraz dr Marek Bachański i Dorota Gudaniec za upór, cierpliwość i nieustanną walkę na rzecz legalizacji medycznej marihuany.

Nominowanych wybrała redakcja Radia TOK FM spośród propozycji zgłaszanych przez słuchaczy oraz gości stacji.

Gala wręczenia wyróżnienia za „wyjątkowy wpływ na rzeczywistość” odbyła się we wtorek wieczorem w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie. Przyznała ją kapituła Nagrody, w skład której weszli Robert Biedroń (ubiegłoroczny laureat), Kamila Ceran, Marta Frej, Piotr Kraśko, prof. Andrzej Leder, dr Anna Materska-Sosnowska, Ignacy Morawski, Janina Paradowska, dr Patrycja Sasnal, Ewa Siedlecka, prof. Jerzy Vetulani, Dominika Wielowieyska, Jan Wróbel, Piotr Zorć oraz Jacek Żakowski.

Bodnar otrzymał statuetkę autorstwa Pauliny Antoniewicz.

Nagroda Radia TOK FM im. Anny Laszuk przyznawana jest od sześciu lat „osobie, instytucji lub organizacji za odważne, niekonwencjonalne, niezwykłe działania, dzieła lub wypowiedzi, które w ciągu minionego roku miały istotny wpływ na świadomość społeczną lub wręcz zmieniły polską rzeczywistość”. Jej patronka, przedwcześnie zmarła Anna Laszuk, była dziennikarką TOK FM. Jak podkreślają organizatorzy, wyróżnienie ma upamiętnić „jej odwagę w przełamywaniu stereotypów, zaangażowanie, pasję, z jaką podejmowała walkę o prawa człowieka, szczególnie prawa kobiet i mniejszości. ”Laureatami nagrody w poprzednich latach byli także” Michał Boni, Danuta Wałęsa, Katarzyna Szymielewicz i Fundacja „Panoptykon” oraz płk. Krzysztof Olkowicz.(PAP)